• Главная
  • Политика
  • Украина
  • Мир
  • Экономика
  • Мир о нас
  • Мнение
  • Боевые действия
  • ВПК
Facebook Twitter Instagram
Trending
  • Том Купер: звіт про війну в Україні за 29 червня 2026 року
  • ГШ ЗСУ: Уражено підприємство зі складу «Роскосмосу»
  • Лише ворог може вдарити в спину, коли стікаєш кров’ю
  • Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 30.06.2026​
  • Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 01.07.26
  • Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 28-29.06.2026
  • Навіщо цей цирк з Мазепою
  • Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 30.06.26
Republic.com.ua
  • Главная
  • Политика
      Featured
      20.05.20260

      Прощавай євроінтеграція… Кредит, до речі, також бай-бай…

      Recent
      30.06.2026

      Навіщо цей цирк з Мазепою

      29.06.2026

      Корупція: НАБУ затримало нардепа від “слуг” Сергія Кузьміних

      29.06.2026

      Смарагдові менеджери вручили Кучмі нагороду імені Чорновола

    1. Украина
        Featured
        08.05.20260

        Як Цукерман та Міндіч встигли втекти з України?: опубліковано третю серію «плівок Міндіча»

        Recent
        29.06.2026

        Конституція досі на паузі. Немає чого святкувати

        28.06.2026

        Хто і чому залишив країну без ракетного щита?

        27.06.2026

        Ракети «Фламінго» вдарили по оборонному заводу у Волгограді

      1. Мир
          Featured
          05.04.20260

          США знищили два власні літаки та гелікоптер, які застрягли в Ірані після порятунку пілота

          Recent
          20.06.2026

          Іран знов закрив протоку Ормуз для судноплавства

          19.06.2026

          США в Ірані отримали поразку у війні

          18.06.2026

          Момент удару по резервуару на Московському НПЗ: вибухом зірвало люк

        1. Экономика
        2. Мир о нас
        3. Мнение
        4. Боевые действия
            Featured
            01.06.20250

            Унікальна спецоперація — уражено понад 40 літаків ворога ВІДЕО

            Recent
            01.07.2026

            ГШ ЗСУ: Уражено підприємство зі складу «Роскосмосу»

            01.07.2026

            Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 01.07.26

            30.06.2026

            Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 30.06.26

          1. ВПК
              Featured
              25.11.20240

              Безвідповідальні злочинці: Як ЗСУ залишили без мін — афера на 25 мільярдів гривень | Юрій Бутусов

              Recent
              12.06.2026

              Американський Hornet: ударний БпЛА, що нищить російську логістику

              26.05.2026

              Як знищують український ВПК перед лицем геноциду

              20.05.2026

              Дивовижна історія сталася з компанією Fire Point

            Republic.com.ua
            You are at:Home»Боевые действия»Дивні дива або Неоднозначні положення Стратегії воєнної безпеки України

            Дивні дива або Неоднозначні положення Стратегії воєнної безпеки України

            0
            By Юрий on 07.04.2021 Боевые действия

            Вітаю, шановні друзі! За поточними подіями із розфарбовуванням дверей і гальмуючою “великою” вакцинацією якось непоміченою залишилась новина про введення в дію Указом президента від 25 березня цього року рішення РНБО “Про Стратегію воєнної безпеки України”.

            Одразу зазначимо, що за своєю суттю програмний документ такого рівня немає нічого спільного із будь-якими прямими розпорядженнями для складових сектору безпеки і тим більш для військових частин і підрозділів, наприклад, Збройних Сил. Стратегія, в даному випадку, є рамковою основою для планування застосування складових силового сектору і ведення воєнного будівництва в державі.

            Михайло Забродський

            Герой України генерал-лейтенант Михайло Забродський

            Цей достатньо об’ємний документ займає майже два десятки аркушів. Структурно має суттєві розбіжності із загальноприйнятою, наприклад в західній стратегічній школі, системою поділу на розділи. Але є визначальним і, беззаперечно, цікавим для аналізу.

            Документ такого роду розроблений в Україні фактично вперше. Сам факт його прийняття вже є системним кроком до впровадження певних західних стандартів для оборонного планування.

            Стратегія містить чимало загальних фраз і, крім того, ряд визначальних положень. Розглянемо окремі з них.

            Введено поняття “всеохоплююча оборона”. Сам по собі термін не новий і використовувався ще у 50-х роках минулого сторіччя, але для українських реалій є однозначно актуальним. Суть визначення – у наголошенні на тому, що оборона країни це не лише і не суто військове протиборство, а комплекс заходів які мають вживатися практично всіма державними інституціями у всіх сферах протистояння включно із політикою, економікою, охороною здоров’я, тощо.

            Стратегія чітко визначає зовнішню агресію з боку РФ як одну із основних складових безпекового середовища. Іншими словами напряму вказується, що наша основна безпекова проблема – північний сусід із його великодержавними амбіціями і агресивними планами щодо України.

            В документі визначено три основних чинники стримування і протидії агресивним намірам. Це нарощування спроможностей ППО, здатності до протидії противнику на морі та розгортання потужного руху опору в разі захоплення частини території держави. Вірні акценти, але на жаль в документі лише, між іншим, і в певному контексті згадуються нарощування ракетного озброєння, засобів розвідки та РЕБ, автоматизованих систем управління військами та зброєю.

            На цьому перелік чітких і конструктивних положень документа практично закінчується. Далі починаються лише дивні дива.

