Українська легка піхота просунулася до позицій за протитанковими ровами та протитанковими перешкодами «Зуби дракона», які складають нинішній російський оборонний шар перед українським наступом у західній Запорізькій області, і українські сили, ймовірно, мають намір утримувати ці позиції. ISW не готова оцінити, що українські сили прорвали цей російський оборонний шар за відсутності поміченої української важкої техніки в цих районах.
Геолокаційні кадри, опубліковані 4 вересня, показують, що українські війська просунулися до позицій, розташованих на схід від російських протитанкових ровів і перешкод із зубами дракона, які є частиною трирівневої оборони безпосередньо на захід від Вербового (18 км на південний схід від Оріхова). [1] Геолокаційні кадри, опубліковані 4 вересня, показують, що українська легка піхота також просунулася далі в серію підготовлених російських оборонних позицій вздовж дороги, яка йде на північний захід до Вербового [2]. Інші геолокаційні кадри, опубліковані 4 вересня, свідчать про те, що українські війська підійшли до російських оборонних позицій між Роботиним (10 км на південь від Оріхова) та Новопрокопівкою (13 км на південь від Оріхова). [3] Українські сили розширюють пролом, який вони вже зробили в одному російському оборонному шарі, і, як повідомляється, перекидають більше техніки та особового складу в тактичні тили цього шару.[4] Схоже, що українські сили досягають успіхів у безпосередній близькості від ще не пробитого російського оборонного шару, який тягнеться на північний захід від Вербового на північ від Солодкої Балки (20 км на південь від Оріхова), атакуючи піхотою та обстрілюючи важку артилерію по російських позиціях далі та на південь від цього шару.[5] Розгортання української важкої техніки та більш значних сил у цих районах, ніж ISW наразі спостерігала, означатиме як прорив цього російського оборонного шару, так і спробу розширити цей пролом. [4] Схоже, що українські сили досягають успіхів у безпосередній близькості від ще не пробитого російського оборонного шару, який тягнеться на північний захід від Вербового на північ від Солодкої Балки (20 км на південь від Оріхова), атакуючи російські позиції піхотою та потужним артилерійським вогнем. далі і на південь від цього шару.[5] Розгортання української важкої техніки та більш значних сил у цих районах, ніж ISW наразі спостерігала, означатиме як прорив цього російського оборонного шару, так і спробу розширити цей пролом. [4] Схоже, що українські сили досягають успіхів у безпосередній близькості від ще не пробитого російського оборонного шару, який тягнеться на північний захід від Вербового на північ від Солодкої Балки (20 км на південь від Оріхова), атакуючи російські позиції піхотою та потужним артилерійським вогнем. далі і на південь від цього шару.[5] Розгортання української важкої техніки та більш значних сил у цих районах, ніж ISW наразі спостерігала, означатиме як прорив цього російського оборонного шару, так і спробу розширити цей пролом.
Повідомляється, що російські війська намагалися розширити мінні поля на півдні України після початку українського контрнаступу в червні. Королівський інститут об’єднаних військ (RUSI) повідомив, що на початку українського контрнаступу російське командування визначило, що українські сили можуть легко пробити російське мінне поле глибиною 120 метрів, через що російські сили прагнуть збільшити глибину своїх мінних полів. до 500 метрів.[6] RUSI заявив, що російським силам не вистачає мін, щоб мінувати ці більші території так щільно, як цього вимагає російська доктрина, що змушує російські сили відхилятися від доктрини, в тому числі шляхом використання саморобних вибухових пристроїв і більшої дистанції між мінами.[7] У RUSI заявили, що російські війська намагалися компенсувати зменшення щільності мінних полів шляхом підвищення ефективності протитанкових мін шляхом встановлення двох одна на одну. [8] Українські операції на кількох ділянках фронту, ймовірно, ще більше посилили ці обмеження для російських зусиль розширити мінні поля, змусивши російські сили розосередити свої зусилля з мінування на широких ділянках лінії фронту. 3 вересня речник Таврійського угруповання військ України Олександр Штупун заявив, що мінні поля біля наступної серії російських оборонних позицій на заході Запоріжжя менш щільні, ніж початковий шар оборони, через який просувалися українські війська[9]. Однак ISW раніше оцінювала, що українські сили можуть зіткнутися з більш щільними мінними полями на певних ділянках наступної серії російських оборонних позицій [10]. 3 вересня речник Таврійського угруповання військ України Олександр Штупун заявив, що мінні поля біля наступної серії російських оборонних позицій на заході Запоріжжя менш щільні, ніж початковий шар оборони, через який просувалися українські війська[9]. Однак ISW раніше оцінювала, що українські сили можуть зіткнутися з більш щільними мінними полями на певних ділянках наступної серії російських оборонних позицій [10]. 3 вересня речник Таврійського угруповання військ України Олександр Штупун заявив, що мінні поля біля наступної серії російських оборонних позицій на заході Запоріжжя менш щільні, ніж початковий шар оборони, через який просувалися українські війська[9]. Однак ISW раніше оцінювала, що українські сили можуть зіткнутися з більш щільними мінними полями на певних ділянках наступної серії російських оборонних позицій [10].
