Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 17.05.2024
1. Найбільші імпортери російського вугілля різко знизили його закупівлю.
— Основні покупці російського вугілля – Китай, Індія та Туреччина – різко знизили його імпорт у січні – березні 2024 року.
— Експорт до Індії за перші три місяці порівняно з показниками І кварталу 2023 року впав більш ніж удвічі до 4,7 млн т, до Туреччини – майже вдвічі до 4,1 млн т.
— КНР скоротила закупівлю російського вугілля на 16% до 12,9 млн т.
— Загальний експорт вугілля з росії в I кварталі 2024 року знизився на 12% у річному вираженні до 42,9 млн т.
— При падінні цін логістичні витрати у росії залишаються на колишньому рівні, що спричиняє серйозний тиск на рентабельність поставок.
2. Іноземні активи росії зросли за січень–квітень на $32,2 млрд, повідомив Центробанк рф попередню оцінку платіжного балансу.
— Це на $9,5 млрд більше ніж роком раніше.
— Такий стрибок пояснюється проблемами проведення платежів, які не дають російським експортерам перевести виручку з-за кордону на рахунки в російські банки.
— Проблеми з розрахунками посилилися цього року після того, як наприкінці грудня 2023 р. президент США Джо Байден підписав указ, що дозволяє вводити вторинні санкції щодо іноземних банків, які допомагають росії обходити санкції.
— Банки «дружніх» країн посилили контроль за платежами, що проходять через них, вони часто обробляються вручну, і банки запитують масу додаткової інформації, яку не вимагали раніше.
3. Громадяни росії витратили не менше $6,3 млрд на купівлю нерухомості в Дубаї (ОАЕ) з початку війни в Україні.
— З початку війни до початку 2024 року, росіяни могли витратити $2,4 млрд на купівлю нерухомості в Дубаї, а ще $3,9 мільярда громадяни рф інвестували в купівлю об’єктів на стадії зведення, в останньому випадку було внесено перший платіж у розмірі 10-20%, а фінальна вартість може бути значно вищою.
— Перед початком війни росіяни володіли нерухомістю в Дубаї на $3,7 млрд, більше громадян рф в емірат інвестували лише громадяни Індії та Великобританії.
4. Вантажообіг російських портів скорочується дедалі швидше.
— Темпи зниження вантажообігу російських портів пришвидшуються. За підсумками січня-квітня перевалка рік до року скоротилася на 4,3% проти падіння на 3,3% за перший квартал.
— Основні втрати припали на вугілля та нафтопродукти, експорт яких знизився через ембарго та ремонти на НПЗ. Приріст показали добрива, попит на які стимулюють низькі ціни.
5. США ввели санкції проти рф через отримання зброї у КНДР.
— рф уже застосувала проти України понад 40 балістичних ракет виробництва КНДР, а також боєприпаси, які Москва імпортувала попри резолюцію Ради Безпеки ООН.
— США оголосили про введення санкцій проти п’яти фізичних осіб та організацій у росії, пов’язаних із передачею військового обладнання та компонентів між Північною Кореєю та рф у порушення ембарго ООН на постачання зброї КНДР. Про це йдеться у заяві речника Державного департаменту США Метью Міллера.
— За його словами, рф уже застосувала проти України понад 40 балістичних ракет виробництва КНДР, а також боєприпаси, які Москва імпортувала попри резолюцію Ради Безпеки ООН.
— «Поглиблення відносин між КНДР і росією становить масштабну загрозу глобальній безпеці та міжнародному режиму нерозповсюдження», — заявив представник зовнішньополітичного відомства.
6. Австралія оголосила про черговий пакет антиросійських санкцій.
— Про це заявила Міністр закордонних справ країни Пенні Вонг. Адресні фінансові санкції вводяться щодо «шістьох російських організацій, пов’язаних із постачанням КНДР зброї до росії».
7. Велика Британія додала три нові позначки до списку санкцій проти Північної Кореї, пов’язаних з військовими програмами Пхеньяна, і одну – до режиму санкцій проти росії.
