Спробуємо без емоцій.
Що не так з «атомною аферою»:
1. «Це не російські, а болгарські, на 40% українські, європейські тощо реактори»
Вони таки російські. Росатомські. До того ж, некомплектні- бо Болгарія прийняла рішення про зупинку будівництва АЕС «Белене» до того, як вони були завершені.
Доукомплектовувати доведеться, звертаючись або до «Росатому», або до його «дочок» чи спільних підприємств у Європі. Фактично, легітимізуючи їх діяльність. Як після цього нам говорити про санкції?
До речі: ці реактори спроектовані під російське пальне. Його або доведеться брати у «Росатома» (чи його «дочок») — або модернізовувати під американське пальне, витрачаючи гроші і час.
2. «Європа згодна на цей проект / підтримує його / заплатить за нього»
Представник ЄС в Україні Катерина Матернова чітко заявила, що цей проект не погоджувався з Єврокомісією, і відтак ЄС за це платити не збирається.
США теж за росатомський мотлох не платитиме.
Гроші будуть брати або шляхом комерційних запозичень (враховуючи кредитний рейтинг України зараз — під грабіжницькі відсотки), або з українських платників податків (замість витрат на оборону).
Обидва варіанти — точно не на часі.
3. «Це дуже вигідно і дешево».
Болгарський парламент виставив «політичну» ціну — 600 млн євро. Тобто, більше 1 млрд дол. Як базу.
Зважаючи на необхідність доукомплектування, модернізації тощо реакторів — сума буде вищою.
Якою — влада … не знає.
Не дарма комітет ВР з антикорупційної політики визнав законопроект таким, що має корупційні ризики.
4. «Ніякі остаточні рішення щодо російських реакторів не прийняті, уряду просто дали право на переговори»
Рішення було прийнято з грубим, демонстративним порушенням Регламенту — коли було змінено назву і текст законопроекту, ухваленого за основу з інших питань.
Після більш, ніж пів року невдалих спроб протягнути його «в лоб».
На такі згвалтування не йдуть заради половинчатих рішень. Виконавча влада далі тлумачитиме рішення ВР як дозвіл на розвʼязані руки.
5. «Це порятунок атомної енергетики, швидкий і вигідний»
Взято старі російські реактори — не сучасні західні, не малі модульні тощо.
Проект триватиме не «2-3 роки», а не менше 5, а зважаючи на необхідність модернізації — і довше.
Фактично, ідеться про велику корупційну оборудуку, можливість для влади спрямувати ведичезні кошти на «відмив» — без розуміння технічних параметрів і завдань, а відтак і контролю.
Зважаючи на особисте благословіння проекту Володимиром Зеленським, рекордну явку і голосування «слуг» і їхніх посіпак — це дуже схоже на «хапок». Чи то для «пенсії після звільнення з посад», чи то «на вибори». Або й для того і іншого.
Але не для енергетики та економіки України.
Rostyslav Pavlenko
Ось ці прізвища проголосували за найбільшу аферу ІХ скликання парламенту – «велике атомне будівництво чи то пак крадівництво».
І тут я хочу згадати хронологію цієї ініціативи, бо початково це був не законопроєкт №11392, а №11146, який вдавалось збити принаймні 4 рази протягом останніх 8 місяців.
3 квітня 2024 р. Законопроєкт початково з’явився у Верховній раді, як урядовий, і був зареєстрований під №11146.
21 травня. Зелені вперше хочуть поставити в порядок денний законопроєкт, громадськість обурюється. Виходить спільна заява 19-ти екоорганізацій щодо недопущення будівництва.
1 червня. З’явилась інформація, що Енергоатом сховав ціни матеріалів для вогнезахисних робіт за 279 млн грн, щоб не викрити себе на закупівлі фарб за завищеними цінами. Чергова оборудка.
18 червня 2024 року. Законопроєкт внесений до Ради, провалений, навіть деякі слуги виступили проти. Зокрема, Андрій Жупанин, який ще влітку називав це «тестом на адекватність», сьогодні став чемною зеленою табуреткою і проголосував за скандальний дерибан.
10 вересня. За 99 тисяч гривень Енергоатом укладає договір на опитування громадської думки щодо добудови ХАЕС мешканців 30-кілометрової зони навколо ХАЕС.
10 жовтня. Завдяки розголосу, під тиском опозиції законопроєкт #11146 не включають у порядок денний.
13 грудня. Виходить стаття журналіста Юрія Ніколенка, що Енергоатом замовив собі труб на 340 млн грн без наявності закону, ще й за завищеною в два рази ціною, у валюті.
17 грудня. Завдяки розголосу, під тиском опозиції законопроєкт не включають у порядок денний. Також з’явилась спільна заява екоорганізацій.
16 січня. «ЄС» взяла перерву в роботі ВР через порушення регламенту і спроби протягти законопроєкт про виділення 27 млрд на закупівлю для Хмельницької АЕС московського обладнання в Болгарії. В той день мародерство зупинили.
7 лютого 2025. Виходить маніпулятивне опитування групи Рейтинг, що 80% українців позитивно ставляться до добудови 3 та 4 енергоблоків. Маніпулятивне тому що явно там не ставилось питання «Чи потрібно добудовувати за умови, що закупляється застаріле московське обладнання за ваші кошти, за завищеною ціною, всупереч позиції наших міжнародних партнерів?»
10 лютого виявилось, що слуги вдались до грубих фальсифікацій після Зеленського «благословення», змінивши назву і зміст абсолютно іншого законопроєкту!!!
Багато депутатів хотіли би долучитись до дискусії по правкам, але оскільки законопроєкт був взагалі не про Хмельницьку АЕС, то вони і не подавали тих чи інших правок, відповідно позбавлені були можливості до обговорення….Доповідач зізнався, що немає оновленої техніко-економічної експертизи.
Експерти кажуть, що за найбільш сприятливих умов нові реактори можуть з’явитись через 10-15 років. В процесі цього точно здорожчає вартість. Це можуть бути десятки мільярдів доларів.
Гроші на це будівництво з’явилось завдяки підвищенню тарифів, коли українці ледве стягують оплачувати комунальні послуги…А на фронті гинуть люди, і краще би ці мільйони були перерозподілені на армію.