Обмеження можливостей російської артилерії та переваги України в контрбатарейному вогні змушують росіян відступати від власної доктрини, повідомляє RUSI. RUSI заявив, що російські війська намагалися адаптувати свою вогневу доктрину ще до початку українських контрнаступальних операцій [11]. RUSI зазначив, що російські війська намагаються віддати перевагу точності ударів над об’ємом, оскільки їм не вистачає боєприпасів, щоб підтримувати артилерійський вогонь за доктринальним призначенням, мають труднощі з транспортуванням великого обсягу боєприпасів до прифронтових районів і спостерігають зниження ефективності масових ударів, оскільки вони втрачають контрбатарейні радари. і їх гармати страждають від зносу стволів.[12] RUSI заявив, що російські війська намагаються збільшити виробництво снарядів з лазерним наведенням «Краснопіль» і використання безпілотних літальних апаратів «Ланцет» (безпілотних боєприпасів), щоб підвищити точність і зменшити кількість боєприпасів, які використовуються в атаках. [13] RUSI також зазначив, що російські війська часто готували свої бойові позиції для дистанційного знищення саморобною вибухівкою замість того, щоб завдавати артилерійських ударів по власних позиціях після того, як російські війська відступили, як цього вимагає російська доктрина [14]. Ці адаптації свідчать про те, що зменшення можливостей російської артилерії може ще більше послабити російську оборону в певних секторах, оскільки артилерійський вогонь є критично важливим компонентом російської еластичної оборони. Перехід до більш точної вогневої доктрини може дозволити російським збройним силам посилити ці можливості, але обмеження російських можливостей навчання, ймовірно, завадять російським збройним силам здійснити цей перехід у масштабі найближчим часом. З початку контрнаступу російські джерела постійно стверджували, що росіянам не вистачає достатніх контрбатарейних можливостей на різних ділянках фронту [15]. Командувач Центру розвідки Сил оборони Естонії полковник Марго Гросберг 1 вересня повідомила, що можливості української артилерії «рівні або навіть кращі», ніж у російських військ, і змогли відкинути російські артилерійські підрозділи від лінії фронту, не даючи їм підтримати російські сили. [16]
Російські війська в ніч з 3 на 4 вересня завдали удару з безпілотників по Дніпропетровській та Одеській областях. ВВС України повідомили, що в ніч на 4 вересня російські війська запустили 32 безпілотники «Шахед» 136/131 з мису Чауда в Криму та Приморсько-Ахтарська Краснодарського краю, а українська ППО збила 23 з них [17]. Речник Південного командування ЗСУ капітан першого рангу Наталія Гуменюк заявила, що російські безпілотники завдали ударів по цивільній інфраструктурі в Одеській області, а російські джерела стверджують, що безпілотники завдали ударів по портовій інфраструктурі в Рені та Ізмаїлі Одеської області.[18] Голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук повідомив, що в Дніпропетровській області безпілотник знищив 1,5 тис. тонн зерна[19]. Речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що на територію Румунії впав російський безпілотник, що згодом Міноборони Румунії спростувало[20].
