На Донбасі розміщене потужне угруповання військ, здатне відбити атаку російської авіації

151

ЦЬОГО РОКУ ЗРВ СТРІЛЯТИМУТЬ ІЩЕ БІЛЬШЕ

З підрозділами зенітних ракетних військ проведуть понад 150 тактичних і командно-штабних навчань, 4200 тренувань бойових обслуг і заходів бойового злагодження

Українські повітряні кордони надійно захищено. Підтвердженням цього є оперативні зведення штабу ООС, у яких регулярно фігурують рештки збитих БпЛА окупантів. У цьому заслуга колективу одного з найбільш технологічних і потужних родів військ — зенітних ракетних військ Повітряних Сил ЗС України. Підрозділи ЗРВ тримаються осторонь від зосередження військ, автошляхів і населених пунктів. Вони не беруть участь у боях за визволення наших територій та не сидять в окопах на передовій. Однак вони є не менш грізним чинником стримання, через який агресор досі не наважився перейти до повномасштабної війни із застосуванням бойової авіації.

Цілодобово на бойовому чергуванні перебуває понад 2500 фахівців ЗРВ. У районі ООС постійно розміщено потужне угруповання військ, здатне відбити масовану атаку авіації та крилатих ракет ворога. Ракетники неодноразово доводили свою ефективність і професіоналізм на війні. За весь час бойових дій на Донбасі знищили 33 ворожі безпілотники, більшість яких — це високотехнологічні високовартісні БпЛА російського виробництва «Орлан-10». Усі ліквідовані безпілотники становили серйозну загрозу для оборони України, адже працювали над стратегічно важливими позиціями військ.

Сьогодні на озброєнні ЗРВ стоянь зенітні ракетні комплекси «Бук-М1» і зенітні ракетні системи С-300 різних модифікацій. Озброєння ненове, але його стан контролюють фахівці-ремонтники, а конструктори постійно працюють над модернізацією. За короткий час Україні вдалося позбутися залежності від російських оборонних підприємств і самотужки налагодити власне виробництво запчастин та складників, необхідних для відновлення й ремонту ЗРК. Завдяки цьому вдалося значно підняти рівень справності зенітного ракетного озброєння, зокрема на сьогодні вже відремонтовано майже 70% ЗРК С-300П.

У Командуванні ПС запевняють, що наразі триває інтенсивна робота з оновлення парку озброєння ЗРВ. Є добрі результати в модернізації наявних комплексів і розробці нових. Тож зовсім скоро українські підрозділи ППО одержать зброю, здатну ефективно протистояти перспективним засобам повітряного нападу в усьому діапазоні висот і швидкостей в умовах інтенсивного радіоелектронного та вогневого впливу противника. Усе завдяки програмі глибокої модернізації ЗРК «Бук-М1», яка дала змогу суттєво поліпшити ТТХ комплексу.Після аналізу вітчизняного науково-технічного й промислового потенціалу було вирішено, що саме таким шляхом можна переозброїти підрозділи ППО за досить короткий час, залучивши порівняно невеликі ресурси. За рік ЗРВ чекають від оборонних підприємств перші зразки модернізованої зброї. Вони отримають підвищені експлуатаційно-технічні й тактико-технічні характеристики, автоматизовані робочі місця бойової обслуги, нову телетепловізійну систему, сучасні цифрові засоби зв’язку, навігації й топоприв’язки, лазерний далекомір і режим «координатна підтримка». На перспективу — обладнання новими зенітними керованими ракетами з напівактивною головкою самонаведення. Над її створенням уже працюють найкращі вітчизняні конструктори.

А тим часом українські підприємства активно опановують ремонт старої «буківської» ракети 9М38М1. Особлива увага — двигунам і твердому ракетному паливу, якість і кондиція яких впливають на розгін, швидкість і дальність ураження цілі. Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод» розробило нове сумішеве тверде ракетне паливо з поліпшеними характеристиками, випробування якого вже триває. Очікують, що завдяки новим порохам і деяким змінам у програмному забезпеченні ракети її швидкість і дальність польоту суттєво збільшаться. Якщо ракетники будуть задоволені «поведінкою» ЗКР під час випробних пусків, то одразу після їхнього закінчення розпочнеться «перезаправлення» відремонтованих ракет. Згодом ці порохи використовуватимуть для нових перспективних розробок ЗКР.

Якщо вести мову про створення вітчизняних зенітних керованих ракет нового покоління, то слід розуміти, що для цього потрібно немало ресурсів і часу. І хоча Україна закупила необхідне закордонне обладнання для налагодження замкненого циклу виробництва ракет «буківського» калібру та перспективного українського ЗРК середньої дальності, процес від розробки до сходження ракет із конвеєра все одно займе певний час.

Нині фахівці зенітних ракетних військ придивляються до напрацювань щодо вже наявних ракет ОТРК СВ «Вільха» та протикорабельних ракет «Нептун». Вони демонструють хороші характеристики і є красномовним свідченням успішної реалізації наукового, конструкторського та виробничого потенціалу українського ОПК. Сьогодні українські оборонні підприємства активно працюють над адаптацією цих ракет для ЗРК Повітряних Сил.

Збільшення парку боєздатних комплексів вирішують також шляхом повернення на озброєння ЗРК малої дальності С-125 і далекобійної С-200В («Вега»). Якщо всі заплановані заходи пройдуть успішно, то вже найближчим часом кількість боєздатних комплексів у складі зенітних ракетних військ ПС України збільшиться на третину. Тож за умов ритмічного фінансування Україна здатна швидко посилити протиповітряний щит.

Поряд зі змінами в технічному оснащенні ЗРВ величезні зміни відбуваються й у підготовці їхнього особового складу. Варто сказати, що з початком війни на Донбасі вона кардинально змінилася. Завдяки здобутому бойовому досвіду і, що не менш важливо, зростанню оборонного бюджету, нині до повноцінної бойової підготовки з виконанням практичних бойових стрільб залучено весь особовий склад. Якщо в довоєнні роки до пусків залучали тільки окремі обслуги частин ЗРВ, то нині практику бойових стрільб має весь особовий склад. А минулого року такі стрільби проводилися вже в масштабах полку та бригади.

Лише минулого року в ЗРВ провели майже 120 різноманітних командно-штабних і тактичних навчань, під час яких було здійснено 1300 імітаційних пусків ракет. Окрім того, за рік відбулося три навчання з бойовою стрільбою ЗРК «Бук» і ЗРС С-300. Здійснено понад 100 маршів, на яких удалося відновити навички підрозділам, зокрема озброєним системами С-300ПТ.

У Командуванні Повітряних Сил переконують, що інтенсивність таких тренувань надалі тільки збільшуватиметься. У планах на нинішній рік — провести більше як 150 тактичних і командно-штабних навчань, майже 4200 тренувань бойових обслуг і заходів бойового злагодження, а також підвищити рівень професійної підготовки понад 1000 водіїв та механіків-водіїв. А головне — цьогоріч ЗРВ стрілятимуть іще більше й з усього, що є на озброєнні. Паралельно в штабах працюють над зростанням ефективності підготовки особового складу. Активно впроваджують бойовий досвід, здобутий на Сході країни, змінюють формати навчань, задуми й сценарії, щоб вони відповідали вимогам сьогодення та потенційним загрозам.

Олександр Олехнович

Поделиться:
Загрузка...