Протиповітряна «парасолька» України

883

Cпираючись на науковий та промисловий потенціал вітчизняної оборонки, Україна здатна самотужки підтримувати у боєздатному стані, технічно оновлювати сили протиповітряної оборони країни

На озброєнні зенітних ракетних підрозділів Повітряних Сил ЗСУ перебувають зенітні ракетні комплекси (ЗРК) ще радянського зразка. «Термін придатності» озброєння ППО добігає кінця. Особливо критична ситуація із зенітними керованими ракетами (ЗКР). У довоєнний період очільники країни знали про проблему, але вирішення питання відкладали

Ставлення до протиповітряної оборони змінилося 2014 року. Добре, що в попередні роки підприємства вітчизняного ОПК не припиняли роботу в цьому напрямку, працюючи в інтересах і за кошти іноземних замовників. Завдяки цьому маємо добрі можливості самотужки розв’язати ракетну проблему й підняти боєздатність ППО, спираючись на науковий та промисловий потенціал вітчизняної оборонки.

Фахівці зенітних ракетних військ тим часом придивляються до напрацювань щодо ракет оперативно-тактичних ракетних комплексів Сухопутних військ «Вільха» та протикорабельних ракет «Нептун», випробування яких останнім часом є дедалі інтенсивнішими. Вони демонструють хороші результати під час пусків і є красномовним свідченням успішної реалізації наукового, конструкторського та виробничого потенціалу українського ОПК.

Сьогодні українські оборонні підприємства активно працюють над адаптацією цих ракет для ЗРК Повітряних Сил. Треба розуміти, що процес створення нових зразків ЗКР затратний і трудомісткий. Коли йдеться про ракетне, зенітне ракетне та авіаційне озброєння, то необхідно усвідомлювати, що кожен етап випробування ракет — це складна робота над технічними викликами й помилками. Кожна секунда польоту нової чи модернізованої ракети документується технічними засобами за різними параметрами. Пізніше всі ці дані опрацьовують, аналізують і роблять висновки, які впливають на подальшу роботу розробників.

Однак за умов ритмічного фінансування та оперативного розв’язання наявних проблем Україна має всі можливості самотужки й за короткий час розробити нове зенітне ракетне озброєння та істотно зміцнити свій протиповітряний щит.

Еволюція українських «Буків»

Станом на сьогодні Україна має значну кількість зенітних керованих ракет 9М38М1 (9М38) до зенітних ракетних комплексів 9К37М1 «Бук-М1». Завдяки плідній співпраці науки, промисловості та Збройних Сил України призначений ресурс згаданих ЗКР було вкотре продовжено 2017 року. Тим часом українські підприємства активно освоюють їхній ремонт.

Переймаються наші фахівці й двигунами буківської ракети, особливо ракетним паливом, якість і кондиція якого вкрай важливі для ЗКР і можуть негативно впливати на розгін, швидкість і дальність ураження цілі.

Одразу кільком підприємствам хімічної промисловості доручили розробити вітчизняний аналог ракетного палива, але з поліпшеними характеристиками. Із цим завданням найкраще впоралося Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод». Його фахівці розробили нове сумішеве тверде ракетне паливо, що за характеристиками суттєво переважає те, що нині використовується в ракетах. Очікують, що завдяки новим порохам і деяким змінам у програмному забезпеченні ракети її швидкість і дальність польоту значно збільшаться.

Нині тривають випробування. Якщо ракетники будуть задоволені дією ЗКР під час випробувальних пусків, то одразу після їхнього закінчення розпочнеться «заправлення» відремонтованих ракет новим паливом. А згодом нові порохи використовуватимуть для нових перспективних розробок ЗКР.

Завдячуючи лише цим заходам, термін зберігання виробів буде продовжено не менше ніж на 15 років. Тож, ураховуючи паралельні роботи з модернізації самого ЗРК «Бук-М1», на найближчі десятиріччя Повітряні Сили матимуть достатню кількість боєготових комплексів і ракет до них.

Наступним кроком еволюції ракети для «Бук-М1» стане модернізація її електроніки. У Командуванні Повітряних Сил підкреслюють, що після цього етапу від старої ракети залишиться фактично лише планер. Заплановано не тільки замінити електроніку, а й встановити активну головку самонаведення.

Якщо говорити про віддаленішу перспективу, то вже через кілька років у модернізованого зенітного ракетного комплексу «Бук» з’явиться абсолютно нова керована ракета повністю вітчизняного виробництва, роботи над створенням якої вже тривають. Її розробку здійснюють з урахуванням сучасних досягнень науково-технічного прогресу та світового досвіду створення ЗКР нового покоління. Варто зауважити, що через відсутність певних ланок технологічного процесу ракети такого калібру в Україні не виробляли. А після закупівлі відповідного обладнання за кордоном наша країна налагодила замкнений цикл виробництва зенітних керованих ракет.

Модернізація С-300

5549_p_08_img_0001Окрім «Буків», на озброєнні перебувають ЗРС типу С-300 (ПТ/ПС/В1). У підрозділах та арсеналах зберігають достатню кількість ракет 5В55К(Р) до них. І хоча ці вироби дещо «свіжіші» за буківські, терміни придатності в них також було продовжено 2017 року.

Починаючи з 2004-го всі роботи, пов’язані з ремонтом і продовженням ресурсу цих зенітних ракетних систем в Україні, здійснює ДП «Укроборонсервіс». Водночас безпосередньо для вирішення завдань із підтримки в боєздатному стані техніки та озброєння ППО, а також для його ремонту й модернізації в ДП «Укроборонсервіс» було створено Центр озброєння та військової техніки. До 2013 року це підприємство відремонтувало для зенітних ракетних військ Повітряних Сил ЗС України значну кількість ЗРС С-300ПС. Усі ці ЗРС стали на бойове чергування, посиливши повітряне прикриття країни. Із 2012-го по 2017 рік центр щороку здійснював ремонт не менше як чотирьох одиниць озброєння.

Підхід до модернізації «трьохсоток» такий же, як і до ЗРК «Бук-М1»: заміні насамперед підлягають застаріла елементна база й низка блоків, необхідних для продовження ресурсу та підвищення тактико-технічних характеристик.

Ці питання вирішує кооперація підприємств, основні з яких — ДержККБ «Луч» і Жулянський машинобудівний завод «Візар». Варто згадати, що «Візар» був одним із трьох підприємств у СРСР, де складали ракети 5В55Р(К) для С-300ПС. Сьогодні це підприємство здійснює технічне обслуговування, ремонт і роботи з продовження ресурсу згаданих ЗКР.

В Україні наразі розробляють проект модернізації ракет для ЗРС С-300. Конструктори поставили перед собою амбітні плани — вдвічі збільшити дальність дії ракети: із 75 до 150 км.

Олександр ОЛЕХНОВИЧ

Поделиться:
Загрузка...