Президент Росії Володимир Путін на зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом підтвердив небажання Росії приєднуватися до Чорноморської зернової ініціативи до виконання всіх розширених умов Росії. Путін повторив заяви про те, що Захід проігнорував свої зобов’язання дозволити Росії експортувати зерно та добрива під час зустрічі з Ердоганом у Сочі, Росія 4 вересня [21]. Путін заявив, що «найближчими днями» Росія безкоштовно поставить від 25 000 до 50 000 тонн зерна невизначеним африканським країнам [22]. Путін і Ердоган заявили, що Туреччина готова допомогти переробити та транспортувати мільйон тонн зерна, призначеного для цих країн. [23] Путін і Ердоган також заявили про зацікавленість Катару в наданні фінансової підтримки, щоб ці країни могли безкоштовно отримувати зерно[24].
Голова Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН щодо України Ерік Мозе 4 вересня заявив, що комісія ще не прийшла до висновку, що Росія здійснює геноцид в Україні. Моуз заявив, що комісія повинна визначити намір злочинців і визначити «необхідність» фізичного або біологічного знищення певної групи, щоб відповідати юридичній кваліфікації згідно з Конвенцією про геноцид.[25] Мозе заявив, що комісія знайшла докази великої кількості військових злочинів, зокрема докази тортур і ударів по українській енергетичній інфраструктурі, які комісія може розглядати як злочини проти людства.[26] Мозе також заявив, що комісія раніше визначила, що певні заяви в російських ЗМІ можуть розглядатися як підбурювання до геноциду[27]. Мозе зазначив, що розслідування комісії геноциду в Україні продовжиться. [28] Стаття II Конвенції про попередження злочину геноциду та покарання за нього 1948 року (Конвенція про геноцид) зазначає, що «геноцид означає будь-які з наступних дій, вчинених з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну , расова чи релігійна група як така: вбивство членів групи; заподіяння тяжких тілесних або психічних ушкоджень учасникам групи; навмисне створення для групи життєвих умов, розрахованих на її повне або часткове фізичне знищення; застосування заходів, спрямованих на запобігання народжуваності в групі; насильницьке переміщення дітей з однієї групи в іншу групу».[29] Стаття III зазначає, що «наведені нижче діяння караються: геноцид; змова з метою вчинення геноциду; пряме і публічне підбурювання до вчинення геноциду; замах на геноцид; співучасть у геноциді».[30] вбивство членів групи; заподіяння тяжких тілесних або психічних ушкоджень учасникам групи; навмисне створення для групи життєвих умов, розрахованих на її повне або часткове фізичне знищення; застосування заходів, спрямованих на запобігання народжуваності в групі; насильницьке переміщення дітей з однієї групи в іншу групу».[29] Стаття III зазначає, що «наведені нижче діяння караються: геноцид; змова з метою вчинення геноциду; пряме і публічне підбурювання до вчинення геноциду; замах на геноцид; співучасть у геноциді».[30] вбивство членів групи; заподіяння тяжких тілесних або психічних ушкоджень учасникам групи; навмисне створення для групи життєвих умов, розрахованих на її повне або часткове фізичне знищення; застосування заходів, спрямованих на запобігання народжуваності в групі; насильницьке переміщення дітей з однієї групи в іншу групу».[29] Стаття III зазначає, що «наведені нижче діяння караються: геноцид; змова з метою вчинення геноциду; пряме і публічне підбурювання до вчинення геноциду; замах на геноцид; співучасть у геноциді».[30]
Ключові висновки:
- Українська легка піхота просунулася до позицій за протитанковими ровами та протитанковими перешкодами «Зуби дракона», які складають нинішній російський оборонний шар перед українським наступом у західній Запорізькій області, і українські сили, ймовірно, мають намір утримувати ці позиції. ISW не готова оцінити, що українські сили прорвали цей російський оборонний шар за відсутності поміченої української важкої техніки в цих районах.
