Що тепер буде з війною в Україні після приходу Трампа? Це може мати вигляд наступних 10 пунктів. І це є оптимістичний сценарій для України.
1. Завтра-післязавтра, напевно, нічого не зміниться, тому що війна в Україні — це не першочергове питання для Трампа. Але рано чи пізно Трамп та його адміністрація почнуть продавлювати багатосторонню угоду щодо зупинки війни на фактичній лінії фронту. Саме багатосторонню — за участю не лише України, Росії та США, а й Європи (принаймні в особі кількох країн).
2. Україні пообіцяють після зупинення війни масштабні довгострокові постачання озброєнь (це візьмуть на себе США, забезпечивши свої заводи замовленнями та створивши у себе нові робочі місця) та ще більш масштабні інвестиції у відновлення країни (це США зобов’яжуть робити Європу). Можливо, одночасно США візьмуться додатково озброювати Польщу та країни Балтії.
3. Росії пообіцяють контроль над захопленими територіями без їхнього юридичного визнання частиною Росії (як було з Кримом). Можливо, буде знято і якісь санкції, але не думаю, що багато хто. Здебільшого санкції залишаться.
4. Європі нічого не пообіцяють, їй наказують фінансувати відновлення України та контролювати виконання угоди загалом. Можливо, Європа також створить якийсь орган із взаємодії з Україною, який насправді буде пустушкою, але назву придумають гарну, на кшталт «Europe-Ukraine (EU)».
5. В Україні пройде наймасштабніша пропагандистська кампанія на тему того, що окуповані території здебільшого безповоротно знищені, а тому більше не потрібні, і відновлення армії, економіки, інфраструктури, а також активне зміцнення зв’язків із Заходом для країни і народу важливіше.
6. Якщо Україна спробує заперечувати таку угоду, їй погрожують зупинкою допомоги (а Зеленському особисто — ще й зупинкою публічної підтримки). Якщо заперечуватиме спробує Росія, їй погрожують реально потужними ударами по військових та інфраструктурних об’єктах (може, для наочності навіть випадково обрушиться один відомий міст).
7. Офіційного членства в НАТО та ЄС Україна не отримає. Але за фактом Захід почне створювати в Україні рівно те, чого найменше хоче Путін — свою мілітаризовану «фортецю» для військового стримування Росії. Причому з потужними та глибокими антиросійськими настроями усередині цієї «фортеці».
8. Угода буде укладена. Десь у першій половині 2025 року. Це погана угода (для всіх, крім Трампа), але ні Україна, ні Росія не мають можливості нескінченно і безперервно вести війну, в якій вони не в змозі здобути явну перемогу.
9. Для Росії найважливішим результатом угоди стане те, що результат СВО виявиться прямо протилежним до того, який обіцяв Путін, коли він СВО починав. Путін починав СВО під крики про необхідність знищити «антиросійський плацдарм Заходу» в Україні (вся ця демілітаризація, денацифікація, фактичне скасування ЗСУ тощо, пам’ятаєте?). До того ж тоді цього «плацдарму» насправді не було. А протягом кількох років після оборудки він виникне.
10. Звичайно, всередині Росії пропаганда зі штанів вистрибне, щоб піднести угоду як перемогу країни та особисто Путіна. Наголос буде саме на «нових територіях», на те, що «Росія приростає новими землями». Але насправді Путін стане ще більш озлобленим, ще більш агресивним і ще більш параноїдальним. Тому найпізніше до кінця десятиліття Росія відновить військову агресію. І, можливо, не лише в Україні.