Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 24.05.2024
1. Розширення санкцій проти росії та посилення тиску на країни, які москва вважає дружніми, завдають шкоди експортним доходам російських компаній і створюють проблеми з оплатою нафти.
— «Поширення санкцій і тиск на дружні країни призводять до скорочення доходів компаній від експорту», — йдеться в звіті центрального банку рф про фінансову стабільність у розділі «Основні слабкі місця».
— Росія розрізняє країни, які ввели санкції через її дії в Україні, і ті, які не ввели санкції, називаючи їх «недружніми» і «дружніми».
— «Недружні країни перешкоджають не тільки продажу вуглеводнів, але й реалізації великих інвестиційних проектів», — заявили в банку. «На тлі вторинних санкцій ускладнюються ланцюги поставок і механізми оплати, що призводить до подорожчання імпорту та збоїв у постачанні».
— Загроза вторинних санкцій також уповільнила збільшення кількості кореспондентських рахунків російських банків у дружніх юрисдикціях.
— З початку 2022 року кількість коррахунків у доларах США та євро скоротилася на 55%.
2. Виробництво бензину в росії знову знижується третій тиждень поспіль на тлі серії нальотів українських дронів, що вразили у травні щонайменше п’ять великих нафтопереробних заводів.
— За тиждень із 13 по 19 травня російські НПЗ випустили 740 тисяч тонн бензину — мінімальний обсяг з жовтня минулого року.
— Порівняно з попереднім тижнем виробництво впало ще на 2,5%, щодо початку травня – на 5%, а якщо порівнювати з рівнями кінця грудня – на 20% (тоді НПЗ випускали понад 930 тисяч тонн бензину щотижня).
— Випуск дизельного палива впав на 7,1% за тиждень, до 1,558 млн. тонн.
— Порівняно з кінцем минулого року, НПЗ скоротили виробництво на 11%, або майже 200 тисяч тонн на тиждень.
3. Росіяни багатіють на війні, кількість мільйонерів зростає.
— Незважаючи на війну та санкції, кількість доларових мільйонерів у рф за рік зросла у півтора рази.
— Кількість нових багачів збільшилась на 3,3 тисячі осіб.
— Згідно з результатами дослідження аналітичної та консалтингової компанії Frank RG, за 2023 рік кількість росіян з капіталом понад 100 млн рублів (близько $1 млн), розміщеним у вкладах та інвестиційних інструментах у російських банках та інвесткомпаніях, збільшилася і досягла майже 21,8 тис. осіб.
— Таким чином, кількість доларових мільйонерів виявилася вищою, ніж у 2021 році, тобто до початку повномасштабної військової агресії рф в Україні (18,5 тис.).
— Варто зазначити, що у 2022 році їхня кількість знизилася до 14,6 тис.
— Зросла і кількість людей із капіталом понад 500 млн рублів (близько $5 млн).
— Якщо 2021 року їх було 3,5 тис., а 2022-го – 2,5. тис., то минулого року цифра зросла до 4,1 тис.
— Крім того, за рік багаті росіяни збільшили на 62% свій сукупний капітал — з 8,112 трлн рублів до 13,115 трлн.
4. Японія запроваджує санкції проти однієї фізичної особи та дев’яти юридичних осіб з росії, а також двох компаній з Кіпру за постачання зброї з Північної Кореї.
— Під японські санкції потрапив, зокрема, генеральний директор російської державної авіакомпанії «224-й льотний загін» Володимир Міхейчик та власне саме підприємство. Також — російський полігон Ашулук і командування військово-транспортної авіації рф.
— Японія в рамках санкцій проти росії також запровадила обмеження проти кіпрських компаній IBEX Shipping та Azia Shipping.
— Санкції передбачають заморожування активів підприємств у разі їх виявлення.
5. Південна Корея запровадила незалежні санкції проти 7 північнокорейських і 2 російських суден за участь у незаконній торгівлі зброєю і паливом з рф в порушення міжнародних санкцій.
— Серед осіб, які потрапили під ці санкції, відзначається Рім Ен Хьок, голова сирійського підрозділу Korea Mining and Development Trading Corp., відомого північнокорейського торговця зброєю, якого підозрюють у причетності до незаконних угод з російською групою наїмних бійців «Вагнер».