- Повідомляється, що російські війська намагалися розширити мінні поля на півдні України після початку українського контрнаступу в червні.
- Обмеження можливостей російської артилерії та переваги України в контрбатарейному вогні змушують росіян відступати від власної доктрини, повідомляє RUSI.
- Російські війська в ніч з 3 на 4 вересня завдали удару з безпілотників по Дніпропетровській та Одеській областях.
- Президент Росії Володимир Путін на зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом підтвердив небажання Росії приєднуватися до Чорноморської зернової ініціативи до виконання всіх розширених умов Росії.
- Голова Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН щодо України Ерік Мозе 4 вересня заявив, що комісія ще не прийшла до висновку, що Росія здійснює геноцид в Україні.
- Російські війська вели наступальні дії на лінії Куп’янськ — Сватове — Кремінна, поблизу Бахмута, на лінії Авдіївка — Донецьк, на західному кордоні Донецько-східної Запорізької області, на заході Запорізької області та 4 вересня на окремих ділянках просунулися вперед.
- Українські війська 4 вересня вели наступальні дії та просунулися в районі Бахмута та на заході Запорізької області.
- Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 4 вересня заявив, що російські військові не будуть проводити заплановані на вересень спільні стратегічні навчання «Захід-2023».
- Російські окупанти продовжили п’ятий день дострокового голосування на регіональних виборах РФ на окупованих територіях 4 вересня.
Ми не повідомляємо детально про російські військові злочини, тому що ця діяльність добре висвітлюється в західних ЗМІ і безпосередньо не впливає на військові операції, які ми оцінюємо та прогнозуємо. Ми продовжуватимемо оцінювати та звітувати про наслідки цієї злочинної діяльності для українських військових та українського населення, а особливо для бойових дій в українських містах. Ми рішуче засуджуємо ці порушення Росією законів збройних конфліктів, Женевських конвенцій і гуманності, навіть якщо ми не описуємо їх у цих звітах.
- Основне зусилля Росії – Східна Україна (складається з двох підпорядкованих основних зусиль)
- Російські підпорядковані головні зусилля №1 – захоплення решти Луганської області та просування на захід до східної Харківської області та оточення північної частини Донецької області
- Російські підпорядковані головні зусилля №2 – захоплення всієї Донецької області
- Російська підтримка – Південна вісь
- Зусилля Росії з мобілізації та формування сил
- Діяльність на окупованих Росією територіях
Основні зусилля Росії – Східна Україна
Підпорядкована російська головна операція №1 – Луганська область (мета Росії: захопити решту Луганської області та просунутися на захід у східну Харківську та північну Донецьку області)
4 вересня російські війська продовжували наступ на лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна, але підтвердженого просування не зробили. Генеральний штаб України та заступник міністра оборони України Ганна Маляр повідомили, що російські війська вели безуспішні наступальні дії поблизу Новоєгорівки (16 км на південний захід від Сватового) та Білогорівки (12 км на південь від Кремінної).[31] Речник Східного угруповання військ Ілля Євлаш заявив, що російські війська почали зміцнювати свої позиції біля Новоєгорівки та припинили штурм українських позицій у цьому районі[32]. Російські джерела стверджують, що російські війська атакували поблизу Новоєгорівки та на схід від Петропавлівки (7 км на схід від Куп’янська). [33] Відомий російський мілблогер стверджував, що тактична ситуація поблизу Синьківки (9 км на північний схід від Куп’янська) та Петропавлівки, проте, була стабільною [34]. Російський агрегатор новин стверджував, що російські війська взяли під контроль невизначену кількість українських позицій і просунулися на 2 км у куп’янському напрямку, хоча ISW не знайшло візуального підтвердження цієї заяви [35]. Маляр заявив, що на куп’янському напрямку українські сили відбивають кілька атак росіян за добу[36].
