20 жовтня російські війська розпочали новий наступ біля Авдіївки і просунулися незначно, що вказує на те, що російське військове командування, як і раніше, віддане наступальним операціям у цьому районі, незважаючи на тяжкі втрати техніки та особового складу.
На кадрах з геоприв’язкою, опублікованих 20 жовтня, видно, що російські війська добилися невеликих настань на захід від Красногорівки (5 км на північ від Авдіївки). Російські блогери та український військовий оглядач заявили, що російські війська захопили український опорний пункт біля звалища на північний схід від Авдіївки, просунулися до залізничної станції на північ від Авдіївки та просунулися до ресторану «Царське полювання» на південь від Авдіївки. Однак один відомий російський блогер заявив, що російські війська безуспішно атакували поблизу Північного (6 км на захід від Авдіївки), на південь від Авдіївки, біля Степового (8 км на північний захід від Авдіївки) та біля Новокалинового (11 км на північний захід) від Авдіївки). Інші блогери стверджували, що 19 жовтня російські війська просунулися на лінію Степове-Бердичі (8-10 км на північний захід від Авдіївки) на відстань до одного кілометра і що 20 жовтня в районі Бердичів бойові дії продовжуються. За повідомленням українського Генштабу, українські сили відбили атаки російських військ у районі Авдіївки, Новокалинового, Степового, Первомайського (11 км на південний захід від Авдіївки) та Північного.
20 жовтня український Генштаб повідомив, що за минулу добу боїв під Авдіївкою українські сили пошкодили та знищили майже 50 російських танків та понад 100 бронемашин. Українські солдати, які діяли в районі Авдіївки, повідомили 20 жовтня, що українські сили за останні чотири дні знищили 200 російських бронемашин. Голова Авдіївського міського військового управління Віталій Барабаш заявив, що російські сили намагаються відремонтувати пошкоджену техніку ще за польових умов. На кадрах, опублікованих 20 жовтня, видно, як українські військові завдають удару російській термобаричній артилерійській системі ТОС-1 неподалік Авдіївки. Російський блогер поскаржився, що ефективність російського контрбатарейного вогню під Авдіївкою знижується через поганий зв’язок та нездатність накопичити боєприпаси перед настанням, що, швидше за все, посилює матеріальні втрати в цьому районі. Початкові російські наступальні операції в районі Авдіївки 10 жовтня також призвели до високих підтверджених втрат російської техніки, а той факт, що російські війська перегрупувалися і відновили наступ після перших атак, дозволяє припустити, що російські війська вважають, що вони можуть реально взяти Авдіївки, або що російське військове командування погано розставляє пріоритети наступальних операцій, незалежно від їхньої ціни.

20 жовтня українські сили продовжили масштабніші, ніж зазвичай, наземні операції на східному (лівому) березі Херсонської області та встановили підтверджену присутність у населеному пункті на східному березі. На кадрах із геолокацією, опублікованих 19 жовтня, видно, що українські війська просунулися на північний схід Кринок (27 км на схід від міста Херсон та 2 км від річки Дніпро). Російські блогери стверджують, що українські сили закріплюються в районі Кринок і продовжують зберігати свою присутність у районі Антонівського шосе та залізничних мостів. Відомий російський блогер заявив, що українські війська тимчасово просунулися далі до Кринки до дороги Козачі Табори — Кринки — Корсунка, перш ніж російські авіаудари відкинули їх до північної околиці населеного пункту. Інший російський блогер заявив, що в районі Піщанівки (14 км на схід від Херсона та 4 км від Дніпра) продовжуються бойові дії, а на південній околиці населеного пункту діє українська диверсійно-розвідувальна група. Відомий російський блогер припустив, що російські війська утримували позиції лише на південній околиці Піщанівки станом на полудень 18 жовтня, а український генеральний штаб повідомив 19 жовтня, що російська авіація завдала удару Піщанівці, маючи на увазі, що українські сили все ще діють у поселенні. Однак ISW не виявив жодних інших візуальних підтверджень того, що українські сили зберігають позиції у населених пунктах на східному березі, окрім Кринки.