— Також під санкції потрапив глава Taeryong Trading Co Хан Хьок Чоля, якого звинувачують у постачанні російського дизельного палива до Північної Кореї, порушуючи міжнародні санкції.
— Крім того, під санкціями опинилися 5 інших осіб, яких підозрюють у незаконній роботі в інформаційно-технологічних компаніях у рф для здобуття валюти, необхідної для фінансування заборонених ядерних та ракетних програм Північної Кореї.
— До двох російських суденам, MAIA-1 і MARIA, також застосовано санкції через їхню причетність до транспортування військових припасів до Північної Кореї та рф.
— Підсанкційні судна тепер повинні отримати спеціальний дозвіл від портової влади Південної Кореї, щоб увійти в порти країни.
6. Державний секретар США Ентоні Блінкен оголосив про всебічний перегляд співпраці з Грузією через закон про «іноагентів», відомий також як «російський закон».
— Відповідне оголошення опубліковане на сайті Державного департаменту у четвер, 23 травня.
— Протягом останніх кількох місяців правляча партія «Грузинська мрія» розробила та ухвалила закон про «іноземний вплив», який придушить свободу об’єднань і вираження поглядів, стигматизує організації, що служать громадянам Грузії, і перешкоджає незалежним ЗМІ.
— У відповідь на ці дії Державний департамент запроваджує нову політику обмежень у видачі віз для Грузії, яка стосуватиметься осіб, відповідальних або причетних до підриву демократії в Грузії, а також членів їх сімей.
— Це стосується осіб, відповідальних за придушення громадянського суспільства та свободу мирних зборів у Грузії шляхом кампанії насильства чи залякування.
— Відповідно до нової політики, будь-хто, хто підриває демократичні процеси або інститути в Грузії, може бути позбавлений права на отримання американської візи, і йому буде заборонено в’їзд до Сполучених Штатів, пояснює держсекретар. Ці обмеження також можуть поширюватись на найближчих родичів таких осіб.
7. Міністр фінансів США Джанет Йеллен повідомила, що країни G7 не погодили концепцію використання заморожених активів росії навіть загалом.
— За її словами, активи можуть залишатись заблокованими після завершення війни ще кілька років.
— «Деталі пропозиції щодо використання активів ще не визначені. Поки ми чекаємо на згоду з приводу загальної концепції, і якщо ми його отримаємо, то проведемо наступні кілька тижнів до саміту G7 в Апулії за обговоренням деталей»,— сказала Йеллен на прес-конференції.
— Як додала міністр, необхідності блокувати активи, доки вони не будуть виплачені назад, немає.
— При цьому вона зазначила, що російські активи залишаться замороженими, доки москва не виплатить Києву компенсацію за завдану шкоду.
8. ЄС вимагає від росії пояснити неприйнятні дії на кордоні з Естонією.
— Європейський Союз очікує від росії пояснень щодо зняття буїв на естонсько-російському кордоні на річці Нарва та вимагає негайно повернути їх на місце. Про це у своїй заяві в п’ятницю зазначив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.
— Боррель підкреслив, що у четвер рано вранці російські прикордонники в односторонньому порядку прибрали світлові буї, встановлені Естонією на річці Нарва для демаркації кордону з росією. Європейський Союз, зазначив Боррель, від самого початку уважно стежить за ситуацією у співпраці та солідарності з Естонією та іншими державами-членами.
9. Єгипет та Індія стали лідерами у закупівлі російського мазуту та вакуумного газойлю.
— У квітні російський морський експорт мазуту та вакуумного газойлю зосередився на Індії та Єгипті, відзначили трейдери та підтвердили дані LSEG.
— Загальний обсяг експорту цих нафтопродуктів у морському напрямку у квітні знизився на 10 відсотків порівняно з попереднім місяцем, становивши приблизно 3,32 млн тонн.
— Цей спад пов’язаний з тимчасовим простоєм НПЗ через планове технічне обслуговування, технічні простої та атаки дронів, які минулого місяця збільшилися на 13 відсотків порівняно з березнем.
