Кремль готується до атаки

15 142
Виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що «Газпром» закачує великі обсяги сировини до газосховищ європейських країн

Менеджер резонно припустив, що російський монополіст готується до припинення транзиту по українській трубі.  Питання тільки в тому, коли це припинення може статися — до закінчення терміну дії контракту між «Газпромом» і «Нафтогазом» або після цього. Юрій Вітренко все ще розраховує, що компанії домовляться.  Але мені видається, що справа тут зовсім не в «Газпромі».

За час проведення президентської кампанії в Україні Кремль зробив цілий ряд кроків, які повинні поставити нового українського президента та його команду у непросту ситуацію. Практично одразу ж після інавгурації Володимира Зеленського припиниться постачання в Україну російських нафтопродуктів, зате почнеться роздача паспортів Російської Федерації жителям окупованих районів Донецької та Луганської областей.  Тепер ось повідомлення про заходи, які можуть убезпечити «Газпром» у разі припинення транзиту газу через територію України.  І це тільки початок —  найближчими тижнями ми дізнаємося про нові кроки Москви, які повинні значно ускладнити ситуацію нового українського керівництва і країни в цілому.

Для чого це робиться?  На перший погляд, головне бажання Москви — схилити нового українського президента до капітуляції на російських умовах, змусити його піти на поступки перед перспективою неминучого соціального і економічного краху країни в перші ж тижні його перебування при владі.  Однак не варто підозрювати Кремль в такий вже наївності.  У Москві чудово розуміють, що для капітуляції в дусі Януковича у Зеленського просто немає достатньої електоральної бази.  Та й олігархи, які стоять за тріумфатором президентських виборів навряд чи хочуть з «сірих кардиналів» нового президента перетворитися на кріпаків Путіна.  Ні, на таку легку перемогу Кремль не розраховує.

Він розраховує на хаос, на помилки, на можливість половити рибку в каламутній воді. Ми самі часто порівнюємо вибори 2019 року із Майданом 2013-2014 років, соціолог Євген Головаха навіть назвав його «електоральним Майданом». Сміливе порівняння, звичайно — але ось тільки варто нагадати, що результатом перемоги справжнього Майдану був не тільки крах кримінального режиму, але і параліч державних інституцій.  Чим негайно скористався ворог.

«Електоральний Майдан» може привести до такого ж неминучого паралічу — тим більше на тлі неприхованого бажання нового президента розпустити парламент і якнайшвидше зосередити в своїх руках всю повноту влади, з якою він поки що не знає, що робити.  І очевидно, що таке бажання відповідає прагненню більшості його виборців, які обирали не англійську королеву, а повноцінного керманича держави.  Президента, який зможе поліпшити їхнє життя і вирішити проблеми країни.  Саме заради цього вони зважилися на безпрецедентний експеримент і обрали головою держави недосвідченого телевізійного коміка.

Але українські громадяни не врахували, що експериментувати можуть не тільки вони.  Експериментувати можна і над ними.  Володимир Путін і російські спецслужби явно підготувалися до «експерименту» краще, ніж Володимир Зеленський та інституції нашої країни. Саме тому зараз будуть множитися дії, які повинні привести до розгубленості і хаосу.

Ну а результатом може стати конфлікт всередині країни і втрата ще частини її території.  І ось вже після цього можна буде зрозуміти, чи здасться Україна Путіну або, навпаки, як це і було після справжнього Майдану, мобілізується в підтримці ефективної і патріотичної влади.

Віталій Портников

Поделиться:
Загрузка...