Російські та українські джерела продовжують вказувати на те, що російські підрозділи, що обороняють східний берег Херсонської області, є відносно менш боєздатними, ніж інші російські сили на інших ділянках фронту . Український військовий оглядач заявив, що російське Дніпровське угруповання військ в основному складається з елементів 49-ї загальновійськової армії (ЮВО) і, ймовірно, елементів новоствореної 18-ї загальновійськової армії. Більшість 49-ї загальновійськової армії (ОВА) було перекинуто на східний берег Херсонської області після виведення російських військ із західного (правого) берега, а елементи 205-го мотострілецького полку 49-ї ОВА з того часу зазнали значних втрат. Міністерство оборони Великобританії повідомило 21 серпня, що російські військові, швидше за все, формують нову 18-ю ОВА з інших підрозділів, які діють наразі в Херсонській області, і малоймовірно, що нові підрозділи 18-ї ОВА повністю складаються зі свіжих сил або укомплектовані до краю, відповідного доктрині. Розгортання 18-ї ОВА в Херсонській області нагадує спішне розгортання новоствореної 25-ї ОВА на Куп’янському та Лиманському напрямках на початку вересня 2023 року, і 18-а ОВА, швидше за все, зіткнеться з аналогічними проблемами з нестачею особового складу, техніки та належного навчання . Російський блогер заявив, що підрозділи 26-го мотострілецького полку, ймовірно 70-ї мотострілецької дивізії 18-ї ОВА, захищаються від дій українців у районі Кринок. Інший російський блогер заявив, що в районі Антонівського залізничного мосту діють підрозділи 1-го батальйону 177 полку морської піхоти Каспійської флотилії. Підрозділи 177 полку морської піхоти обороняються на заході Запорізької області з початку українського контрнаступу і, ймовірно, зазнали значних втрат.
Українські сили продовжили контрнаступальні операції під Бахмутом і на заході Запорізької області, але не досягли підтверджених успіхів. Російський блогер заявив, що українські сили домоглися незначного поступу на північний захід від Вербового (10 км на схід від Роботино), хоча ISW не виявив доказів, що підтверджують це твердження. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжують наступальні операції на Бахмутському та Мелітопольському напрямках. Російські джерела повідомили про атаки українців на південь від Бахмута на лінії Кліщеївка-Андріївка-Курдюмівка та на південь від Орєхова в районі Роботино, Новопрокопівки та Вербового.
Путін 19 жовтня відвідав штаб Південного військового округу (ЮВО) у Ростові-на-Дону, щоб обговорити бойову ситуацію в Україні. Російські ЗМІ повідомили, що Путін зустрівся з начальником російського Генштабу та головнокомандувачем російських військ в Україні генералом армії Валерієм Герасимовим, який повідомив, що російські війська «вирішують проблеми відповідно до плану операції». Зокрема, різні елементи ПВО зараз дислокуються на критичних ділянках лінії фронту: підрозділи 8-ї загальновійськової армії ПВО проводять наступальні операції під Авдіївкою в Донецькій області, елементи 58-ї загальновійськової армії обороняються від українського наступу. Станом на кінець серпня 2023 року на заході Запорізької області діють підрозділи 58 загальновійськової армії, а на напрямі Херсонської області діють підрозділи 49 загальновійськової армії. Ймовірно, це продемонструвати ефективність і участь російського військового керівництва у проведенні наступальних і оборонних операцій російських військ на кількох ділянках фронту. ISW надасть додаткову інформацію про візит Путіна до Ростов-на-Дону, як тільки будуть доступні нові дані.

Луганська область
20 жовтня російські війська продовжили наступальні операції на лінії Куп’янськ-Сватово-Кременна, але не домоглися будь-яких заявлених чи підтверджених наступів. У Генштабі України повідомили, що українські війська відбили атаки російських військ на Куп’янському напрямку в районі Сіньківки (8 км на північний схід від Куп’янська) та Іванівки (20 км на південний схід від Куп’янська), а також біля Невського (18 км на північ) -заходу від Кремінної). Російські джерела стверджували, що російські війська продовжували атаки в районі Сіньківки, Іванівки, Надії та Макіївки, а один російський агрегатор новин заявив, що російські війська підійшли до околиці Лимана Першого (8 км на північний схід від Куп’янська). Український військовий оглядач Костянтин Машовець повідомив, що підрозділи 26-го танкового полку (47-а танкова дивізія, 1-а гвардійська танкова армія, Західний військовий округ) та 15-го мотострілецького полку (2-а мотострілецька дивізія, 1-а гвардійська танкова армія, Західний військовий округ) продовжили атаки на північ від району Ягідне-Іванівка (22 км на південний схід від Куп’янська), але прорватися у напрямку дороги Н26 Куп’янськ-Сватове їм не вдалося. Машовець зазначив, що російські сили змістили акцент у бік Петропавлівки (на північний схід від Куп’янська) та напрямки Степова Новосілка-Курилівка (безпосередньо на схід від Куп’янська).
Міністерство оборони Росії (МО) заявило, що 20 жовтня українські війська провели безуспішні наземні атаки на лінії Куп’янськ-Сватово-Кременна, хоча ISW не спостерігав останніми днями візуального підтвердження просування ЗСУ на цій лінії фронту.