            За своєю ідеологією Стратегія взагалі не передбачає будь яких навіть способів впливу на противника, пов’язаних із наступальними діями. І мова йде, як ми розуміємо, не про війну на Сході або окупований Крим. Всі сценарії застосування складових сектору безпеки і оборони передбачають виключно РЕАКЦІЮ на дії противника. Про превентивні дії мова не йде взагалі! І стосовно, наприклад, протиборства в повітрі визначаються лише дії ППО, а зовсім не нарощування ударних можливостей авіації. В перекладі на прості речення, ми повинні чекати і лише реагувати. Ну приблизно так, як дочекалися в 2014-му…

            Напрямок руху до стандартів НАТО позначено лише у засаленій формі “досягнення сумісності”. Практично теж саме, чим ми “займалися” ще років за десять-п’ятнадцять до війни. Визначено не спільні дії, не готовність до взаємодії, і не повну адаптацію. З усіх можливих обраний найбільш беззмістовний і туманний термін, який до речі не передбачає жодного конкретного результату такої роботи.

            Періодизація, або розподіл за черговістю, всіх спланованих заходів теж викликає лише гірку усмішку. Хтось чекав, що буде задекларовано, мов літаки, засоби боротьби в космосі і стандарти НАТО, словом все, що використовується в світі останні півстоліття, потрібні нам вже і зараз? Чи може завтра? Ні, все це і багато іншого віднесено до …довгострокової перспективи. Для розуміння – це навіть не через роки, це просто “колись”.

            Асиметричні дії, такі як, наприклад ведення війни партизанськими методами, вказуються як основний спосіб нівелювання чисельної і технологічної переваги противника. Зрозуміло, данина моді. Ну що ж, для академічних семінарів і ток-шоу це – суттєвий чинник, і звісно – слушне твердження. Але чи можна привести хоч один історичний приклад коли суто асиметрія врятувала країну від чисельнішого, добре оснащеного і мотивованого ворога?

            Окрема тема – ресурсні та інші обмеження застосування стратегії. Серед інших нафталінових ідей знову проглянула ще одна із перших років незалежності. “Принцип оборонної достатності”. Так, шановні друзі, саме ним ми маємо керуватися. Це за цим принципом нищилося і розпродавалося озброєння і техніка колишньої Радянської Армії з теренів України. Це за цим принципом нищилися/передавалися/продавалися літаки і танки. За цим принципом свого часу ділився корабельний склад Чорноморського Флоту колишнього СРСР. І зараз складається враження, що як і на початку 90-х, склади, бази і арсенали просто переповнені хоч якимось, не говорячи про сучасне, озброєнням. І пора вже зупинитися, всього вже вистачає, може і справді достатньо?..

            Це лише загальний і далеко не повний перелік неоднозначних положень стратегії.

            Михайло Забродський

            МихайлоЗабродський СтратегіяВоєнноїБезпеки
            Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
            Юрий

              Related Posts

              ГШ ЗСУ: Уражено підприємство зі складу «Роскосмосу»

              Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 01.07.26

              Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 30.06.26

              Comments are closed.

              Последние новости
              • Сегодня
                13:46
                Том Купер: звіт про війну в Україні за 29 червня 2026 року
              • Сегодня
                13:19
                ГШ ЗСУ: Уражено підприємство зі складу «Роскосмосу»
              • Сегодня
                11:41
                Лише ворог може вдарити в спину, коли стікаєш кров’ю
              • Сегодня
                11:26
                Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 30.06.2026​
              • Сегодня
                11:23
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 01.07.26
              • 30.06.2026
                11:54
                Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 28-29.06.2026
              • 30.06.2026
                11:46
                Навіщо цей цирк з Мазепою
              • 30.06.2026
                11:28
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 30.06.26
              • 29.06.2026
                23:06
                Путін визнав: в Анкориджі нічого не було підписано
              • 29.06.2026
                22:57
                «Росія може втратити Крим без великого штурму» — генерал Бен Годжес
              • 29.06.2026
                14:00
                Сили безпілотних систем нарощують присутність на тимчасово окупованих територіях
              • 29.06.2026
                11:25
                Корупція: НАБУ затримало нардепа від “слуг” Сергія Кузьміних
              • 29.06.2026
                11:13
                Конституція досі на паузі. Немає чого святкувати
              • 29.06.2026
                11:04
                Смарагдові менеджери вручили Кучмі нагороду імені Чорновола
              • 29.06.2026
                08:33
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 29.06.26
              • 28.06.2026
                12:58
                Слов’янський НПЗ у вогні
              • 28.06.2026
                11:30
                Хто і чому залишив країну без ракетного щита?
              • 28.06.2026
                10:47
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 28.06.26
              • 28.06.2026
                10:31
                Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 26-27.06.2026​
              • 27.06.2026
                11:30
                Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 24.06.2026​
              • Интересное видео
              • Фоторепортаж
              25.06.2026

              Мадяр: Очищення Криму від хробаків

              11.06.2026

              Оптоволокно: без шансів для ворога. Робота пілотів «Фенікса» ВІДЕО

              19.05.2026

              Мишоловка для російських мільйонерів ВІДЕО

              17.11.2025

              Костянтинівка, Донецька область, Україна ФОТО

              06.04.2024

              Щоб вийшов найнайвеличніший ракурс ФОТО

              14.03.2024

              Наслідки ворожих обстрілів Сумщини ФОТО

              Re:public
              • Контакты
              © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

              Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.