IDEX-2019 та Україна. День другий

156

Скажу так. Наші хлопці та дівчата (є приклади, сам свідок) на виставці IDEX-2019 часу не гають. Активно займаються просуванням своїх ідей та продуктів арабським партнерам. Вже існуючим та потенційним. За принципом: «У нас товар — у вас покупець».

З того що помітив: на міжнародній виставці IDEX-2019 у Абу-Дабі є щонайменше три ключові «островки», до яких хочуть пристати наші розробники військової техніки та озброєнь — як приватні, так і державні. Перший еміратський і навіть більше “монстр” — International Golden Group. Назва компанії говорить сама за себе. Замикається на осіб, наближених до еміратської верхівки. Купує все, що цікаве. Часом просто за емоційним принципом. Як у своєрідному збройовому супермаркеті. Подобається — «беру почти не глядя». Тому наш перший роботизований «Фантом» — у них. Нічого, ми ще щось придумаємо. Ідей нам ніколи не бракує.

Друга компанія — це також еміратська Calidus. Вона з’явилася чотири роки тому. Замикається на радника головного шейха. На відміну від International Golden Group — з меншим рівнем понтів і достатньо прагматична.

Проекти обирає такі, що можна пропонувати і продавати іншим партнерам/країнам. Тож не дивно, що державна компанія «Укрспецекспорт», що входить до складу ДК «Укроборонпром», достатньо швидко зорієнтувалася і 18 лютого підписала з Calidus LLC Меморандум про співробітництво, закріпивши домовленості щодо подальшої потенційної співпраці. Деталі є на сайті «Укроборонпрому». Там також написано, що на міжнародній виставці IDEX-2019 у Абу-Дабі був вперше представлений результат співробітництва підприємств ДК «Укроборонпром» та компанії з ОАЕ Calidus LLC — бронетранспортер «Al-Wahash» з бойовим модулем БМ-3М «Штурм».

Але наші приватні компанії зорієнтувалися ще швидше. Львівська модульна робот -«черепашка» від приватної Global Dynamics вже стоїть у них, і автомат «Малюк» від київського «Промінвеста» — також. До речі, система управління бойовим модулем «Штурм», що на бтр «Al-Wahash» — також від «Промінвеста». Чим вона відрізняється від тієї, що стоїть на наших бронетранспортерах, зараз описувати не буду. Деталі були у наших відеооглядах з виставки “Зброя та безпека 2018» та на моєму сайті «Зброярі”. Кому цікаво — шукайте там.

Третій острівок української надії — Science Technology for Development and Industrial з Саудівської Аравії, яка минулого року відкрила представництво і в Україні — Science Technology Ukraine. Для українського «паростка» IDEX-2019 також був першою пробою сил. Компанія, серед іншого, привезла в Емірати вироби компанії «Українська бронетехніка» — бронемашину «Варту», що доопрацьована для роботи та служби в сухому спекотному кліматі, а також міномети та міни.

Який проміжний висновок? Українська настирливість шукає виходи для своєї реалізації. Якщо буксують справи з державним замовником, то експортні перспективи через арабських партнерів для наших розробників виглядають спокусливо. Що буде насправді згодом — все це ми також побачимо. А раптом це не пустельний міраж?

Сергій Згурець

P.S. Пусковые для «Нептуна» и «Ольхи». Главное — было б что возить.

Несколько фоток с украинских экспозиций на выставке IDEX-2019 — — в продолжение вчерашней дискуссии о самоходной платформе для мобильного противокорабельного ракетного комплекса «Нептун». Основное базовое шасси 8х8 — разработки и производства отечественного предприятия КрАЗ. Оно, как видно из макетов, разработано прицелом для использования как в береговом комплексе «Нептун», так и в качестве платформы для «Ольхи» и «Ольхи-М» — модернизации РСЗО «Смерч». Хотя с выбором шасси были нюансы.

Одно из предложений касалось того, что есть смысл стремиться к унификации и под «Нептун» взять то же шасси 10х10, которое ХКБМ им. Морозова разработало под самоходную пусковую установку оперативно-тактического комплекса «Гром/Сапсан». Но темпы производства этого нового шасси могут оказаться сдерживающими по сравнению с потребностями, а её возможности — избыточные. Кроме того, особенности и внешние черты мощной конструкции 10х10 являются демаскирующим признаком.

При этом само ГосККБ «Луч» предлагало вариант использования серийных шасси машин «Татра» 8х8, надежных, с высокой степенью проходимости.
«АвтоКрАЗ» в начале 2019 г. отгрузил новое полноприводное шасси КрАЗ-7634НЕ колесной формулы 8х8 грузоподъемностю до 27 т. На шасси установлен двигатель 460 л.с. и автоматическая коробка передач.

За выполнение составной части опытно-конструкторской работы по разработке транспортного модуля для унифицированной самоходной пусковой установки противокорабельной ракеты «Нептун» и транспортно-заряжающей машины отвечали харьковское ООО «Машгидропривод» и ООО «Харьковский завод транспортного оборудования». Каждая пусковая установка рассчитана на размещение четырех ракет в транспортно-пусковых контейнерах. Еще несколько ТПК с ракетами находятся на каждой транспортно-заряжающей машине.

На одном их макетов с выставки показана платформа 8х8 с системой крановой загрузки.

Входящие в состав комплекса «Нептун» машины — бронированные. Отдельные представители ВМС предлагали, чтобы бронирование обеспечивало защиту аж от пуль 12,7 мм. Это требование было рождено опытом захвата украинских объектов в Крыму российскими войсками, и потенциальных угроз от действия диверсионных групп противника, для которых уничтожение дальнобойных систем вооружений будет приоритетной целью. Но практика такова, что ни один из зарубежных мобильных береговых ракетных комплексов, оперативно-тактических ударных систем не бронируется. Хотя бы потому, что бронирование кабины не спасёт комплекс от повреждения – так как транспортно-пусковой контейнеры, в которых находятся ракеты, бронированными не являются. Остановились на компромиссе. Будет обеспечено бронирование кабин от поражения бронебойными пулями 7,62 мм. Бронирование машин провела компания «Украинская бронетехника».

Поделиться:
Загрузка...