— У той же час, прямі постачання мазуту і газойлю з російських портів до Індії зросли до 600 тис. тонн, тоді як постачання до Китаю скоротилися до приблизно 450 тис. тонн з 660 тис. тонн.
— У квітні постачання мазуту до Єгипту зросли майже вп’ятеро, досягнувши 500 тис тонн, порівняно з попереднім місяцем.
— У лютому минулого року набуло чинності повне ембарго ЄС на російські нафтопродукти, що призвело до перенаправлення основної частини російського мазуту та вакуумного газойлю до інших регіонів, зокрема до Азії.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 23.05.2024
1. В російському уряді заявили про «неможливість» захистити від дронів російські НПЗ.
— Російська влада не може повністю захистити підприємства паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) від атак українських безпілотників, заявив віце-прем’єр рф.
— За останній рік найбільші енергетичні компанії росії витратили щонайменше 1 млрд руб. на закупівлю засобів протидії безпілотникам.
— Проте антидронові рушниці, стаціонарні системи радіоелектронного виявлення та придушення безпілотників, а також натягнуті сітки, які мають затримувати літаючі об’єкти, не допомогли убезпечити НПЗ.
2. Банки Монголії почали блокувати розрахунки з росією слідом за Китаєм та Туреччиною.
— Слідом за Туреччиною, ОАЕ та Китаєм проблеми з платежами у російських компаній виникли у Монголії.
— Монгольські банки побоюються ризику вторинних санкцій США — тобто заходів щодо порушення чинного санкційного режиму. У грудні американський Мінфін отримав додаткові повноваження, які дозволяють йому відрізати від фінансової системи США будь-який банк світу, який сприяє російському ВПК.
3. Норвегія забороняє в’їзд російським туристам з 29 травня.
— Влада Норвегії ввела додаткові обмеження на в’їзд громадян росії з 29 травня, повідомляється на сайті уряду країни.
— Так, росіянам, які приїжджають до Норвегії, в туристичних або цілях «не першої важливості», буде відмовлено у в’їзді. У ряді випадків робитимуться винятки.
— Наприклад, для відвідування близьких родичів, а також для громадян, які їдуть до Норвегії для роботи чи навчання.
4. Стенфордська міжнародна робоча група з санкцій проти росії вважає за необхідне позбавити рф доступу до сучасних технологій за допомогою тотального контролю над експортом у країну, який діяв щодо СРСР під час холодної війни.
— Понад два роки після початку війни в Україні росія, незважаючи на міжнародні санкції, так і не втратила доступу до мікроелектроніки, верстатів з числовим програмним управлінням (ЧПУ), програмного забезпечення та компонентів, які використовують в оборонному секторі.
— Понад те, слабке дотримання санкцій дозволило росії наростити військове провадження.
— У зв’язку з цим Стенфордська міжнародна робоча група пропонує посилити технологічні заборони росії. «Ми пропонуємо відтворити Координаційний комітет з експортного контролю (КоКом), створений західним блоком у перші п’ять років після закінчення Другої світової війни, під час холодної війни для запровадження технологічного ембарго щодо країн Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ)», — йдеться у документі .
5. У ЄС у четвер починає діяти рішення, яке зобов’язує європейські депозитарії переводити 90% надзвичайних доходів, які нині отримують від заморожених на їх рахунках російських суверенних активів, до бюджету Євросоюзу, який потім витратить ці кошти на військову допомогу Україні.
— Рада ЄС минулого вівторка остаточно затвердила рішення, яке давно обговорювалося, що спочатку передбачало спрямування доходів від активів рф на відновлення України, проте наприкінці березня глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель спільно з Єврокомісією запропонував спрямовувати кошти (а це близько 3 мільярдів євро на рік) на військову допомогу Києву та розвиток української оборонної галузі.
— Рішення щодо російських активів було додано до пакету економічних санкцій ЄС проти рф.
6. Євросоюз готується посилити санкції проти Білорусі та закрити лазівку, яка дозволяла москві імпортувати розкішні автомобілі та інші західні товари, заборонені санкціями.
