Чотири дні до візиту Зеленського до Вашингтону(хоча вже сумнівно)

76
Чотири дні до очікуваного (хоча вже сумнівно) офіційного візиту Зеленського до Вашингтону.

Ще до вибухів в Кабулі американські ЗМІ буде прохолодно оцінювали перспективи цього візиту. Варто зважити хоча би на заголовок «Форбс» — де Зеленського відкрито назвали «телезіркою-президентом», ще неодноразово підкреслюючи його «телевізійність», несправжність, неспроможність. Наголошуючи на критичному погіршенні справ в українській економіці за каденції Зеленського – аж до прогнозування банкрутства і «перетворення на європейську Аргентину» через держборг в 65% ВВП.
Окремо акцентували на обставинах запрошення: що це «найбільш мертвий тиждень в столичному політичному житті». Відповідно, Зеленський «поїде додому максимум з запевненнями в дружбі».
Але навіть на тлі отаких очікувань дехто сприймав цей візит як певне «вікно можливостей». За логікою окремих експертів, оскільки США змушені згорнути місію в Афганістані, то тепер вони матимуть ресурси, щоб зосередитись на допомозі Україні в нашому протистоянні Росії. Дуже сумнівна, м’яко кажучи, логіка.
Вибухи в аеропорту Кабула в четвер взагалі поставили цей візит під питання. Бо вже перенесено зустрічі і Байдена, і Меркель з прем’єром Ізраїлю. В США заговорили взагалі про можливу відставку Байдена через загибель американських військових не в рамках бойових дій, а під час евакуації. Так, американські аналітики вважають такий розвиток подій малоймовірним, однак те, що Байден найближчі тижні матиме серйозні політичні ускладнення – факт.
Отже, постає питання, чи буде взагалі в президента США час навіть на короткі перемовини з Зеленським? США від цих переговорів нічого не отримають, це однозначно. А от Зеленський їхатиме просити: підтримки, фінансування, поставок. При тому Байден і конгресмени вже зараз точно знають, що в Україні нічого не змінилось, жодне завдання Байдена не виконано, навіть документи на Коломойського не передано. Тобто, Зеленський їде «з дружбою і порожніми руками».
На цей момент висока ймовірність того, що запрошення Зеленського буде відтерміновано на невідомий період. Бо просто Байдену і Конгресу зараз не до нього.
Можливо, правильним кроком з нашого боку було би добровільно самим запропонувати Байдену перенести візит – «через форсмажорні обставини для США». З одного боку, Байден дуже «повільний керівник» — він нешвидко приймає рішення, нешвидко формулює відповіді. Скажімо, він досі не виступив на обіцяному брифінгу в Білому домі – поки так і лишається в ситуаційній кімнаті, обираючи, як йому вчинити і що саме сказати. З іншого боку, більш пізній візит, по-перше, дасть Зеленському час на виконання хоч одного завдання. Плюс це вже буде не під час канікул в Конгресі – тобто, потенційна продуктивність візиту різко збільшиться.
Але таке рішення, звісно, має прийматись після офіційних заяв Білого дому і консультацій з українським МЗС.
Поделиться:
Загрузка...