Арсеній Яценюк Бі-Бі-Сі: Я не політичне ляпало

20

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі пан Яценюк не заперечив, що братиме участь у наступних президентських виборах, але й не підтвердив:

А.Яценюк: Я не збираюся нікому сподобатися.

 А.Яценюк: Буде 35 років (22 травня), отоді за українською Конституцією я зможу коментувати ці речі. Тут не потрібно бігти попереду подій, все буде сказано в потрібний час і в потрібному місці… Поки що треба рухатися політично вперед, гуртувати людей, збирати команду однодумців і саме найважливіше в політиці і владі – що робити і з ким робити…

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви це питання для себе ще не вирішили, стосовно президентства?

А.Яценюк: Я в принципі, коли починаю якусь дію, то я вже знаю чим вона закінчиться. Я обов’язково оголошу про своє рішення…
…Я не політичне ляпало. Якщо ти прийняв рішення, якщо ти про нього оголосив, то ти повинен довести це рішення до кінця і ти повинен перемогти. Мене процес не цікавить, мене цікавить тільки результат.

Бі-Бі-Сі: Ви організували нову політичну силу, ви її назвали «Фронт змін». Чому так войовниче? За що і проти кого ви збираєтеся боротися?

А.Яценюк: Тут як оцінювати слово фронт. Для мене слово фронт – це не війна. Для мене слово фронт — це боротьба. І такі сьогодні обставини, що тільки через певні компліментарні речі країну не можливо змінити, тому фронт — це боротьба за людину, за родину, за країну, адже країна знаходиться в дуже важкому економічному і політичному стані.

Бі-Бі-Сі: Але власне яких змін ви хочете?

А.Яценюк: Знаєте, в чому тут проблема – за що не візьмешся – все треба міняти, тому що все, що ми маємо – це фактично наслідки старої «совітської» економіки, старої радянської ментальності. Тому я починав би з політичної системи, закінчував би економічною, підтримкою культурною, історичною. Це комплексний план змін. Те, що називається національний план змін – він важливий для будь-якого політика, і я його почав писати разом з людьми.

Катерина, художниця: На кого ви будете опиратися?

А.Яценюк: Треба опиратися на тих людей, які тебе підтримують. І в другу чергу, треба самостійно відповісти для себе на питання чи ти можеш і чи ти здатен. Це дуже складна боротьба і та президентська і та політична кампанія, яка сьогодні вже проходить в Україні, вона, фактично, без правил. А вся українська політика без правил. Хотілося, щоб у нас були певні європейські, демократичні стандарти, але маємо саме той уклад, який сьогодні існує в Україні, тому треба бути готовим до будь-яких речей.

Бі-Бі-Сі: Що вам дає підстави вважати, що ви можете знову надихнути, згуртувати народ навколо свого «Фронту змін»?

А.Яценюк: Мені дає підстави те, що я, по-перше, внутрішньо дуже великий і серйозний оптиміст. По-друге, я не вірю, що така велика країна, яка має чудову історію, не може мати чудового майбутнього. Третє – не можна покладатися тільки на себе. Я сьогодні можу пообіцяти тільки одне – те, що обіцяв Черчіль – піт і сльози. Все! Але разом, спільно, усією громадою. Якщо ми підтримаємо одне одного, якщо ми розуміємо, що зміни у країні залежать не від однією фігури, не від двох чи трьох політиків, а від нації вцілому, нації, яка обирає лідерів, які здатні вести цю націю вперед, а не тягнуться за нацією назад для того, щоб підтримати рейтинги. Я надзвичайно оптимістичний, я вірю, і я знаю, що це відбудеться.

Слухач: Я знаю, що пан Арсеній – один з найчесніших людей у політиці. Мені дуже не подобається як у пресі накинулися на нього і починають чорнити. Як він на це реагує?

Бі-Бі-Сі: На цю тему ми маємо і інші запитання. Борис пише — прокоментуйте, будь-ласка ваші зв’язки з Фірташем. З Техасу — чи не буде ваша майбутня партія лобіювати інтереси того чи іншого олігарха, як це трапляється зараз?

А.Яценюк: Почну з того, яка кампанія розгорнута проти мене. Працюють декілька політичних штабів, фінансують масу політичних технологів, витрачають дуже великі кошти. Мені було дуже прикро почути від прем’єр-міністра звинувачення, дикі, як на мене, звинувачення, що я співпрацюю з Фірташем… Вони нехай стосунки розбирають в іншому місці, а не на екранах українського телебачення. Вони чудово знають, що 2006-му році я був практично єдиний член українського уряду, який відмовився підписувати постанову про допуск компанії РосУкрЕнерго на український ринок газу і назвав компанію УкрГазЕнерго, яка була заснована РосУкрЕнерго, агентством по банкрутству української економіки. Тому навіть якщо би я у Фірташа гроші попросив, я не переконаний, що він би мені їх дав.