— Уряд заморозив активи Paekyangsan Shipping Co, Toplivo Bunkering Company, а також активи директора Toplivo Bunkering Company Олексія Михайловича Воротнікова, громадянина росії.
— Під санкції потрапила російська група «Стивідорне товариство з обмеженою відповідальністю «Східна». Британський уряд запровадив низку санкцій проти росії, щоб покарати Москву за війну в Україні.
— Раніше вона засудила рішення росії використати проти України балістичні ракети Північної Кореї.
8. Китай перестав цікавитися сучасною зброєю росії.
— На ситуацію вплинули власні технологічні досягнення Китаю. Тепер Пекін переважно зацікавлений у деяких російських авіаційних технологіях, які використовуються в останньому поколінні винищувачів.
— Також Китай продовжує імпорт двигунів радянських моделей, оскільки його власне виробництво подібної техніки поки що не може задовольнити потреби.
— Але це останні контракти, і через кілька років інтерес Китаю впаде і тут.
— Тому ситуація вже змінилася навпаки — тепер російські військові більше зацікавлені у передових китайських системах озброєнь та військових технологій.
9. Сестра лідера Північної Кореї заперечує обмін зброєю з росією.
— Кім Йо Чен, впливова сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, знову спростувала обмін зброєю з росією, заявивши, що нещодавно розроблені та оновлені системи озброєнь її країни не продаються до будь-яких інших країн.
— США та Південна Корея звинуватили Північну Корею в передачі зброї росії для використання проти України, куди вона вторглася в лютому 2022 року.
— І Москва, і Пхеньян заперечували звинувачення, але минулого року пообіцяли поглибити військові відносини.
— Кім Йо Чен сказала, що «теорія» угоди про зброю між Північною Кореєю та росією, що складається з упереджень і вигадки, є «найабсурднішою теорією», яка не заслуговує нічиєї оцінки чи тлумачення.
— Кім Йо Чен додала, що нещодавно показана тактична зброя Північної Кореї, наприклад, ракетні установки та ракети, призначена не для експорту, а для захисту від Південної Кореї.
10. Рада ЄС заборонила «мовлення» в Євросоюзі «РІА Новини», «Ізвестій» та «Російської газети», а також радіо Voice of Europe, йдеться на сайті законодавчого органу.
— При цьому в Брюсселі зазначили, що захід не перешкоджатиме співробітникам ЗМІ «здійснювати діяльність у ЄС, за винятком мовлення».
Volodymyr Omelyan
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 16.05.2024
1. Росії загрожує дефіцит електроніки після відмови банків Китаю приймати 80% платежів.
— Масові відмови китайських банків приймати платежі з росії обіцяють проблеми російському ринку електроніки, який перебуває у критичній залежності від імпорту технологій із КНР.
— Вже в травні–червні російські компанії можуть зіткнутися з нестачею китайських компонентів, що може призвести до зриву контрактів та дефіциту техніки.
— У квітні до рф надійшла техніка, за яку імпортери розплатилися в лютому. У березні китайські банки перестали приймати перекази за сервери, комп’ютери, системи зберігання даних та інше обладнання.
— Компанії використовують складський запас запчастин, який залишився ще у 2023 році, і тому виробництво не зупинялося. Втім, уже влітку можуть виникнути проблеми.
— Станом на березень було зупинено 80% розрахунків між росією та Китаєм.
2. У квітні росія зіткнулася з падінням доходів від експорту нафти та нафтопродуктів до мінімального за п’ять місяців рівня.
— Загальний експорт впав на 6,4 відсотка, порівняно з березнем, до 7,3 мільйона барелів на добу.
— Головна частина припала на нафтопродукти, обсяг вивезення яких скоротився на 15 відсотків, до 2,3 мільйона барелів.