Російські джерела стверджували, що 4 вересня українські війська продовжували наземні атаки вздовж лінії Сватове-Кремінна, але не просувалися. Міністерство оборони (МО) Росії стверджувало, що частини російського Західного угруповання військ відбили чотири українські атаки на північ від Твердохлібового (17 км на південний захід від Сватового).[37] Російські мілблогери стверджували, що українські війська тричі невдало атакували позиції росіян біля Серебрянського лісу на південь від Кремінної[38].
Підпорядкована Росія основна операція №2 – Донецька область (мета Росії: захоплення всієї Донецької області, території, на яку претендують ставленики Росії на Донбасі)
Українські війська вели наступальні операції поблизу Бахмута та наступали 4 вересня. Геолокаційні кадри, опубліковані 4 вересня, показують, що українські війська просувалися на схід від Оріхово-Василівки (11 км на північний захід від Бахмута).[39] Заступник міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що українські війська досягли невизначених успіхів поблизу Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута) і що минулого тижня українські війська звільнили три квадратних кілометри на бахмутському напрямку.[40] Речник Східного угруповання військ Ілля Євлаш заявив, що українські війська продовжують наступальні дії на Бахмутському напрямку, зокрема в районі Кліщіївки[41]. У Міноборони Росії заявили, що українські сили невдало атакували поблизу Бахмута. [42] Російський мілблогер стверджував, що українські війська атакували поблизу Курдюмівки (13 км на південний захід від Бахмута) та Кліщіївки [43]. Російські джерела стверджували, що ведуться позиційні бої біля Берхівського водосховища на північний захід від Бахмута[44]. 3 вересня російський мілблогер заявив, що минулого тижня українські війська просунулися поблизу Андріївки (10 км на південний захід від Бахмута).[45]
Російські війська вели наступальні операції поблизу Бахмута, але не досягли жодних підтверджених успіхів 4 вересня. Український Генштаб і Маляр повідомили, що російські війська безуспішно атакували на північ від Кліщіївки та поблизу Курдюмівки та Озарянівки (14 км на південний захід від Бахмута).[46] Російський агрегатор новин стверджував, що російські джерела відновили невідомі втрачені позиції біля Курдюмівки.[47] 3 вересня російський мілблогер заявив, що минулого тижня російські війська досягли невизначених успіхів поблизу Кліщіївки та відкинули українські сили від Берхівки (6 км на північний захід від Бахмута).[48]
Російське Міноборони стверджувало, що українські війська 4 вересня провели невдалі наступальні операції вздовж лінії Авдіївка-Донецьк поблизу Сіверного (6 км на захід від Авдіївки).[49]
Російські війська вели наступальні дії на лінії Авдіївка-Донецьк і, як повідомляється, просунулися 4 вересня. Український Генштаб і Маляр заявили, що російські війська вели невдалі наступальні дії поблизу Сіверного, Авдіївки, Мар’їнки (на західній околиці Донецька), Красногорівки. (безпосередньо на захід від м. Донецьк) і Новомихайлівка (10 км на південний захід від м. Донецьк).[50] Окремі російські джерела стверджували 3 і 4 вересня, що російські сили успішно атакували поблизу Новомихайлівки та Красногорівки, тоді як російський мілблогер стверджував 4 вересня, що російські війська безуспішно атакували поблизу цих населених пунктів і поблизу Сіверного.[51] 3 вересня російський агрегатор новин заявив, що російські війська атакували поблизу Красногорівки, але не уточнив результат.