А тепер щодо фінансування кампанії. Я чітко задекларував, що всі гроші збиратиму публічно. У нас немає іншого виходу як побудувати абсолютно нову політичну систему, яка не буде залежати від групи 5-ти чи 10-ти українських олігархів. Ми позавчора оголосили рахунок громадської організації. Адже у мене поки що не політична партія. За один день вже прийшло 12 тисяч гривень. Друге – я зараз готую Інтернет-портал і через Інтернет, як у Сполучених Штатах, будуть збиратися кошти на мою підтримку і на політичну підтримку організації.

Бі-Бі-Сі: На президентську кампанію?

А.Яценюк: Ну, якщо буде президентська кампанію, то ви також побачите як будуть збиратися ці кошти. Через Інтернет, через кредитні картки, через публічні зустріч з великим українським бізнесом, малим бізнесом, рядовими громадянами. Я обов’язково зустрінулася з усім великим бізнесом. Якщо вони готові підтримати, то нехай це скажуть в ефір і нехай перерахують гроші, а не так як чемодани сьогодні носять політичним партіям. Я не хочу формувати закрите акціонерне товариство. Це не політична партія, а політичний проект: знов прийти до влади, поділити що ще не поділили. Я в таку гру політичну не граю.

Геннадій з Харкова: Ви заявляли про необхідність побудови партії "знизу", але те, що відбувається з відкриттям офісів та осередків на місцях — дуже відрізняється від класичних канонів партійного будівництва і більш схоже на підготовку до чергової виборчої компанії, з розгортанням штабів на місцях та залученням статистів без ідейного натхнення. У зв’язку з цим виникає два питання: коли буде презентована розширена програма політичного руху та розкрита її ідеологічна доктрина замість презентованих 17 викликів та які критерії будуть покладені в основу партійного будівництва та висування кандидатів від руху на керівні посади та органи влади?

А.Яценюк: Скажіть мені, в якій області не будувалося знизу?

Геннадій з Харкова: Є повідомлення на форумах з Одеси, Дніпродзержинська, Івано-Франківська. Люди, які спілкувалися з керівниками осередків, висловлювали невдячні зауваження.

А.Яценюк: Знаєте, як сформувався осередок в Дніпродзержинську? Люди мені прислали анкету – це ціла сім’я. Прізвище Морозов. Я їх вперше побачив у себе в офісі. І так практично по кожній області. Це поки що не партія, а громадська організація. І до партії дійдуть тільки ті, хто кращі, а не ті, хто хочуть. І вже коли буде оголошена партія, буде те, про що ви сказали – статут, програма, з’їзд. Тоді ми будемо обговорювати питання ідеологічні, а сьогодні вся ідеологія моя дуже чітко викладена в моїх 17-ти викликах на 17 років незалежності.

Бі-Бі-Сі: Олександр з Чернівців пише — чим Арсеній Яценюк кращий від інших політиків, наприклад, Тимошенко чи Ющенка? Ваш гість, здається, з табору останнього, а яблуко, як кажуть, недалеко падає… Ви не проти, щоб вас і далі пов’язували з Ющенком?

А.Яценюк: Як взагалі бачиться партійне будівництво і майбутнє. Яценюк — це ж не модель, яка повинна подобатися. Я не збираюся нікому сподобатися. Я не хочу, щоб казали, що з’явився ще один якийсь месія. Я не прошу, щоб повірили мені – я прошу, щоб повірили в себе в першу чергу, а далі я поведу.

Бі-Бі-Сі: Ви мене трошки заплутали. Тобто, як ви не хочете сподобатись, а водночас ви очолюєте політичну силу?

А.Яценюк: Ті, хто хочуть сподобатися, хто хоче слави і популярності – ідуть в актори…

Бі-Бі-Сі: Або в політики?

А.Яценюк: Або в політики. А ті, хто хочуть влади і відповідальності – ідуть у владу. Щодо яблуні і яблука… Знаєте, який у нас парадокс – оце як тільки тебе позбавили посади, треба ж обов’язково образитися, розказати які всі великі свині, який ти святий і покритикувати всіх, з ким ти працював. Я працював з дуже багатьма людьми. Але я не торгую своїми принципами. Якщо б я торгував, то ви б сьогодні розмовляли з головою Верховної Ради Яценюком, але я сьогодні не голова Верховної Ради.

Ольга Бетко

Поделиться:
Загрузка...