Чому американське ФБР не відпустить Коломойського

333
Watchdog:
Найбільше банківське шахрайство у світі. Чому американське ФБР не відпустить Коломойського: розслідування
За результатами розслідування ФБР, Міністерство Юстиції США вимагає через суд конфіскувати черговий хмарочос у компаній, пов’язаних з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.
У документах будівля фігурує як “П’ятдесят п’ять Паблік Сквер”, у Клівленді її також знають, як колишній офіс тамтешнього обленерго. Хмарочос близько ста метрів заввишки на сорок тисяч квадратних метрів. Зараз ним володіє компанія із так званої групи “Оптіма” – це мережа контор, які понастворювали Мордекай Корф і Уріель Лейбер – американські партнери Коломойського і Боголюбова.
Хмарочос у Клівленді їхня контора купила у 2008 році за 34 мільйони доларів. У судовій скарзі американський уряд сьогодні стверджує, що 12 мільйонів доларів із цього платежу були вкрадені в українського ПриватБанку.
Американці детально показують звідки взялися ці гроші. Спершу їх позичив у ПриватБанку “Південний гірничозбагачувальний комбінат”. І банк, і комбінат в той момент контролювали Коломойський і Боголюбов. 28 червня 2008 року Південний ГЗК отримав у ПриватБанку 28 мільйонів доларів позики – нібито на розвиток своєї поточної діяльності, тобто перероблення руди.
Насправді гроші не вкладали у виробництво. Вони побігли по десятках рахунків в українському і кіпрському ПриватБанках, від компанії до компанії – загалом десятки транзакцій. Зрештою, 10 липня 2008 року о сьомій годині вісім хвилин вечора, 12 мільйонів доларів опинилися на рахунку кінцевого отримувача, і пішли на купівлю хмарочосу “55 Паблік Сквер” у Клівленді.
І тепер американці стверджують – те, що куплено на крадені гроші, є незаконним активом і має бути конфісковане у нинішніх власників. Пів року тому Мін’юст США подав два аналогічні позови щодо офісних комплексів у Далласі та Луїсвіллі. Хмарочос у Клівленді поки не чіпали, але у грудні стало відомо, що Коломойський і Боголюбов намагаються продати цей будинок. Мін’юст встиг першим – продаж будинку заблокували через суд і подали позов про конфіскацію.
Чому це важливо – у серпні перші позови проти компаній Коломойського у Сполучених Штатах стали сенсацією, але третій позов лишився непоміченим. Може здатися, що тоді в серпні все і закінчилося, та насправді ж ні – американська система правосуддя працює повільно, але невпинно і стискає Ігоря Валерійовича у своїх обіймах дедалі дужче. Виведення коштів з українського ПриватБанку американці у своїх документах прямо називають “найбільшим банківським шахрайством у світовій історії”. Загалом ідеться про викрадення п’яти з половиною мільярдів доларів.
Докладно описано роботу внутрішнього кредитного комітету у ПриватБанку часів Коломойського. Цей комітет ухвалював рішення про позики для пов’язаних компаній. Ці позики щоразу розбігалися по десятках лівих рахунків і здебільшого не поверталися. Вони йшли до компаній американських партнерів Коломойського і Боголюбова – Мордекая Корфа й Уріеля Лейбера. А Корф і Лейбер відмивали гроші й купляли на них нерухомість у Сполучених Штатах. Зараз цю історію розслідує ФБР, старший у справі – спеціальний агент Метью Хоук.
А що в Україні? В Україні виведення коштів з Привату розслідує НАБУ. У грудні Антикорупційне Бюро через контрольований злив у ЗМІ поскаржилося, що підозри вже готові, але їхнє погодження затягує Генпрокурорка Венедіктова. Пані Венедіктова у відповідь, заявила – все ок, “справа рухається у потрібному напрямку”. І відтоді все – жодних підозр досі немає. Тобто там, де в американців розслідування в активній фазі, аж пил стоїть, українські правоохоронці мляво обмінюються заявами й шукають, хто там більше винний, що нічого не робиться.
І американці, і українці мали одні й ті самі вихідні дані для розслідування про “найбільше банківське шахрайство у світовій історії”. Це знаменитий звіт детективного агентства Kroll, – його підготували одразу після націоналізації ПриватБанку на замовлення НБУ. Сам звіт ніколи не публікувався.
Олександр Дубінський, сьогоднішній нардеп-невдаха, три роки тому публічно глузував: мовляв, усі докази агентства Kroll вмістилися на семи сторінках, то якась афера, а не розслідування. А ось – правда про звіт Kroll. У січні 2021 року в українському суді вперше описали, що являє собою цей документ насправді. Сім сторінок? Ні, тридцять вісім тисяч сторінок у двадцяти п’яти ящиках. Двадцять п’ять ящиків документів! Через історію, викладену у цьому звіті, американці вже вимагають конфіскації незаконних активів, а українці навіть не мають підозр.
Звичайно, це ганьба, що американська система правосуддя фактично підміняє українську, переслідуючи людей, які вкрали гроші в Україні, і в українців. Але, що поробиш, якщо із НАБУ досі не вийшло ФБР. Натомість в Америці ж є справжнє ФБР. І воно Ігоря Валерійовича не відпустить.
Поделиться:
Загрузка...