Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що виступає за надання Україні танків, включно з іншими необхідними видами озброєння.
Про це він сказав під час виступу в Європарламенті, повідомляє Європейська правда.
«Вже майже рік Росія реалізовує стратегію руйнування й терору, намагаючись бомбами змусити українців підкоритися. Ми бачимо цей підхід у Бахмуті, у Соледарі, з останнього — у Дніпрі. Але українці чинять опір і продовжать боротьбу. А ми, Євросоюз, продовжимо підтримувати їх стільки, скільки буде необхідно. Ми продовжимо військову підтримку завдяки розширенню Європейського фонду з підтримання миру. Зараз час діяти. Україні терміново потрібно більше озброєння, і особисто я виступаю за те, щоби надати Україні танки», — заявив він.
Нагадаємо, раніше за надання Україні танків висловилася президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький вважає, що союзники спільно можуть передати Україні до 100 танків Leopard.
Про це він розповів в інтерв’ю Bloomberg на полях економічного форуму в Давосі.
“Ми запланували наші 14 танків Leopard і тепер ми чекаємо Leopard з Данії, Фінляндії, Німеччини і танки з інших країн ЄС“, – сказав він.
Та додав, що загалом союзники прагнуть зібрати до 100 танків.
Poland expects European allies to send as many as 100 battle tanks to support Ukraine’s armed forces, Prime Minister Mateusz Morawiecki tells @flacqua at Davos https://t.co/oHFhc4YdSu pic.twitter.com/uiDr7b2PqH
— Bloomberg TV (@BloombergTV) January 18, 2023
Також Моравецький зазначав, що мав розмову з канцлером Німеччини Олафом Шольцем та заохочував його якнайшвидше розблокувати допомогу для України.
Наразі рішення Німеччини щодо передачі танків немає, але про намір поставити українським військам цю техніку вже повідомила Польща та Фінляндія. Зауважимо, що Матеуш Моравецький також згадав Данію.
Загалом Leopard мають на озброєнні 12 країн Європи, але передача цієї техніки без згоди уряду Німеччини неможлива.
Напередодні в компанії Rheinmetall повідомили, що мають на базах зберігання 110 танків Leopard 1 та Leopard 2, але на їхню підготовку до бойового застосування може піти майже рік.
P.S. Треба розуміти два різні механізми передачі цієї техніки до України. Перший сценарій — короткостроковий і може бути реалізований лише у випадку передачі танків зі складу збройних сил країн донорів. Тобто потребує зменшення обороноздатності країн. Якщо таке рішення буде прийнято, то фактичний час від прийняття такого рішення до потрапляння машин до України буде вимірюватись лише у строку навчання бійців та технічного обслуговування танків перед відправкою.
Другий сценарій передбачає передачу машин, які знаходяться на консервації. В цьому випадку час на передачу буде збільшений через технологічні строки повноцінного відновлювання машин на підприємствах, який цілком може зайняти не просто «місяці», а вийти за межі пів року. Бо зокрема німецька промисловість демонструє дійсно приголомшливі, у поганому сенсі, темпи відновлювання законсервованих машин.

Якщо оцінювати перший сценарій, то загальна картина всіх країн-членів НАТО виглядає наступним чином (всі дані від Military Balance за 2021 рік, уточнені відносно Угорщини, без зазначення Чехії та Словаччини, які лише почали отримувати ці машини за «круговими постачаннями»):
- Данія: 44 — 18 Leopard 2A5, 26 Leopard 2A7V
- Фінляндія: 100 Leopard 2A6 (100 Leopard 2A4 на складі)
- Німеччина: 284 — 225 Leopard 2A5/A6; 59 Leopard 2A7/2A7V (55 Leopard 2A4 на складі)
- Греція: 353 — 170 Leopard 2A6HEL, 183 Leopard 2A4
- Угорщина: 12+ Leopard 2A4HU
- Норвегія: 36 Leopard 2A4 (16+ на складі)
- Польща: 247 — 126 Leopard 2A4, 105 Leopard 2A5, 16 Leopard 2PL
- Португалія: 37 Leopard 2A6
- Іспанія: 327 — 219 Leopard 2E, 108 Leopard 2A4 (можливо частково на складі)
- Швеція: 120 Leopard 2A5 (власна назва Strv 122, має певні відмінності)
- Туреччина: 316 Leopard 2A4
- Канада: 40 — 20 Leopard 2A4M, 20 Leopard 2A6M, (42 Leopard 2A4 у ролі мішеней);

Але з цього переліку можливо виключити Угорщину, бо вірогідність того, що ця країна буде передавати танки до України така сама, як те, що Австрія надасть хоча б один з 56 Leopard 2A4 чи Швейцарія — з 134 Pz-87 Leo (локалізована версія Leopard 2). Також через напружені відносини між Грецією та Туреччиною можливо ці країни не рахувати. Під питанням Іспанія, яка поки повідомила, що не буде постачати танки зі строю для України, а її внесок можливо було оцінювати, як доволі перспективний.
Тобто, якщо брати країни, які можуть вилучити танки зі строю, окрім Польщі (247) є: Данія (44), Фінляндія (100), Німеччина (284), Норвегія (36), Португалія (37), Швеція (120), Канада (40). При цьому такі країни, як Швеція та Канада фігурують у цьому переліку виключно через те, що просто мають на озброєнні Leopard 2. Загальний ресурс у цьому випадку складає 908 машин Leopard 2 у різних версіях.
Звісно вкрай легко розпоряджатися чужим майном, однак, для досягнення кількості у 100 машин необхідна передача зі складу збройних сил понад 10% від загальних запасів танків у строю потенційних країн-донорів. Якщо кожна з них виділить лише одну роту (14 танків) за прикладом Польщі, то це вже 112 машин. При цьому виділення роти танків, наприклад, для Німеччини буде значно меншим тягарем ніж для Норвегії чи Португалії, що означає віддати майже 40% всіх танків, або Данії чи Канади — близько 30%.

Але у будь-якому випадку можливість «набрати» бажану сотню машин лише з танків, які знаходяться у строю, зокрема шляхом більш справедливого розподілення тягаря, цілком можливо.
Відносно ж сценарію з передачею танків із запасів, то загальний ресурс оцінити доволі складно. Бо окрім запасів збройних сил, є запаси приватних компаній, сам стан машин може бути різним, більше того вони були й ресурсом для підтримання машин у строю. Але навіть лише публічний запас армій складає понад двох сотень танків. Але треба розуміти, що за цим сценарієм їх строки передачі можуть становити більш ніж довгий період, який об’єктивно цілком може виходити за межі «пів року».
defence-ua.com