— Зростання цін частково компенсувало падіння обсягів вивезення, проте виручка від продажу склала лише 17,2 мільярда доларів, що на 1,2 мільярда менше, ніж у березні. МЕА пов’язує таку тенденцію з ударами безпілотників по російських нафтопереробних підприємствах, через які їхня продуктивність у квітні скоротилася на 300 тисяч барелів на добу порівняно з березнем.
— Однак в агентстві зазначили, що росія може відновлювати роботу заводів швидше, ніж вважалося раніше, тому в другому кварталі вплив атак на зниження буде меншим, приблизно в районі мінус 150-200 тисяч барелів.
3. Однобока реальність відносин між Китаєм та росією.
— Лідери двох країн прагнуть виступити єдиним фронтом проти світового порядку, який очолює США.
— Однак насправді стосунки між ними не рівні. Пекін забезпечив рятувальний круг для постраждалої від санкцій російської економіки, постачаючи їй все — від електроніки до пральних машин та тракторів. Але якщо на Китай припадає близько 33 % всього російського товарообігу, то на росію, за даними компанії CEIC Data, припадає лише 4 % китайського товарообігу.
— Китай став найважливішим джерелом оптики, мікроелектроніки, двигунів для безпілотників та інших матеріалів, які забезпечують виробництво зброї у росії, тоді як російський експорт зброї до Китаю останніми роками стрімко скоротився.
— Водночас росія, чиї нафти і газ тепер відкидаються в Європі, змушена продавати їх Китаю зі значними знижками. Пекін досі не домовився про будівництво нового великого газопроводу, використовуючи важелі тиску на росію за ціною.
— Це стратегічне партнерство, якого обидві сторони потребують один одного, але воно стає все більш асиметричним на користь Китаю. Китай — не тільки потужніший партнер, а й той, у кого набагато більше можливостей, ніж у росії, і вйна це посилила.
— Зараз росія потрапляє у васальну залежність від Китаю.
— На останніх зустрічах із Сі європейські лідери та держсекретар США Ентоні Блінкен переконували китайського лідера скоротити підтримку російської оборонної промисловості. Вашингтон також попередив Пекін, що може вжити заходів проти китайських банків, які займаються торгівлею товарами подвійного призначення.
— Загроза розширення санкцій щодо китайських банків може мати певний ефект, оскільки останні щомісячні дані показують, що китайський експорт до росії уповільнився.
— Російські офіційні особи відкидають думку про те, що їхня країна стає залежною від Китаю.
— Москва та Пекін давно розглядають США як свого головного суперника і прагнуть підірвати їхній глобальний вплив. У військовій сфері обсяг торгівлі найважливішими товарами подвійного призначення, включаючи електронні та механічні компоненти, що використовуються у російських системах озброєнь, різко зріс після зустрічі Сі з Путіним.
— Це допомогло послабити тиск на російський оборонно-промисловий сектор та дозволило росії вести тривалий військовий конфлікт на виснаження проти України.
— Китайсько-російські економічні відносини також розширилися, тут росія грає роль молодшого партнера. Минулого року обсяг двосторонньої торгівлі досяг рекордних 240 мільярдів доларів.
— Однак цей показник поступається торгівлі Китаю з Європейським союзом, що становить майже 800 мільярдів доларів, і зі США — близько 660 мільярдів доларів, згідно з даними китайської митниці.
— Без імпорту з Китаю російська економіка майже відразу зазнала б краху. Це дає Пекіну великі важелі впливу Москву.
— Китайський юань випередив долар США в російському експорті, російські компанії все частіше беруть кредити в юанях, а домогосподарства зберігають у них заощадження.
— Вихід західних брендів із росії після початку конфлікту призвів до того, що порожнечу швидко заповнили китайські виробники, які тепер домінують на ринках від смартфонів до побутової техніки.
— Близько 60% нових проданих автомобілів у росії наприкінці минулого року були китайськими, що майже вдвічі перевищує їхню частку у 2022 році.
— У Москві зростають побоювання з приводу залежності росії від Китаю, але за нинішніх умов для росії зростаюча залежність від Китаю — це фактично єдина альтернатива ізоляції, якої росія прагне уникнути за всяку ціну.
