Українські міномети

178

 Однією з особливостей війни на сході України є масове застосування артилерійського озброєння. При цьому, важливу роль в нанесенні вогневого ураження противнику грають міномети. Використовуючи світовий досвід, а також власні оцінки поточних бойових дій на Донбасі, українські виробники створили лінійку мінометів різних калібрів, що дозволяють вирішувати поставлені завдання.

Як відомо, міномет — це гладкоствольна зброя, призначена для навісної стрільби по укритих цілях, а також для руйнування польових укріплень. За тактико-технічною класифікацією залежно від калібру та ваги, а також прийнятої організаційно-штатної структури військових формувань, міномети в основному входять до складу зброї піхоти або артилерії, однак в сучасних бойових діях зустрічається практично у всіх бойових родах наземних, аеромобільних та амфібійних військ .

Їх головними перевагами є велика потужність боєприпасів щодо маси самого знаряддя, відносно висока скорострільність, порівняно мала маса, простота пристрою та бойового застосування, постійна готовність до відкриття вогню без особливої підготовки. Велика крутизна траєкторії польоту (кути піднесення стовбура від 45 до 85 °) дозволяє знищувати цілі в ярах, окопах, на зворотних схилах висот, не потрапляючи тим самим у приціл противника.

Завдяки меншій початковій швидкості, ніж у гармат та гаубиць, мінометна міна відчуває при пострілі менші перевантаження і є більш кращою основою для вбудовування системи управління, яка може бути менш міцною і відповідно менш дорогою.

І найголовніше, що показали події на Донбасі, — міномети залишаються незамінним засобом в антитерористичних операціях. Адже міномет є ефективною зброєю при веденні вуличних, локальних боїв.

Розуміючи ці переваги виробники мінометного озброєння закладають в свої сучасні вироби набагато вищі характеристики. Намагаються максимально збільшити технологічність, мобільність і точність мінометів. При цьому простежується низка важливих тенденцій:

— підвищення мобільності мінометних розрахунків за рахунок їх розміщення на легкій колісній базі;

— використання нових матеріалів під час створення стволів та додаткового обладнання;

— створення універсальних мінометних механізмів, де є можливість використовувати стволи різних калібрів шляхом його швидкої заміни;

— використання персональних обчислювальних комп’ютерів, що забезпечують максимально швидке і точне обчислення координат цілей;

— зменшення зовнішнього впливу при веденні вогню під великим кутом за рахунок застосування сучасних обчислювальних технологій;

— застосування нових високоточних боєприпасів, які дозволяють точно потрапляти та знищувати цілі.

Намагається йти в ногу з часом і Україна. Так на сьогодні в країні розроблені і випускаються вітчизняними виробниками ціла лінійка мінометів різних калібрів.

ДП "Конструкторське бюро «Артилерійське озброєння» (ДП «КБАО»), яке входить до складу ДК «Укроборонпром», розроблені міномети КБА-118 (М60) калібру 60 мм та КБА-48М калібру 82 мм.

60 мм міномет КБА-118, призначений для застосування піхотою з метою ураження живої сили і бойової техніки противника. Незважаючи на невеликій калібр, цей міномет залишається популярним засобом вогневого ураження. Наприклад, Морська піхота та Армія США, які використовували цей калібр у Другій світовій війні і у В’єтнамі, продовжують його застосовувати в піхотних ротах.

КБА 118 и КБА 48

Міномет КБА-118, маючи малий калібр, має меншу вагу як боєприпасу, так і самого міномету. Крім звичайної піхоти він може успішно використовуватися і спецназом. Але в той же час, як і всі міномети малого калібру, він має невелику дальність стрільби — 1,5 км.

У порівнянні з американським, новий український міномет має меншу масу, завдяки чому, він буде незамінним в піхотних підрозділах.

Вперше громадськості міномет КБА-118 був представлений на київській виставці «Зброя та безпека-2013».

