Головний «щипач» країни, голова фінансового комітету парламенту Данило Гетманцев спробував відповісти на питання, яке мучить більшість притомного українського суспільства: яким чином країна буде економічно виживати у часи довгої війни.
Ці питання, адресовані чинній владі, яка воліє показувати красиві слайди про повоєнне відновлення України, але нічого не казати про тяжке воєнне сьогодення, актуалізувалися після останніх заяв декого з урядовців.
Наприклад, вчора перша віце-прем’єр і за сумісництвом міністр економіки Юлія Свириденко заявила, що Україні, можливо, доведеться відкласти виплати держслужбовцям та пенсійні виплати мільйонам громадян, якщо Захід не надасть обіцяної фінансової допомоги на початку 2024 року. А міністр фінансів Сергій Марченко сказав, що не дуже розуміє, де взяти гроші на подальшу мобілізацію.
Причому урядовці роблять ці заяви так, ніби вони лише зараз про ці проблеми дізналися. Ніби й не було ще кілька місяців тому листів від стратегічних союзників України про те, що допомога може бути під загрозою, якщо влада терміново не почне робити реформи. В першу чергу, антикорупційні.
Ніби у Кабміні принципово не виписують західних газет і не читають світові видання про проблеми з політичним консенсусом в США, про які пишуть місяцями. І не в курсі про війну в Ізраїлі, яка відтягує на себе увагу цивілізованого світу. І результати виборів у різних європейських країнах, де приходять до влади ті, хто проти допомоги Україні, їм не відомі.
Ті ж, хто вміє думати і аналізувати загальний контекст, постійно запитували владу «монобільшості»: шановні, а як ми будемо жити, якщо західна допомога «відвалиться», а війна затягнеться? Чи є економічна стратегія на цей випадок? Який взагалі план? Відповіддю їм була тиша.
Але напередодні її порушив той, від кого, з одного боку, й не очікували. Принаймні, не очікували нічого доброго. Гетманцев – людина, яка стала головним ворогом та ненависником українського бізнесу, оприлюднила кілька слайдів, у яких викладається економічна стратегія українського уряду на найближчі роки.
Що ж, «скубач гусаків» не підвів. Ці слайди зовсім не такі красиві, як звикли показувати можновладці для власного піару. Що ж Гетманцев разом з урядом пропонують? Звісно, чергові зашморги для бізнесу, який, за концепцією цього пана вочевидь взагалі не має права на існування в Україні.
Тож, за планом, юридичні особи взагалі втратять право на спрощене оподаткування. Також на підприємців чекає підвищення порогу реєстрації в якості платників ПДВ та збільшення ефективної ставки податків.
Гетманцев та його посіпаки хочуть скоротити податкові пільги, зокрема, й щодо податку на прибуток, і відновити прогресивну шкалу ПДФО. А наповнювати бюджет вони збираються за рахунок підвищення акцизів на пальне, алкоголь і тютюнові вироби. Також «монобільшість» бажає «гармонізації з ЄС пільгового оподаткування імпорту» та імплементації Митного кодексу ЄС. Тобто, на бізнес чекає низка документальних перевірок.
Ну і побудова новітньої УРСР Гетманцевим і компанією була б не повною без каральних заходів. Вони планують посилення адмінвідповідальності за порушення митних правил та криміналізацію контрабанди. А митників, якими Гетманцев і командує, він хоче перетворити на каральний орган. Вони, за стратегією, матимуть право на оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування контрабанди.
Дійсно, чого ще не вистачало Гетманцеву для остаточного знищення бізнесу, це власного невеликого правоохоронного органу, з якого він зробить каральний загін для підприємців.
Власне кажучи, на цьому все. Інших пропозицій щодо подальшого економічного життя у Гетманцева та урядовців немає. Сумно, хоча й очікувано.
Страсті
Ну що, поки ви спали, Мінфін убив майбутнє економіки України…
Учора Кабмін затвердив «національну стратегію доходів», але це не про ваші доходи, а про наповнення бюджету.
Основні геніальні ідеї:
1. Спрощенку змінюють. У юросіб забирають спрощену систему (а навіщо воно вам?)
2. Повернення прогресивної шкали оподаткування фізосіб (привіт зростанню тіні в Україні)
3. Будь-які надходження на картку фізособи оподатковуються 18% (привіт кешева економіка)
4. Підвищують ренту для нових свердловин (що б ми ще більше залежали від імпорту газу)
5. Митникам дають право проводити слідчі дії (корупція привіт)
6. Зростають акцизи на сигарети та алкоголь (і знову привіт тінь)
7. Прибирають будь-які податкові пільги (прощай Дія сіті та технологічне майбутнє України)
Це якщо стисло.
З такими «друзями» і ворогів Україні не потрібно…
#Anatoliy Amelin
Гетманцев пересадить країну на «електрички»
Ми вже писали про ініціативу голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева щодо підвищення акцизів на скраплений газ для автомобілів. Оскільки ця ідея за ступенем несвоєчасності та недоцільності (щоб гірше не сказати) перевершила навіть його попередні новації, Гетманцеву доводиться досі за неї виправдовуватися.
Раніше, нагадаємо, він аргументував необхідність підвищення акцизів на газ та урівнянні їх з іншими видами палива європейською практикою: мовляв, там вартість акцизів значно вища, ніж в Україні. Проте, коли йому почали наводити контраргументи, що у Європі ставки акцизів для різних видів палива диференційовані і часом різняться у 4-5 разів, пан Гетманцев «увімкнув задню» і почав говорити, що українське суспільство не готове до того, щоб в усьому рівнятися на Європу.
Ще один аргумент, який наводив голова податкового комітету – боротьба з лобістами скрапленого газу. Мовляв, єдина причина, чому газ був весь час таким «дешевим», це тому, що лобісти блакитного палива виявилися більш «зубастими», ніж бензинові або дизельні. Втім, коли Гетманцеву закинули, що він якраз і є головним лобістом – тільки тих груп, які виступають за підвищення акцизу, він знову заперечив сам собі, заявивши, що звинувачення у лобізмі безпідставні.
Але Гетманцев не був би сам собою, якби у своїй аргументації не мав козирного туза у рукаві, яким вбив би усіх опонентів наповал. За його словами, ця проблема яйця виїденого не вартує, адже скоро українці… взагалі забудуть і про бензин, і про газ. Бо пересядуть на електромобілі.
Як казав один картавий революціонер радянської доби, «страшенно далекий він від народу». Адже слабо уявляє собі фінансову спроможність більшості українців, які наразі точно не можуть дозволити собі «тесли», середня вартість яких (навіть не нових) стартує від «тридцятки» доларів.
Та й прогнози Гетманцева, що «за п’ять років в Україні будуть суцільні електрокари», не витримують критики. Навіть у незрівнянно краще розвиненій Європі планують відмовитися від автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння до 2035 року. А Україна відстає від європейських держав років на 50…
Ну, Данило Гетманцев у своєму стилі: нікчемні прогнози, невиправданий оптимізм, що граничить з ідіотизмом, та нестримне бажання обскубати всіх, хто досі з якихось причин не обскубаний.