4. ЄЦБ посилює тиск на банки, щоб прискорити їх вихід з росії.
— Європейський центральний банк (ЄЦБ) закликає банки швидше вийти з російського ринку, побоюючись санкцій з боку США.
— Через два роки після повномасштабного вторгнення росії в Україну великі європейські кредитори продовжують керувати потужними, дедалі прибутковішими підрозділами в країні, попри публічні обіцянки їх закрити.
— Загальна кількість керівників п’яти банків Європейського Союзу з найбільшими операціями в росії впала лише на 3% після вторгнення, а прибутки зросли приблизно втричі завдяки високим процентним ставкам.
— Відповідно такі повільні темпи спонукали Європейський центральний банк тиснути на тих, хто відстає, щоб прискорити їх відхід.
— Однією з причин активізації тиску ЄЦБ полягає в тому, що продовження присутності в росії ризикує наразити банки на санкції США та великі штрафи.
— «Наглядовий орган попросив усі банки, які мають значний бізнес у росії, «пришвидшити зусилля зі зниження ризиків, встановивши чітку дорожню карту для скорочення та виходу», – повідомила міністрам фінансів єврозони Клаудія Бух , вищий чиновник з нагляду центрального банку.
5. В Естонії ухвалено закон, який дозволяє використовувати заморожені активи росії.
— За ухвалення закону проголосували 65 членів Рійгікогу, троє були проти. Голова конституційного комітету Рійгікогу Хендрік Йоханнес Террас заявив, що створення правового регулювання використання заморожених активів — складне завдання, над яким працюють кілька союзних країн та міжнародних організацій, та Естонії тут відведено роль першопрохідника.
— Ініційований урядом закон створить національний механізм забезпечення фінансової відповідальності росії за збитки.
— Поправка дозволить використовувати активи фізичних та юридичних осіб як авансовий платеж у рахунок відшкодування збитків, що належать Україні.
6. Нова Зеландія запроваджує додаткові санкції щодо 28 фізичних і 14 юридичних осіб, які надають військово-стратегічну підтримку вторгненню росії в Україну, — міністр закордонних справ країни Вінстон Пітерс.
— «Обмеження запроваджено проти фізичних осіб і компаній, які причетні до передання зброї з КНДР до росії, а також іранських суб’єктів, які беруть участь у наданні військової допомоги Москві», — йдеться в заяві МЗС.
— Обмеження також спрямовані проти тих, хто сприяє насильницькому переселенню українських дітей до росії та на окуповані території України.
— Після початку повномасштабного вторгнення Нова Зеландія запровадила санкції щодо понад 1700 фізичних і юридичних осіб, а також низку торговельних обмежень.
7. Новий уряд Португалії приєднався до посилення енергетичних санкцій проти росії.
— Новий уряд Португалії погоджується з наміром Європейського Союзу посилити санкції проти енергетичного сектору росії через її вторгнення в Україну, заявила міністр екології та енергетики Марія да Грака Карвалью.
— Очікується, що в наступному пакеті санкцій Європейської комісії вперше будуть запропоновані обмеження на російський скраплений природний газ (СПГ), включаючи заборону на перевантаження в ЄС.
— «Загалом уряд Португалії підтримує енергетичну політику Європейського Союзу, а саме заходи, спрямовані на забезпечення нашого стратегічного суверенітету… так само, як він виступає за посилення санкцій», щоб тиснути на росію, щоб вона припинила вторгнення», — сказала міністр.
8. У росію за останні 2 роки ввезли тисячі австрійських пістолетів Glock в обхід санкцій.
— Попри санкції росія продовжує імпортувати зброю з країн Заходу. Так, російська сторона імпортувала щонайменше 3 606 австрійських пістолетів Glock.
— З них 3 203 одиниці випустив австрійський виробник Glock Gmbh. і ще 403 – американський Glock Inc.
— Значна частина російських імпортерів Glock має ділові зв’язки з європейськими виробниками зброї.