ІДЕАЛЬНИЙ ШТОРМ

179

Сьогодні наш президент потрапив у те, що в науці називається ІДЕАЛЬНИМ ШТОРМОМ — всі можливі негативні чинники склалися в одну потужну воронку, яка засмоктує вниз.

Попередній уряд Гончарука взагалі не займався промисловістю. Саме таке враження складається. У них була «чудова тумбочка» екс-міністра фінансів Оксани Маркарової. Скільки податків платить економіка, їх не дуже хвилювало, тому що випускалися облігації на будь-яку суму, яку захочете. Треба віддати належне Маркаровій, вона дуже успішно нарощувала цей ринок. І уряд мав гроші. Однак в останні тижні роботи Кабміну Гончарука трапився збій.

Відлуння китайського економічного падіння і початок американського падіння швидко докотилися до України. Міжнародні спекулянти перестали купувати українські цінні папери. Останні два аукціони закінчилися нічим, і піраміда стала руйнуватися. Тобто дохід від цього, здавалося б, невичерпного, але нечесного по відношенню до населення, якому через двадцять років доведеться віддавати гроші, методу був вичерпаний.

Друга складова шторму — штучне заниження курсу долара, яке, захопившись згаданою пірамідою, зробили заради залучення покупців цих облігацій. Експортний контракт — це, як правило, 10-15 відсотків рентабельності.

Якщо долар впав на 20 відсотків, ти працюєш в збиток. Так закрилися сотні (!) швейних і деревообробних підприємств, десятки металургійних комбінатів — всі, хто працював на експорт. У результаті майже вся експортна промисловість України була вбита. Але уряд це взагалі не хвилювало. Сьогодні, коли долар почав рости, здавалося б, до експортерів має повернутися друге дихання. Але ні. Тому що відновити розірвані контракти дуже і дуже складно. Та ще й в умовах, коли в усьому світі зменшилося споживання.

Є ще одна сторона медалі. Це доходи в бюджет.

Фіскальна і митна служби збирають приблизно однакові суми. Так ось, коли «вбили» експорт, податківці стали збирати значно менше коштів. І ця тенденція продовжиться.

А тепер подивимося на імпортну складову митниці. Здавалося б, ми повинні радіти тому, що в результаті війни на нафтовому ринку між Росією і арабами нафта подешевшала. Але ж це одночасно помітне і зниження податків від енергетики, а це 40 відсотків усіх митних зборів. Зменшився й імпорт китайських товарів.

Ось такий ІДЕАЛЬНИЙ (в негативному, зрозуміло, значенні) ЕКОНОМІЧНИЙ ШТОРМ випав на долю президента Зеленського, економічні знання якого, напевно, не ідеальні.

Мені здається, владі не вистачає контактів із серйозними вітчизняними експертами. Самоїзоляція від розумних, нехай не завжди лояльних людей, це головна проблема влади.

Колись із штучно створеного навколо ідеального вакууму доведеться вийти

Юрій Луценко

Поделиться:
Загрузка...