Перспективна модель Збройних Сил України, яку розробили наприкінці літа 2022 року, передбачала ієрархію корпус-дивізія-бригада у Сухопутних військах.
Про це в своїй статті «Про організацію системи управління у Збройних Силах України» на Мілітарному написав Валерій Залужний, Посол України у Великій Британії, Головнокомандувач ЗСУ в 2021 – 2024 роках.
Потреба в ній виникла через те що на початковому етапі повномасштабного вторгнення проявилися проблеми у системі управління ЗСУ як на функціональному, так і на ієрархічному рівнях.
За словами Валерія Залужного, ідею з ієрархією корпус-дивізія-бригада тоді підтримали американські та британські партнери.
«Врешті-решт, нам вдалося створити 9 і 10 корпуси й розпочати їхню прискорену підготовку. Але, нажаль, сама ініціатива була заблокована», – написав він.
Окрім змін у Сухопутних війська ЗСУ передбачалося і створення корпусу Десантно-штурмових військ, а його підготовка мала відбуватися за кордоном:
«Корпус ДШВ, який ось-ось мав розпочати підготовку за кордоном, так і залишився лише на папері», – констатував колишній Головнокомандувач ЗСУ.
Як вже згадувалося в матеріалі про доктрину НАТО, влітку 2022 року проявилося перевантаження системи управління військами на оперативному і оперативно-тактичному рівнях, саме тому Генеральний штаб ЗСУ улітку 2022 року ініціював перехід до армійських корпусів.
«Сказати ініціював – це замало. Була проведена величезна робота чималого колективу щодо підготовки саме такої моделі, яка б відповідала запитам не тільки сьогоднішнього дня, а й майбутнього. Адже потрібно було не лише запропонувати структуру органу управління, а й органів забезпечення, зв’язку, логістики і врешті – пунктів постійної дислокації», – написав Валерій Залужний.
«Причина цього у тому, що у підпорядкуванні командувача перебувало одночасно 15-20 бригад, а у підпорядкуванні командирів окремих бригад на широкій ділянці фронту перебувало до 12 і більше батальйонів», – написав Головнокомандувач Збройними Силами України в 2021 – 2024 роках.
Велика кількість підпорядкованих з’єднань та частин не давала провести якісний аналіз та спланувати майбутні дії командира. Вся увага та ресурси зосереджувалися лише на реагуванні відповідно до ситуації. Реалізація нової ієрархії дозволило б зменшити навантаження на командирів і покращити керованість військами.
«Вже у 2022 році, коли війна набирала шалених обертів, а ми намагалися негайно відновити систему управління шляхом створення саме армійських корпусів, один державний діяч мені сказав: «Це радянський пережиток», – сказав про причини не впровадження цієї моделі Валерій Залужний.