Термінові новини зі США. Головне до кінця тижня. Субота, 10 травня 2025 року.
У сьогоднішньому випуску:
• Перший американський понтифік та його майбутня роль у житті США та світу
• Індо-пакистанський конфлікт, посередництво США та неможливість запобігти ядерній зброї між її власниками
• Головна подія тижня сталася у Києві. Як відреагуватиме Трамп?
• За понад 100 днів свого другого каденту Трамп зустрічався лише 12 разів з представниками розвідки для брифінгів.
Найважливіших подій тижня, які відбувалися у світі, були не в США. Але роль Америки у світі така, що вона виявляється причетна до всіх найважливіших подій, прямо чи опосередковано.
* Наприклад, обрання американського кардинала Роберта Превоста головою католицької церкви, нового понтифіка, матиме глибокий вплив як на Сполучені Штати, так і на весь світ. Папа Лев XIV, людина дуже ліберальних поглядів, людина з усією освітою (не знаю, скільки помітив, що до того, як він присвятив себе Церкві, Роберт Превост при своїй першій університетській освіті став дуже серйозним протибалансом ультраправому 47-му Президенту Сполучені Штати і його подібне крайньо правие коло. Однак протибалансованість у всьому. На відміну від Трампа, Папа Лео XIV дуже добре розуміє, що відбувається у світі і з якими проблемами стикається людство Це чітко видно з перших публічних заяв нового Предстоятеля Католицької Церкви. І я думаю, що ми про це будемо говорити, як працює новий понтифік.
*США оголосили, що досягли припинення вогню між Індією та Пакистаном. Держсекретар Рубіо останніми днями розмовляв з міністрами закордонних справ обох країн, переконуючи їх припинити військові зіткнення, які можуть перетворитися на велику війну Повідомляється, що ця угода вже порушена.
Серед іншого, ще один військовий конфлікт між Індією та Пакистаном каже, що наявність ядерної зброї не перешкоджає військовим зіткненням між країнами Індія та Пакистан мають ядерну зброю. І знову вони воюють один з одним. Максимум, що може запобігти появі ядерної зброї, це ядерний удар по її власнику через страх, що його вдарить. Але військовим конфліктам, війнам, нападам, його присутності точно не запобігти.
До речі, те саме підтверджує досвід Ізраїлю з ядерною зброєю.
*Але найважливіша подія кінця тижня сталася у Києві. Приїзд до Києва президента Макрона, прем’єр-міністра Стармера, канцлера Мерца, прем’єр-міністра Туска, старших представників майже 30 інших країн — це дуже велика і важлива подія.
Десятки мільйонів американців, для яких цінності свободи, демократії та прав людини є фундаментальною основою світогляду, можуть сьогодні лише позаздрити французам, британцям, німцям та полякам, які сповідують ті ж самі цінності. Тому що США не були представлені в Києві. Тому що США зараз очолює президент, для якого ці цінності нічого не означають, який просто їх не розуміє.
Тим не менш, те, що сталося в суботу в Києві, має велике значення для США.
Приїзд європейських лідерів до Києва — це також демонстрація громадянам своїх країн, які справжні цінності мають бути відстоювані ті, кому не байдуже життя та свобода. Це демонстрація Путіна, що скільки б супутників і лизоблінів не приходило до його переможної промови, що він все одно ізольований від цивілізованого світу, а його єдиний справжній співрозмовник — Сі Цзіньпін, від якого все більше залежить російський диктатор
Але це також демонстрація Трампу, що він має зробити вибір. Чи хоче він бути з цивілізацією, яку США створили після Другої світової війни. Чи хоче він захистити її цінності . Або його бажання мати справу з «сильними людьми» і розділити з ними світ у сферах впливу переважатиме.
Макрон, Стармер, Мерц, Туск і Зеленський зробили дуже сильний крок. Пропонуючи безумовне повне припинення вогню на 30 днів, починаючи з 12 травня, та погрожуючи новими санкціями, якщо Росія не погодиться з цією пропозицією, вони поставили Трампа і Путіна, яких кожен зі своїх причин прагнув «спілкуватися
Путін вже зробив свій крок, відмовившись, як і варто очікувати, від припинення вогню та запропонував «прямі перемовини» з Україною в Стамбулі, під час яких має продовжитися
Трамп поки що мовчав. І не написав навіть жодного твіту на цю тему.