Донецька область
20 жовтня українські сили продовжили наступальні операції в районі Бахмута, але не досягли підтверджених успіхів. Російські джерела, у тому числі в Міністерстві оборони Росії (МО), заявили, що українські сили продовжують атакувати лінію Кліщеївка-Андріївка-Курдюмівка (7-13 км на південь від Бахмуту). Український військовий оглядач Костянтин Машовець повідомив, що українські війська просунулися до залізничної лінії на схід від Кліщівки. Машовець повідомив, що підрозділи російської 83-ї окремої десантно-штурмової бригади (ВДВ) обороняються на захід від Зайцево (5 км на схід від Кліщівки), що вказує на те, що 83-я бригада ВДВ, ймовірно, розколота щонайменше на два напрямки, у тому числі на заході Запорізької області.
20 жовтня російські війська продовжили контратаки біля Бахмута і останнім часом трохи просунулися. На кадрах з геоприв’язкою, опублікованих 20 жовтня, видно, що російські війська нещодавно трохи просунулися на північ від Кліщівки. Російський блогер заявив, що російські війська контратакували біля Кліщівки. Генштаб України повідомив, що українські сили відбили атаки російських військ у районі Богданівки (5 км на північний захід від Бахмута), Хромового (2 км на захід від Бахмута) та Кліщівки. Російські блогери стверджують, що російські військові збили український гелікоптер Мі-8 в районі Бахмута, можливо, неподалік Часового Яру (12 км на захід від Бахмута).

20 жовтня російські війська продовжили наступальні операції на захід і південний захід від Донецька, але не досягли якихось підтверджених успіхів. Український генеральний штаб та російські джерела повідомили, що російські війська атакували у Мар’їнці (на західній околиці Донецька) та в районі Новомихайлівки (25 км на південний захід від Донецька).
20 жовтня російське міністерство оборони заявило, що минулого тижня російські війська відбили обмежені атаки української армії в районі Вугледару на заході Донецької області.

Південна вісь
Російські джерела стверджують, що українські сили 20 жовтня провели безуспішні атаки у районі кордону Донецької та Запорізької областей. Міністерство оборони Росії (МО) та російський блогер заявили, що російські сили відбили атаки українських військ у районі Урожайного (9 км на південь від Великої Новосілки) та Старомайорського (9 км на південь від Великої Новосілки).
20 жовтня російські війська провели наступальні операції в районі кордону Донецької та Запорізької областей, але підтверджених успіхів не досягли. Міноборони Росії заявило, що минулого тижня російські підрозділи захопили позиції в невизначеному районі на кордоні Донецької та Запорізької областей, хоча ISW не виявив свідчень недавнього поступу Росії в цьому секторі, що підтверджують це твердження. Російський блогер заявив, що російські війська досягли певних успіхів у районі Приютного (14 км на південний захід від Великої Новосілки), хоча ISW не виявив доказів, що підтверджують це твердження. Український генеральний штаб повідомив, що українські війська відбили атаки російських військ у районі Золота Нива (12 км на південний схід від Великої Новосілки), Старомайорського, Рівного (10 км на південний захід від Великої Новосілки) та Полтавки (28 км на південний захід). на захід від Великої Новосілки). Російські блогери стверджують, що російські війська безуспішно атакували район Новодонецьке (12 км на південний схід від Великої Новосілки) та на південний захід від Старомайорського. Російський батальйон «Схід», який, як повідомляється, діє у прикордонному районі Донецької та Запорізької області, стверджує, що операції у Великій Новосілці обмежуються дрібними сутичками та артилерійськими дуелями, оскільки російські сили у цьому районі не мають резервів для наступальних дій.

