Красти треба з прибутків, а не зі збитків

100
Зелені вже давно второпали, що «зробити» країну втретє не вийде. І щоб змусити українців на місцевих голосувати за їхню швабру з наклейкою «Слуга народу», не придумали нічого кращого, аніж підняти мінімальну заробітну плату до 5000 гривень (тобто додавши трохи більше, ніж 250 гривень).
Думав, що тут все очевидно, але мушу написати про це трохи більше символів, аніж у звичайному коментарі.
Підняття мінімальної зарплати у нас вже давно має досить слабке відношення до ринку праці та середньої оплати праці. Просто тому, що в приватному секторі, якщо реальні зарплати менші за мінімалку і зустрічаються, то точно не в сегменті офіційного працевлаштування.
Підняття зарплати у нас це в першу чергу захід фіскальний. Тому що саме до мінімальної зарплати прив’язані більшість загальнообов’язкових платежів, наприклад Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у ФОП. Зараз він становить 1039,06 гривень, однак виросте, коли закон набере чинності. Тобто ФОПи віддаватимуть державі більше. Крім того, це підвищення бази для нарахування ЄСВ співробітникам підприємств з «сірою» зайнятістю. Підвищення зарплати — це підвищення також і відрахувань з неї. Наприклад, востаннє мінімалку піднімали 31 грудня 2019 року. Підняли на 600 гривень, а ЄСВ виріс аж до 1021 гривні. Відчуваєте? Це запах того, що зелені впарюють виборцям не зовсім цукерку, а дещо інше, схожого кольору…
Ну і це зовсім трохи вплине на нижні зарплати в державному і навколодержавному секторах (держслужбовці, працівники бюджетних організацій, ДП і КП). Там ще бувають мінімалки, хоча і дуже рідко, і є трохи прив’язаних до мінімалки зарплат.
Таким чином, підвищення мінімалки відповідає двом цілям. Перш за все — це підвищення фіскального тиску на бізнес. Що в умовах кризи через епідемію і карантин виглядає не просто нерозумним, а жахливим з боку влади злочином. І ще невідомо, допоможе чи ні це заткнути дірку в бюджеті. Дуже часто, очікуваного зростання доходів бюджету при таких новелах і близько не відбувається.
Крім того, такі рішення традиційно розганяють інфляцію. Нескладно побачити стрибки інфляції після кожного попереднього подібного рішення. А це означає, що НБУ (якщо буде вести себе адекватно) буде змушений проводити ще більш консервативну монетарну політику.
Ну і, звичайно, це дасть можливість попіаритися перед виборами всім «дбайливцям про благо народне» на тому, як вони, трудовий нарід захищають. Тут не беруся оцінювати ефективність дій, не фахівець.
Резюмуючи. Упевнений, що наслідки для економіки в цілому будуть вкрай негативні. Позитивний ефект для бюджету якщо буде, то дуже короткостроковий і досить незначний. А реального зростання доходів, в першу чергу малозабезпечених громадян, практично не станеться.
Поделиться:
Загрузка...