Про газ

153
Опалювальний сезон ще не почався, а Зеленского чекає піврічна турбулентність. Не те, щоб ніколи такого не було і Україна раптом із екваторіальної країни стала країною зі сніжною і морозяною зимою. Просто як завше профукали.
.
А тим не менше люди в супермаркетах і на ринках уже відчули перші похідні від зростання ціни на газ — у цінах на продукти найперше.
Учора на «Шустері» поміж Ірин Верещук і Юль Тимошенко було пару цікавих коментарів. В першу чергу від екс-очільника Нафтогазу Андрія Коболєва. Що там сталось із газом і чому всі скопом там паршиво входимо в зиму?
«Путін банально відчув запах крові. Він розуміє, що зараз може перемогти. Для цієї перемоги Росія проводить так звану спецоперацію на європейському ринку газу. Вона називається «ми сушимо європейський ринок», – вважає він.
Таким чином, Росія позбавляє Європу будь-якої можливості отримувати газ та перепродавати його Україні. Для України це проблема, адже, вона може потрапити до «зони ризику». Якщо виникне необхідність – Україна не зможе закупити газ у європейських партнерів», — сказав Коболєв.
Як можна пропетляти від цієї пастки? Просити в першу чергу США вписатися за наші закупівлі — тим паче з реверсом зі Словаччиною таке уже було. Ось Нафтогаз днями попросив Єврокомісію про долучення до дебатів щодо ПП-2. В цілому дріб‘язок, але хоч якісь тілорухи.
А тепер власне по цінах. Якось так вийшло, що у нинішньої влади нема експертів з газових питань. Арахаміі, Лещенки, Мар’яни Безуглі і навіть «статусний» Денис Шмигаль скоріше жах. Але є уже деякі кричущі цифри від місцевих влад.
Мер Франківська називав цифру у 500 мільонів гривень, які підуть щоб перекрити борги за газ.
У Дніпрі називали цифру 750 мільонів.
Київ витратить 2 мільярди на збереження поточних тарифів на опалення…
Все це удар по одній із ключових реформ, які сталися в Україні — децентралізації. Всі ці кошти могли піти на якісь якісні зміни, а не в топку. Але…
Не так давно колишній прем’єр Гройсман, який по суті був батьком цієї реформи сказав наступне: «Якщо уряд хоче перекласти відповідальність на місцеву владу, то тут є такий момент — місцева влада встановлює ціни в залежності за якими цінами їй продали цей газ і які податки вона має заплатити. І тому, якщо уряд це вирішує — вони підвищують ці ціни автоматично. Знаєте, скільки коштує газ для бюджетних установ. 25 тисяч за тисячу кубів. Це означає, що під загрозою виплата плат вчителям. Ставляться на паузу бюджети розвитку — це може вдарити по важливій реформі децентралізації.
Все це трапляється у той момент, коли нинішній владі МВФ зробила подарунок про який мій уряд і мріяти не міг — їм подарували 72 мільярди».
Коли гроші є, а ума так і не знайшлось виходить десь так — коли влада сидить і розводить руками на Шустера.
А тепер іще кілька сухих фактів .
За різними даними газосховища заповнені на 60%. Зараз злетіли ціни — це було абсолютно прогнозовано, що газ треба було купувати, коли він коштував у 4-5 разів дешевше. Мали б бути запаси газу від НАК Нафтогаз, а не тих приватних компаній, які зберігають газ у сховищах — аби його можна було підняти, коли ідуть пікові навантаження по холоду. Але ніт — нині Коболєв та Вітренко сваряться, а хто ж саме про@бав ці закупівлі.
Але далі ще смакітка. У нас не купили вугілля. Замість потрібних мінімально 3 мільйонів тонн у нас 770 тисяч тон, які лежать на складах.
«Зима буде важка. Знову побачимо труби буржуйок у багатокварних будинках або будуть іти на поклон до Путіна та міняти донбас та крим на газ», — каже про діі наступників Гройсман.
Звісно, ніхто воду в Крим не пустить без нашого дозволу. Але спокуси зробити якусь херню у влади обов‘язково будуть. Найперше чекаємо, як влада невдовзі захоче купувати електроенергію у Білорусі. Знову. Хоча після відомих публічних поцілунків Лукашенка і Путіна — це уже російський ресурс.
Тяжко жити в країні, де є морозяні зими. Але ще гірше, коли у владі коміки, які про енергетичну безпеку і газ знають в стилі: «гримерки тёплые?»
Поделиться:
Загрузка...