Донбас перетворюють на Абхазію

21 863

Кремль має намір перетворити Донбас на Абхазію або Придністров’я і не витрачати на нього зайвих кошті

Олексій Чеснаков, директор Центру політичної кон’юнктури і неформальний спічрайтер путінського помічника Владислава Суркова, виступив на сторінках московського інтернет-видання «Газета.ру» із великим інтерв’ю, присвяченим донбаському врегулюванню.

Чеснаков зазвичай говорить те, що Сурков хоче пояснити громадськості — і зараз це спроба витлумачити фактичну відмову чиновника від переговорів з американським посередником Куртом Волкером. Після зустрічі в Дубаї пройшло вже три місяці і ніяких планів продовжувати спілкування в Кремлі, очевидно, немає. Жорстка і чесна позиція Волкера не припала до смаку ані Суркову, ані його господарю.

А якщо не можна обдурити — так навіщо розмовляти? Ну і головний заклик до Волкера — він повинен перестати говорити правду, тому що правда, бачте, нервує «народні республіки» і вони з чимось там «не погоджуються».

Інтерв’ю Чеснакова — демонстрація того, що в Кремлі взагалі вирішили відмовитися від будь-яких змістовних консультацій по Донбасу. «Нормандський» формат давно заморожений, Меркель, Макрон і Порошенко збираються зустрічатися без Путіна. Тепер робиться спроба відмовитися розмовляти з американцями. Справою Мінської групи залишиться хіба що вирішення технічних питань — як це зазвичай і бувало в ініційованих Росією конфліктах на пострадянському просторі. Що ж Москва збирається робити далі?

Чеснаков і цього не приховує: «Республіки мають намір провести вибори у встановлені своїми конституціями терміни. Було б дивним, якби вони заморозили цей процес». Простіше кажучи, російським гауляйтерам у Донецьку і Луганську дадуть вказівку проводити нові вибори «глав республік» і «депутатів», що призведе до фактичної відмови від Мінських угод і припинення навіть формального процесу «інтеграції.

У Москві просто вирішили перетворити Донбас на Абхазію, при цьому навіть не збираючись витрачати гроші для поліпшення ситуації на окупованих територіях.

«Люди погано живуть по обидві сторони лінії зіткнення. На жаль, війна з вини України триває. І поки вона йде, важко буде всім»,- говорить Чеснаков. І це те, що будуть пояснювати окупанти жителям захоплених територій: погано живете? Так зрозуміло ж чому — війна. Її Україна влаштувала і не хоче припиняти! Нічого не нагадує?

Це, власне, і є той самий компроміс, якого, нарешті, досягли в Кремлі. Тільки не з українцями, не з європейцями, не з американцями, а з самими собою. Перетворюємо Донбас на Абхазію або Придністров’я і не витрачаємо на нього зайвих коштів — самим потрібні. А там і населення зменшиться, розбіжиться, заводи і шахти остаточно зупиняться. Просто буде хороший плацдарм. На майбутнє.

Зрозуміло, що представники інших угруповань — конкурентів Суркова — будуть і далі бігати до Путіна і пропонувати щось своє. Але логіка російського підходу є очевидною. До того ж і в минулому під час будь-яких конфліктів на пострадянському просторі Москва поводилася саме так. Чому зараз має бути інакше?

Єдина відмінність — всі ті конфлікти Москва на час, як в Грузії або практично назавжди, як в Молдові, заморожувала. Припиняла стріляти. І зараз, якщо дійсно буде ухвалено остаточне рішення про «легітимізацію народних республік» і «вибори» гауляйтерів, відбудеться саме це — заморожування. А там вже Україні потрібно буде вирішувати, яким буде режим лінії зіткнення, перетвориться вона на фактичний кордон з Росією або залишиться лінією деградації нашої власної державності.

Проте чим раніше ми зрозуміємо російські наміри, чим швидше розшифруємо путінські і сурковські сигнали, тим менше у нас буде ілюзій. Донбас — як і Крим — давно вже перестав бути просто російсько-українським конфліктом. Він перетворився на частину глобального протистояння Росії і цивілізованого світу. І вирішити цей конфлікт сепаратно просто не можна. Він не може бути вирішений без потрясіння основ самої російської державності, без поразки Кремля і капітуляції Путіна перед Заходом.

Віталій Портников

Поделиться:
Загрузка...