Константинополь поставил Москву на место в вопросе церковных отношений с Киевом

113

В Константинополе никогда не признавали церковной власти Москвы над Украиной. Об этом заявил Вселенский Патриарх Варфоломей.

«Константинополь никогда не выдавал разрешения передавать территории Украины кому-либо, кроме права хиротонии Киевского митрополита в Москве на условиях его избрания соборно в Киеве на местном Соборе и при безусловном упоминании Вселенского Патриарха. Это сказано в Томосе об автокефалии, что Мать-Церковь даровала Польской церкви: Наш Престол не признал отделения Киевской Митрополии и зависимых от нее православных Церквей Литвы и Польши и их присоединения к Московской Церкви, что было осуществлено против канонов и не были соблюдены права Киевского митрополита, который носил титул Экзарха Вселенского Престола», — сказал он.

По словам Патриарха, Вселенский Престол желает, чтобы «разделенное в Украине церковное тело было восстановлено».

«Вселенский Патриарх Варфоломей сказал о своей неизменной заботе/интересе в решении/лечении украинского церковного вопроса и восстановлении единства разделенного церковного тела в стране. Его Святейшество напомнил о том, что Константинопольская Церковь всегда заботилась и решала много сложных церковных вопросов в интересах народа Божьего и сохранения Всеправославного единства, и сегодня борется для урегулирования церковных дел в Украине», — сказано в сообщении пресс-службы.

Напомним, что представители УПЦ Московского Патриархата на днях заявили, что украинская автокефалия украинской православной церкви может вызвать кровопролитие. До этого в СМИ сообщали, что Константинополь в данный момент ведет переговоры с Русской православной церковью о предоставлении Киеву автокефалии.

P.S. Вселенський Патріарх Варфоломій: «Нехай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому»

Сьогодні, 1 липня, виступаючи у Тронному залі своєї резиденції після поминального богослужіння з нагоди 40-го дня від упокоєння митрополита Перги Євангела, Вселенський Патріарх Варфоломій значну частину промови присвятив українському питанню. Про це повідомляє Прес-служба Патріархату (текст грецькою мовою )


Інформаційний бюлетень
З прес-служби Вселенського Патріархату

Вселенський Патріарх: є логічним, що ми як Мати-Церква хочемо відновити єдність розділеного церковного тіла в Україні

У промові після Панахиди в 40-й день за спочилим митрополитом Перги Євангелом, яку відслужили ієрархи Вселенського Патріархату, зазначено:

Під час свого виступу в тронному залі, після Панахиди в 40-й день за спочилим митрополитом Перги Євангелом, що відбулася сьогодні, в неділю, 1 липня 2018 року, у Патріаршій Церкві на Фанарі, Вселенський Патріарх Варфоломій сказав про свою незмінну турботу/зацікавлення у розв’язанні/лікуванні українського церковного питання і відновленні єдності розділеного церковного тіла в країні. Його Всесвятість нагадав про те, що Константинопольська Церква завжди дбала і вирішувала багато складних церковних питань на користь народу Божого і збереження Всеправославної єдності, та сьогодні бореться для остаточного врегулювання церковних справ в Україні.

Зокрема, звертаючись до особистості і діяльності покійного ієрарха Вселенського Престолу, Вселенський Патріарх зазначив, що «митрополит Євангел, працюючи в якості члена кількох Синодальних Комісій з вирішення різних питань, завжди виходив з критеріїв історії, канонів і логіки».

«І сьогодні, якби він був посеред нас, він допомагав би в нинішній проблемі і важливій справі врегулювання українського церковного питання, тому що це логічно, і ми бажаємо, як Мати-Церква, відновлення єдності в Україні розділеного церковного тіла — десятків мільйонів вірних, хрещених і просвічених безпосередньою турботою і місіонерською діяльністю Вселенського Престолу. Крім того, в минулому, Константинопольська Церква, діючи в рамках канонів і пастирської опіки, вирішувала важкі і складні церковні питання, завжди керувалась інтересами народу Божого і збереженням Всеправославного єдності. Достатньо згадати нещодавню участь і допомогу Вселенського Патріархату у вирішенні проблем, які були в Церквах Кіпру, Єрусалиму, Албанії тощо. Так Константинопольська Велика і Свята Церква Христова діє в дусі істинної любові, бореться і сьогодні для остаточного вирішення церковних справ в Україні.»

В подальшому Вселенський Патріарх нагадав про духовні та канонічні права Вселенського Престолу стосовно України:

«Нехай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі та при безумовному згадуванні Вселенського Патріарха. Це сказано у Томосі про автокефалію, що Мати-Церква дарувала Польській церкві: Наш Престол не визнав відділення Київської Митрополії і залежних від неї православних Церков Литви та Польщі та їх приєднання до Московської Церкви, що було здійснено проти канонів та не були дотримані права Київського митрополита, який мав титул Екзарха Вселенського Престолу».

Підсумовуючи, Вселенський Патріарх знову послався на покійного митрополита Перги Євангела, кажучи, що всі пам’ятатимуть про духовну працю та любов, яку він виявляв до кожної людини.

Були присутні архієпископ Синайський, Фарранський і Раїфський Даміан, ієрархи Вселенького Патріархату, родичі покійного митрополита Перги, архонти, духовенство, члени громади та паломники з-за кордону.

––

Мій коментар:

Про що свідчить даний виступ?

1. Перш за все слід звернути увагу на те, КОЛИ сказано промову. А сказано її в момент, цікавий з кількох аспектів:

— за тиждень після візиту на Фанар делегації МП в Україні;
— трохи більше як за тиждень до запланованого інформаційного візиту делегації Константинопольського Патріархату в Москву — РПЦ, як і решта Помісних Церков буде офіційно інформована про наміри Вселенського Патріархату щодо вирішення українського питання;
— після панахиди.

Тобто Патріарх очевидно обрав нагоду панахиди, щоби зробити важливу офіційну заяву.

2. Зміст заяви зосереджений на тому, що Константинополь не визнає факту канонічної передачі Київської Митрополії Московському Патріархату — навпаки, Патріархат вважає владу Московської патріархії отриманою в неканонічний спосіб, про що записано в Томосі про автокефалію Церкви в Польщі (1924 р.), уривок з якого спеціально процитовано в промові.

3. Патріарх (і Прес-служба) наголошує на формулі «розділене церковне тіло», описуючи ситуацію в Україні. Також про «різні групи» говорив у коментарі після зустрічі з ієрархами МПвУ і митрополит Гальський Еммануїл. Такий погляд принципово відрізняється від позиції РПЦ, яка вважає, що її Митрополія в Україні є «канонічною Церковю», а всі решта православних — «розкольники».

4. Цією промовою Патріарх ще раз засвідчує рішуче налаштування розв‘язати українське церковне питання. Свого часу Патріарх успішно діяв у розв‘язанні кризових ситуацій в Церквах Албанській, Кіпрській, Єрусалимській. А отже не відповідають дійсності твердження, ніби Вселенський Патріарх після візиту до нього делегації МП з України згідний «відкласти справу».

Євстратій Зоря

Поделиться:
Загрузка...