Україна, Франція, Британія, Німеччина, Польща, всі інші країни коаліції, що підтримують Україну, прийняли 30-денну пропозицію Трампа про припи А Путін, попри всі побажання, не хоче приймати його пропозицію.
Чи матюкається Трамп на «стамбульських перемовинах», скаже, що це «крок вперед», і чи має на це погоди Чи він не захоче так очевидно відмовитися від власної пропозиції просто залишатися на зв’язку з Путіним, спробувати тиснути на Україну і відкрито розірватися з головними європейськими країнами? Чи зрозуміє він, що зрештою буде виглядати слабким і безпорадним, якщо відмовиться від власної ідеї безумовного 30-денного припинення вогню на користь Путіна
Це ми побачимо найближчими днями.
Тим часом він знову тихий, без коментарів та офіційних повідомлень, погодився, що Україна отримає дуже важливі боєприпаси. The New York Times повідомила у суботу з посиланням на чиновника Конгресу, що адміністрація повідомила Конгресу у п’ятницю, що надала Німеччині дозвіл передати Україні боєприпаси американського виробництва — 125 ракет великої дальності для HIMARS та 100 ракет для систем протиповітряної оборони PATRIOT Тип ракети для HIMARS не повідомляється. Німеччина має ракети GMLRS радіусом 80 км. Німеччина, наскільки відомо, не купила для своєї армії ракети ATACMS радіусом 300 км. Чи може мова про їх спецзакупівлю для України невідомо, але підтверджень цьому у відкритих джерелах немає.
Однак сам факт, що адміністрація Трампа з Німеччиною передати Україні ракети американського виробництва, які дуже важливі для України, знову говорить про те, що Трампа може бути змушений робити речі, які він ніколи не мав намір робити і не хотів би робити. Це часто трапляється з главами держав та уряду. І з Трампом це вже не раз траплялося. І буде не раз.
Потрібно уважно стежити за розвитком найближчих днів. Вони будуть дуже важливими і, можливо, вирішальними для збереження Північноатлантичної єдності Саме для того, щоб зберегти його разом з вірністю його фундаментальним цінностям, сьогодні були спрямовані дії голів п’яти країн Києва.
*Politico, посилаючись на джерела Білого дому, повідомив у суботу, що за 109 днів свого президентства Трамп отримав лише 12 розвідувальних брифінгів щодо ситуації у світі.
Президентські щоденні брифінги (ПДБ) складає Офіс директора національної розвідки. Всі президенти, крім Трампа, приймали їх щодня в письмовій або електронній формі, співробітники розвідки також усно звертали увагу президентів на найважливішу розвідуваль
Трамп нехтував розвідувальними брифінгами навіть під час свого першого президент Він не хотів їх читати. Але двічі на тиждень він зустрічався з співробітниками розвідки, які робили йому усний огляд того, що він не читав. За словами очевидців, офіцери намагалися уникнути інформації, яка представляла Росію в поганому світлі, або намагалися замазати цю інформацію, бо це дратувало Трампа
Зараз ситуація, як бачимо, гірша. Президент не читає доповіді розвідки, оскільки не читав їх під час свого першого каденту. А усні брифінги рідко погоджуються — майже раз на 10 днів.
Журналісти Politico звертаються до віце-голови Комітету з розвідки Сенату, сенатора-демократа Марка Уорнера Ось що він сказав: «На жаль, очевидно, що президент Трамп не цінує професіоналізм та небезпечну роботу, яку наша розвідка робить щодня, і, на жаль, це робить американський народ все більш вразливим до загроз, які ми повинні були прийти. «
До кінця оповідання під назвою «Страх: Трамп у Білому домі» залишилось 1351 день (с) (назва книги Боба Вудворда, виданої у 2018 році).