Російська підтримка – Південна вісь (мета Росії: утримувати позиції на передовій та охороняти тилові райони від українських ударів)
Російські джерела стверджують, що 4 вересня українські війська вели наступальні дії на західному кордоні Донецької та східної Запорізької областей, але не просунулися. Російський мілблогер заявив, що українські війська вели невдалі наступальні дії поблизу Приютного (15 км на південний захід від Великої Новосілки).[54] Milblogger також стверджував, що минулого тижня українські війська відтіснили російські війська з висот біля Рівнополя (10 км на південний захід від Великої Новосілки) уздовж лінії Приютне-Стармлинівка-Керменчик (15 км на південний захід до 15 км на південний схід від Великої Новосілки).[55]
Російські війська 4 вересня провели наступальні операції в районі кордону на заході Донецької та східної Запорізької областей, але не досягли підтверджених або заявлених успіхів. Український Генштаб повідомив, що російські війська вели безуспішні наступальні дії поблизу Приютного[56]. На кадрах, знятих 2 вересня та опублікованих 4 вересня, нібито видно, як підрозділи 218-го танкового полку (127-а мотострілецька дивізія 5-ї загальновійськової армії Східного військового округу) завдають ударів по українських позиціях біля Старомайорського (9 км на південь від Великої Новосілки).[57] На кадрах, опублікованих 4 вересня, нібито видно, як підрозділи 36-ї окремої мотострілецької бригади (29-ї загальновійськової армії Східного військового округу) діють поблизу Микільського (на південний схід від Вугледара).[58]
Українські війська 4 вересня провели наступальні дії на заході Запорізької області та досягли значних тактичних успіхів. Геолокаційні кадри, опубліковані 4 вересня, показують, що українські сили просувалися на південь від Роботиного (9 км на південь від Оріхова) і на захід від Вербового (18 км на південний схід від Оріхова).[59] Заступник міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що українські війська продовжують наступальні дії на мелітопольському напрямку (захід Запорізької області) і досягли неуточнених успіхів у напрямку Новоданилівки (5 км на південь від Оріхова) та Новопрокопівки (13 км на південь від Оріхова).[60] Російські мілблогери стверджували, що українські сили просунулися на спірних ділянках на схід від Новопрокопівки в напрямку Очеретуватого (25 км на південний схід від Оріхова). [61] Російський мілблогер стверджував, що українські війська продовжують просування поблизу Роботиного та Вербового, тоді як Міноборони Росії та інші російські джерела стверджували, що ці атаки були безуспішними [62]. Кілька російських джерел продовжували стверджувати, що південна частина Роботиного є предметом суперечок і що російські війська зберігають оборонні позиції на південній околиці населеного пункту [63]. Російське джерело стверджувало, що українські сили атакували поблизу Дорожнянки (34 км на південний схід від Оріхова).[64]
Геолокаційні кадри, опубліковані 26 серпня, показують, що українські сили діють далі на південь від Кам’янського (30 км на південний захід від Оріхова), ніж спостерігалося раніше, що свідчить про те, що російські сили здійснюють менший контроль над околицями[65].
Міністерство оборони Росії стверджувало, що російські війська «покращили свою тактичну обстановку» поблизу Роботиного та Вербового 4 вересня, хоча ISW не помічає доказів чи заяв про нещодавнє просування росіян у цьому районі [66]. На геолокаційних кадрах, опублікованих 4 вересня, видно елементи формування спецназу «Осман», які діють поблизу Вербового [67]. На кадрах, опублікованих 4 вересня, видно, як підрозділи роти «Призрак» 291-го мотострілецького полку (42-а мотострілецька дивізія, 58-а загальновійськова армія, Південний військовий округ) діють на лінії Копані-Нестерянка (10-12 км на південний захід). м. Оріхів) і частини 5-ї роти 429-го мотострілецького полку (19-та мотострілецька дивізія, 58-а загальновійськова армія, Південний військовий округ), що діяли поблизу Жереб’янок (26 км на південний захід від Оріхова).[68]
4 вересня Міноборони Росії заявило, що російські війська знищили чотири українські катери з десантними групами, які рухалися в бік мису Тарханкут в окупованому Криму[69]. Пов’язаний із Кремлем мілблогер заявив, що російські сили знищили чотири українські катери, а один український катер повернувся на контрольовану Україною територію.[70]
Зусилля Росії з мобілізації та формування сил (російська ціль: розширити бойову міць без проведення загальної мобілізації)
4 вересня міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що російські військові не будуть проводити спільні стратегічні навчання «Захід-2023», спочатку заплановані на вересень [71]. Зокрема, Шойгу заявив, що російські війська проводять «навчання» в Україні, ймовірно, визнаючи, що через війну в Україні російським військовим не вистачає техніки та персоналу, необхідних для таких навчань.[72] Раніше взимку 2023 року українська розвідка повідомляла, що Росія і Білорусь планують провести великі спільні стратегічні навчання «Захід-2023» і «Щит Союзу-2023» з білоруськими військами і що російські війська перекинуться в Білорусь для цих навчань.[73]
Президент Росії Володимир Путін підписав закон про підвищення граничного віку відстрочки від призову для російських IT-фахівців з 27 до 30 років.[74] Це підвищення віку відстрочки відповідає нещодавно прийнятому закону, який збільшить верхню межу вікового діапазону призову з 27 до 30 років для тих, хто має право на призов, починаючи з циклу призову навесні 2024 року.[75] Відстрочки для ІТ-фахівців, ймовірно, мають на меті мінімізувати вплив війни в Україні на людський капітал, а також запобігти подальшому «витоку мізків» з Росії.
