ПІДСУМКИ ПЕРШОГО КВАРТАЛУ

96

Україна завершила перший квартал 2020 року – можна підбити підсумки і зрозуміти в якій країні ми живемо. Про ситуацію в економіці написано і сказано багато – а що насправді? До чого нам бути готовими? Розглянемо по пунктах з цифрами.

Почнемо з гарних новин. Перший квартал Україна завершила з достатньо низкою інфляцією – лише 2,3%. Показник був забезпечений двома факторами – зниженням вартості енергоносіїв та попитом на українську валюту через продаж урядом облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Ще одна гарна новина – на 6% зріс експорт аграрної продукції, до 5,6 мільярдів доларів. На жаль цим хороші новини і обмежуються. Всі інші результати гарними не назвеш аж ніяк.

У І кварталі ВВП впав на 0,5%. Нагадаю – у попередні роки, команді президента Петра Порошенка вдалося попри війну вивести ВВП країни в зростання – +2,4% у 2016 р. і +3,6% у 2018 р. Нагадаю також що ВВП України постійно падав починаючи з 2011 р. і дна досяг у 2015 р. – через війну.

Паралельно з низькою грошовою інфляцією в Україні добряче підскочили ціни – наша любима гречка подорожчала на 51%. Окремі позиції овочів – до 128%.

І квартал Україна закрила з негативним сальдо – імпорт ($13,32 млрд) на $1,07 млрд перевищив експорт ($12,25 млрд). На увагу заслуговує те, що проти 4-го кварталу 2019 р. впали і імпорт (на 19,2%), і експорт (на 5,5%). Експорт металургійної продукції обвалився на 15% — до $2,3 млрд. Падіння промисловості почалося у 4 кварталі минулого року і було викликане як раз експериментами уряду з ОВДП – штучно-низький курс долара зробив нерентабельною продукцію українських металургів.

Як похідне від зменшення експорту і імпорту впали надходження до державного бюджету від митної служби – на 29 квітня 2020 р. план надходжень був виконаний на 72,5% — недоотримано 31,8 млрд грн. Взагалі план надходжень до державного бюджету за січень-квітень виконано на 85,3%. Не надійшло до бюджету 52,4 млрд грн.

Справжня криза вирує в енергетичній галузі – борги перед генеруючи ми кампаніями сягнули астрономічних 42 млрд грн. Причина ситуації – масова заборгованість користувачів електрики та експерименти уряду зі зменшення вартості електрики для населення. У першому випадку – чимало людей все ще чекають зменшення ціни і перерахунку боргів за «справедливими тарифами», що є прямим наслідком популістичних обіцянок «Слуги народу». З другим все природно – експерименти прем’єра Гончарука зі зниження вартості газу принесло збитків на $1,7 млрд. Енергетики вже відверто говорять про загрозу віяльних відключень. За все доводиться в житті платити, в кращому разі – грішми.

Ситуацію в енергетиці керівництво країни наразі заходилося виправляти шляхом… продажу нових ОВДП. Простіше кажучи – влада намагається позичити грошей, аби заткнути дірки викликані її власним популізмом. Продавати ОВДП стає все важче – довіра до економіки України створена за Порошенка у інвесторів уже зникає. З 31 березня 2020 року Мінфін мусив чотири рази скасувати аукціони ОВДП – були відсутні інвестори.

Рівень заборгованості оплати праці у І кварталі 2020 року сягнув 10-річного максимуму – 2,96 млрд грн. Зріс рівень безробіття, за оцінками експертів – до 2,8 млн. осіб. За опитанням компанії «Research & Branding Group» за період карантину збільшилася частка громадян які не мають заощаджень – від 39% до 47%. Про зменшення рівня прибутку сім’ї заявили 51% громадян.

Такі результати першого кварталу поточного року. Що буде далі? Вже очевидно – буде кисло. Вже зараз за прогнозом МВФ падіння ВВП України сягне 7,7%, тобто співставне з падінням 2014-2015 рр.. За час дії обмежень призупинили діяльність 277 тисяч ФОПів – далеко не факт, що всі вони відновляться зразу після карантину. Очевидно – реальність вимагає затягнути паски. Професійний рівень керівництва країни на оптимізм не надихає як таке.

Дмитро «Калинчук» Вовнянко

Провал бюджета с начала года — 44 миллиарда, потому и не платят медикам, — Уманский
За январь-апрель доходы общего фонда государственного бюджета составили 44,2 млрд грн, расходы — 44,4 млрд грн.

Об этом сообщает Facebook экс-министра финансов Игоря Уманского.

«Хроники государственного бюджета. План по доходам общего фонда за апрель не выполнен на 17 млрд грн. За январь-апрель общий фонд: доходы — 44,2 млрд грн, расходы — 44,4 млрд (в частности, защищенные расходы не проведены на 17,9 млрд грн, незащищенные — на 22,9 млрд грн). Это все, что нужно знать тем, кто ищет причины отсутствия бюджетного финансирования по отдельным направлениям. В частности, медицинским работникам», — отметил он.

Провал бюджета с начала года - 44 миллиарда, потому и не платят медикам, - Уманский 01

Напомним, 5 мая Минфин сообщил, что Государственный бюджет в январе-апреле 2020 года сведен с дефицитом 23,5 млрд грн, в том числе по общему фонду дефицит составил 33 мрд грн.

P.S.

Я і досі не можу зрозуміти, чим Порошенко був не такій?

Весь світ у ваших ніг.

Релігія без залежності від Московії

Мова рідна, своя.

Армія сильна і забезпечена.

Ріст ВВП, відлигали від прірви, відроджувалась економіка.

Україна міцніла, зростала і мала шанси розквітнути, як повноцінна європейська держава.

Шо вам, було не так?

Вибрали піздобола (закреслено), якій обіцяв вчителям 4000 євро зп. Де?

Втомились від війни. Як були російські окупанти в Криму і на Донбасі, так і є.

Інвестори пішли з України, нових нема і не буде.

В бюджеті діра 300 ярдів, якої не було за всі часи Незалежності, і ніякий МВФ її не покриє.

Що ваші безглузді дії наробили?

Це було вигідно тільки ворогу, і ви це зробили.

Мені вас шкода? Ні. Мені шкода тільки часу, якій втрачено на ваші дурнуваті дії.

А за цей час ми б могли…. стати частиною цивілізації, а не повернутися на 100 років назад.

Відповідальність це условний рефрекс, і нажаль від народження не надається, і ені шкода наступних чотирьох (недайбо) років, де ми з такою владою опинимося на межі виживання, а все тому, аби не Порошенко і не цивілізація.

Шоб як в Росії, 30 км від Москви і туалет — єто ржавоє біо-ведро, в него прадед еще срал — скрепно. 75 років, як перемогли фашизм, а нічо не змінилося.

А ще рік назад у України був президент і шанс на краще життя.

Но, нет. Нам треба був Зеленський, як вирок Порошенко, тільки вирок виявився нам всім.

Епоха бідності в минулому, радісна новина. Тепер період виживання.)

Татьяна Березюк Павлык

Поделиться:
Загрузка...