20 жовтня українські сили провели наступальні операції на заході Запорізької області, але не досягли якихось підтверджених успіхів. Російський блогер заявив, що українські сили домоглися незначного поступу на північний захід від Вербового (10 км на схід від Роботино), хоча ISW не виявив доказів, що підтверджують це твердження. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжують наступальні дії у напрямку Мелітополя. У Міноборони Росії заявили, що російські війська відбили атаки української армії в районі Роботино та Вербового. Російський блогер заявив, що українські сили атакували біля Новопрокопівки (2 км на південь від Роботино).
20 жовтня російські війська провели наступальні операції на заході Запорізької області, але не досягли будь-яких підтверджених чи заявлених успіхів. У Генштабі України повідомили, що російські війська провели безуспішні атаки в районі Роботино та Вербового. На кадрах, опублікованих 19 та 20 жовтня, нібито видно підрозділи 247-го повітряно-десантного полку (7-а дивізія ВДВ) та мобілізований особовий склад 387-го мотострілецького полку (ймовірно, 7-ї дивізії ВДВ), що діють у районі Вербів.

Російська окупаційна влада заявила, що 20 жовтня українські війська випустили ракети російськими тилами на півдні України. Голова окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо заявив, що українські сили випустили від 10 до 15 ракет по окупованій Росією Херсонській області та Криму і що російські війська збили п’ять ракет над окупованою Херсонською областю. Севастопольський окупаційний губернатор Михайло Развожаєв заявив, що російські засоби ППО збили ракету над Чорним морем у районі окупованої Любимівки у Криму.
ВКС РФ починають патрулювання повітряного простору над Чорним морем відповідно до заяви Путіна від 18 жовтня про те, що сили ВКС починають патрулювати повітряний простір над Чорним морем за допомогою літаків МіГ-31, озброєних гіперзвуковими Х-47М2 «Кинжал». На супутникових знімках, опублікованих 15 жовтня, видно, що російські війська перекинули чотири літаки МіГ-31 на аеродром Бельбек в окупованому Севастополі. Офіційний представник ВПС України полковник Юрій Ігнат заявив 20 жовтня, що російські військові постійно переміщують літаки через побоювання українських ракетних ударів і розміщення літаків МіГ-31 на аеродромі Бельбек мало вплине на російські операції.
Російська мобілізація та зусилля щодо формування сил
Голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив 20 жовтня, що російська влада має позбавити мігрантів отриманого російського громадянства, якщо вони не бажають воювати в Україні. 28 серпня Держдума Росії запропонувала законопроект, який позбавляє осіб набутого ним російського громадянства за ухилення від військового обліку та мобілізації, що викликало різну реакцію підтримки та опозиції серед російських джерел. Російська влада регулярно проводить рейди мігрантськими спільнотами в Росії і видає повістки особам, які отримали російське громадянство, але ще не перебувають на обліку у військкоматах. Коментарі Бастрикіна, швидше за все, спрямовані на подальший тиск на осіб, які отримали громадянство, з метою змусити їх стати на облік у російських військкоматах. Російська влада нині також змушує мігрантів та іноземців, які проживають у Росії, брати участь у війні в Україні в обмін на російське громадянство.
Російський державний оборонний конгломерат «Ростех» оголосив 20 жовтня про завершення випробувань самохідної артилерійської системи «Коаліція-СВ» і заявив, що готовий розпочати серійне виробництво цієї системи. Російські блогери заявили, що нова артилерійська система має ширшу дальність дії і точніша, ніж попередні системи, а один відомий блогер висловив сподівання, що виробництво системи дозволить вирішити проблему слабких російських контрбатарейних можливостей. Російські джерела регулярно скаржаться на погані російські контрбатарейні можливості по всій лінії фронту в Україні, і російські сили навряд чи зможуть систематично покращити ці можливості у найближчому майбутньому.
Діяльність на окупованих Росією територіях
Російська окупаційна влада продовжує чинити тиск на жителів окупованих регіонів України, щоб вона прийняла російські паспорти. В окупаційній адміністрації Херсонської області 20 жовтня заявили, що мешканці будуть зобов’язані використовувати російський паспорт для отримання житлових сертифікатів та не зможуть користуватися українськими документами, що засвідчують особу.
Мер Мелітополя Іван Федоров заявив 20 жовтня, що українські партизани підірвали російську військову машину біля підконтрольного Росії аеродрому у Мелітополі Запорізької області.
Російські інформаційні операції та наративи
Нічого суттєвого, про що можна було б повідомити.
Значна активність у Білорусі
Командувач Північною групою військ України генерал-лейтенант Сергій Наєв заявив 20 жовтня, що російські війська зараз перекинули на територію Білорусі три штурмовики Су-30 і два літаки-розвідники Су-24.