Російські офіційні особи, схоже, проводять спільні навчання з Північною Кореєю. 4 вересня Шойгу заявив, що російські офіційні особи обговорюють можливість проведення спільних навчань з Північною Кореєю[76]. Повідомляється, що глава Національної розвідувальної служби Південної Кореї Кім Кьо Хен повідомив Національним зборам Південної Кореї 4 вересня, що в липні Шойгу запропонував північнокорейському лідеру Кім Чен Ину провести спільні військово-морські навчання Росії, Китаю та Північної Кореї [77].
Діяльність на окупованих Росією територіях (російська ціль: консолідація адміністративного контролю над анексованими територіями; примусова інтеграція українських громадян у російську соціокультурну, економічну, військову та систему управління)
Російські окупанти продовжили дострокове голосування на російських регіональних виборах на окупованих територіях 4 вересня.[78] 4 вересня Центр «Український опір» заявив, що російська влада наразі фіксує явку виборців на окупованій Херсонщині – 38%, на окупованій Донецькій – 39%, на Запорізькій і Донецькій – 18%[79]. Голова Луганської області України Артем Лисогор 4 вересня оприлюднив нібито російський окупаційний документ, який показує, що російські чиновники зафіксували 1,3 мільйона жителів окупованої Луганської області, які мають право голосу[80]. Лисогор зазначив, що багато цифр щодо виборців з правом голосу в окупованих населених пунктах явно не враховують масову депопуляцію з початку повномасштабного вторгнення та російської окупації.
Російські окупаційні чиновники продовжують розширювати органи соціального контролю в окупованій Україні. Глава «ДНР» Денис Пушилін 4 вересня повідомив про початок мовлення окупованого Донецького обласного регіонального каналу ВТРК [82]. Пушилін додав, що телеканал новин вестиме ультранаціоналістичний мілблогер Андрій Руденко[83]. 4 вересня під час зустрічі окупаційного уповноваженого з прав дитини Херсонської області Наталії Тищенко та Уповноваженого з прав дитини Російської Федерації Марії Львової-Бєлової було оголошено про відкриття Херсонської обласної штаб-квартири гуманітарної місії Російської комісії з прав дитини «В руках дітей».[84] ]
Значна активність у Білорусі (зусилля Росії збільшити свою військову присутність у Білорусі та подальшу інтеграцію Білорусі у сприятливі для Росії рамки та діяльність Групи Вагнера в Білорусі)
Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ), де домінує Росія, 4 вересня продовжила командно-штабні навчання «Бойове братство-2023» у Білорусі [85].
Заступник міністра внутрішніх справ Білорусі, командувач внутрішніми військами генерал-майор Микола Карпенков на церемонії в Білорусі подякував групі інструкторів Вагнера за підготовку сил спецназу Білорусі. 3 вересня російське джерело, яке стверджує, що воно пов’язане з Групою Вагнера, стверджувало, що Карпенков звернувся до групи інструкторів Вагнера і подякував їм за підготовку білоруських сил спецназу та за прояв «професіоналізму, відданості та братерського ставлення».[86]