82-мм міномет КБА-48М

Головною особливістю 82-мм міномета КБА-48М також є його вага. За рахунок використання в конструкції титанових сплавів він набагато легший ніж штатний радянський 82-мм міномет. При цьому основні тактико-технічні характеристики (балістика, габарити, дальність стрільби) у нового міномета практично аналогічні з мінометом, який сьогодні стоїть на озброєнні української армії. Полегшеність міномета без втрати міцності конструктивно забезпечується за рахунок того, що ствол нового міномету являє собою трубу з титанових сплавів. Міцність титану — загальновідома, а його питома вага в два рази менше, ніж у сталі. Виграш від полегшеного варіанту очевидний, і полягає в першу чергу в спрощенні транспортування міномету, в результаті чого скорочується час його підготовки до бойового застосування, що важливо піл час ведення сучасного бою. Використання в конструкції титанових стволів можна вважати «піонерською» розробкою ДП КБАО.
Міномет розробки ДП КБАО може стріляти мінами західного зразка калібру 81 мм.

Міномет «Молот» М-120-15

На замовлення МО України фахівці іншого вітчизняного підприємства зі складу ДК «Укроборонпром» — ПАТ «Завод Маяк», створили свій міномет, але вже більшого — 120 мм калібру, який отримав назву «Молот», а пізніше М-120-15.

Новий міномет вперше був презентований в рамках української військової виставки «Зброя і Безпека-2015». За основу «Молота» взятий ще радянський міномет. Однак український міномет зроблений з новітніх сплавів, що дозволило продовжити термін його життя.

За словами розробників, «Молот» був створений всього за два місяці. Міномет став легшим на 45 кг, його вага зараз становить 210 кг. При цьому розробникам вдалося зробити більш витривалий ствол, що дозволяє виконати в півтора рази більше пострілів, ніж зі старого радянського міномету М-120 зразка 1955 року. Фахівцями в створенні нового зразка мінометного озброєння використовувалися тільки українські матеріали та комплектуючі.

На «Молоті» встановлено сучасний приціл MUM 706M. Також міномет оснащений спеціальним запобіжником на дульній частині від подвійного заряджання. Для стрільби використовуються осколково-фугасні міни всіх модифікацій від будь-яких 120-мм мінометних систем.

В кінці 2015- початку 2016 міномет «Молот» пройшов останні польові випробування. В кінці березня 2016 року Президент України під час перебування в Харкові передав в зону АТО окрім модернізованих за стандартами НАТО бронетранспортерів БТР-4, партію мінометів «Молот».

Крокуючи в ногу з сучасними тенденціями в Україні фахівцями Київського бронетанкового заводу, який також знаходиться у юрисдикції ДК «Укроборонпром», створили бронетранспортер БТР-3М2 озброєний 120-мм мінометом і 12,7-мм кулеметом НСВТ.

Про розробку 120-мм міномета на базі БТР-3 стало відомо в 2011 році. У листопада 2013 перший БТР-3М2 був представлений на полігоні. Пізніше він пройшов випробування і поставлявся в Таїланд в рамках підписаного контракту з Україною. Всього було поставлено чотири БТР-3М2 в 2013 і два в 2014 р.

Самохідний міномет БТР-3М2

У липні 2014 в навчальному центрі Національної гвардії України БТР-3М2 був представлений вищому керівництву України. Тоді ж генеральний директор ДК "Укроборонпром" Р. А. Романов повідомив про готовність постачати самохідні міномети БТР-3М2 в інтересах українських силовиків.

Слід зазначити, що 120-мм міномет був обраний з огляду на широкий набір боєприпасів, які є в Україні, включаючи вітчизняної розробки у вигляді високоточного снаряда з лазерним наведенням.

Як бачимо, сьогодні українські виробники для задоволення потреб покупців можуть запропонувати широкий спектр мінометів різних калібрів і можливостей.

manager

 

Поделиться:
Загрузка...