Vitaly Chervonenko
Робота лабораторій по всій Україні може зупинитись
Державне бюро розслідувань наклало арешт на будівлю головного офісу і центральної лабораторії «Сінево Україна», повідомила пресслужба мережі.
У коментарі BBC Україна заступник гендиректора компанії зазначив, що через арешт «Сінево» не зможе продовжити оренду будівлі і це може призвести до повної зупинки роботи мережі лабораторій в Україні.
«Через незаконний арешт, без послуг сучасної лабораторної діагностики залишаться близько 300 тисяч пацієнтів щомісяця», — заявила компанія на своїй сторінці у фейсбуку.
Вона додає, що її послугами безоплатно користуються бійці ЗСУ та ТрО, пацієнти інституту Амосова та центру Supehumans, а також пацієнти за державною програмою медичних гарантій.
Що каже «Сінево»?
Арешт на будівлю, розташовану в Києві на проспекті Академіка Палладіна 46/2, наклав Личаківський районний суд Львова за клопотанням ДБР, повідомляють у пресслужбі мережі.
У коментарі BBC Україна заступник гендиректора «Сінево Україна» Микола Скавронський розповів, що компанія дізналась про це випадково після появи запису у державному реєстрі.
Не було ні офіційного повідомлення компанії та її власника чи виклику представників компаній на судове засідання.
Кримінальне провадження ДБР ведеться за фактом начебто незаконного виведення з державної власності нерухомого майна у період з 2016 по 2021 рік.
Однак це провадження не має жодного стосунку ані до міжнародної групи Medicover, частиною якої є «Сінево Україна», ані до будівлі, яка належить групі та на яку накладено арешт, кажуть у компанії.
Компанія стверджує, що придбала будівлю в 2010 році у приватної особи. А у період з 2013 по 2016 роки провели в ній реконструкцію, під час якої розширили площу будівлі більш ніж утричі.
«За законодавством України, після такої реконструкції будівля вважається новоствореним її власником об’єктом», – йдеться у пресрелізі компанії.
Наслідком цього арешту може бути те, що компанія вже через рік не зможе продовжити оренду будівлі на проспекті Академіка Палладіна.
З огляду на те, що суди під час війни працюють повільно, у компанії турбуються, що їхня діяльність може зупинитися, пояснює Скавронський.
Він також розповів, що компанія подає зустрічний позов про зняття арешту до київському суду.
Дії ДБР у «Сінево» назвали «тиском на бізнес, який є найбільшою європейською інвестицією в галузь охорони здоров’я України».
Компанія закликала ДБР та органи влади якнайшвидше вирішити питання та скасувати арешт будівлі лабораторії.
Якщо цього не станеться, лабораторія каже, що буде змушена припинити свою діяльність у будівлі. Це призведе до повної зупинки роботи мережі «Сінево Україна».
Що кажуть правоохоронці?
У ДБР пояснюють, що ще з 2022 року ведуть досудове розслідування можливої незаконної передачі держмайна третім особам.
«Здійснюють досудове розслідування за фактом вчинення службовцями одного з Міністерств, Фонду державного майна та державного підприємства Українського науково-дослідного інституту нафтопереробної промисловості МАСМА можливого незаконного відчуження цілісного-майнового комплексу державного підприємства», — йдеться в офіційній заяві правоохоронців.
У 2022 році слідчі за клопотанням прокурора наклали арешт на це приміщення.
У ДБР наголошують, що слідчі дії не перешкоджали медичному підприємству надавати свої послуги та не перешкоджають тепер.
Арешт 2022 року неодноразово оскаржували у суді, але ухвала слідчого судді залишилася в силі.
У 2021 році податкова служба кілька разів проводила перевірку «Сінево Україна».
Тоді мережу звинуватили у ненаданні документів про витрати і нарахували додаткові податки на 1,085 млрд грн.
У «Сінево» стверджували, що податківці мали доступ до всіх документів.
А звинувачення податкової назвали необґрунтованими, дії податківців — тиском, і звернулися за підтримкою до президента, прем’єра і бізнес-омбудсмена.
«Сінево Україна» — частина європейської мережі лабораторій, а також шведського медичного холдингу Medicover. Компанія почала роботу в Україні у 2007 році.