— Нові обмеження, які обговорюються в ЄС, спрямовані на те, щоб «мінімізувати ризик обходу санкцій», йдеться у проекті документа.
— Нові санкції заборонять експорт до білорусі та через неї технологій та товарів, які можуть мати військове призначення, а також зрідженого природного газу.
— ЄС також припинить імпорт алмазів із білорусі, що буде дзеркальним відображенням нещодавньої заборони на каміння російського походження.
— Якщо нові санкції будуть прийняті 27 членами блоку, одним із основних потоків, який буде зупинено, стануть автомобілі класу люкс.
— Щомісячний потік автомобілів та запчастин до них із країн ЄС до білорусі зріс із $50 млн у січні 2022 року до $268 млн у січні 2024 року. Найбільше зростання експорту зафіксоване у категоріях найдорожчих автомобілів — тих, які потрапили під санкції ЄС щодо росії.
— Митники ЄС вважають, що білоруські компанії стали ключовою частиною російських контрабандних мереж, які постачають до москви нові західні автомобілі.
7. Франція підтримує план США використати доходи від заморожених активів рф на користь України.
— Уряд Франції підтримав пропозицію США щодо використання доходів від заморожених російських активів на користь України, що підвищило перспективу укладення угоди на цьому тижні на зустрічі міністрів фінансів країн «Великої сімки».
— США наполягають на тому, щоб група провідних країн з розвиненою економікою використовувала майбутні доходи, отримані від близько 280 мільярдів доларів коштів російського Центробанку, більшість з яких заморожені в Європі. Цей план може розблокувати пакет допомоги для України на суму до 50 мільярдів доларів.
— «Ми відкриті до ідеї мобілізації доходів від цих активів якнайкраще і якнайшвидше в рамках міжнародного права», — заявив міністр фінансів Бруно Ле Мер на брифінгу для журналістів перед зустріччю G-7 в Італії.
— Раніше європейські уряди обережно підходили до використання активів, посилаючись на юридичні ризики та фінансову стабільність. Ле Мер заявив, що раніше попереджав владу США, що повна конфіскація активів суперечитиме міжнародному праву та правилам світової фінансової системи.
— Оскільки Німеччина також налаштована на план США , зростають шанси, що він може бути повністю схвалений на зустрічі лідерів G-7 13-15 червня.
8. Серед країн ЄС залишаються розбіжності щодо заходів, спрямованих на так званий «тіньовий флот» рф, який складається з напівлегальних нафтових танкерів.
— Напередодні посли країн-членів ЄС обговорили проєкт нового пакета санкцій проти рф, які також включають заборону на реекспорт російського скрапленого природного газу – вперше ЄС офіційно націлився на російські газові продукти – що, за словами одного з учасників зустрічі, було названо «кроком вперед».
— Найбільша проблема стосується посилення санкцій проти танкерів, які росія використовує для транспортування сирої нафти з неперевіреною страховкою і туманними структурами власності.
— Такі країни, як Греція, Кіпр і Мальта, виступили проти таких заходів, стверджуючи, що вони лише призведуть до того, що судноплавні оператори вдадуться до ще більш непрозорих кроків, щоб приховати свій флот, і, зрештою, збільшать ризик великої морської катастрофи – а отже, потенційно завдадуть шкоди всій судноплавній галузі.
9. Європейські лідери у купівлі російського газу.
— Італія стала лідером серед країн Євросоюзу із закупівлі російського газу, збільшивши обсяги покупок у березні більш ніж у 2,5 рази до €238,5 млн.
— Це найвищий показник із початку 2023 року.
— За Італією слідують Іспанія з €196 млн і Угорщина з €174 млн.
— Крім того, попит на газ значно зріс у Бельгії на 35 відсотків та Греції на 8 відсотків.
— Загалом постачання російського газу до ЄС збільшилося майже на 2,5 відсотка до €1,14 млрд у березні, з яких 602 млн припало на трубопровідний газ та 540 млн на скраплений природний газ.
— росія посідає друге місце серед провідних постачальників сировини до Іспанії, поступаючись перше місце Алжиру.