Модернізованим «Мі» «Стінгери» вже не загроза

50

 Завдяки добрій славі колективу ДП «АВІАКОН» невеличке місто Конотоп добре відоме в понад 40-ка країнах світу

З початком проведення АТО на Сході України на Державному підприємстві «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» 60 відсотків обсягів виробництва підприємства займає виконання державного замовлення на ремонт та модернізацію вертольотів. До початку агресії проти нашої держави левова частка у портфелі замовлень підприємства була іноземною. Позиції на міжнародних ринках «АВІАКОНу» досить міцні. Але агресія ворога проти нашої держави внесла корективи в організацію виробництва вітчизняних підприємств «оборонки». Збройні Сили України потребували і потребують модернізованих бойових і транспортних вертольотів Мі-24 та Мі-8. ТВО директора «АВІАКОНу» Володимир Ткаченко припускає, що в цьому році держзамовлення буде ще більшим, ніж торік.

Завод «АВІАКОН» за своїми виробничими та технологічними можливостями є унікальним підприємством, яке забезпечує капітально-відновний ремонт будь-якої складності, модернізацію вертольотів сімейства «Мі» всіх типів та модифікацій. До речі, вертольоти сімейства «Мі» експлуатуються у понад 80-ти країнах світу. Завдяки якісному ремонту та вдалій модернізації вертольотів про місто Конотоп знають у понад 40-ка країнах світу. Піком виробництва на Конотопському авіаремонтному заводі тривалий час вважалася середина 80-х років, коли тут за місяць ремонтували по 10–12 Мі-24, 4–5 Мі-6. Ще паралельно освоювали ремонт інших модифікацій вертольотів. Найбільше техніки на ремонт тоді надходило з Афганістану та груп радянських військ у Європі. Нині у конотопців теж особливо напружені будні.

Володимир Ткаченко розповів, що завод ще з 90-х років освоює власне виробництво необхідних комплектуючих для вертольотів. Нині на заводі виробляють близько п’яти тисяч різноманітних деталей, які використовуються під час ремонту і модернізації вертолітної техніки. Деякі системи і агрегати виробляються на інших вітчизняних підприємствах.

На відновлені та модернізовані Мі-8 та Мі-24 «авіаконівці» нині встановлюють оглядово-прицільну оптико-електронну систему, яка забезпечує бачення закабінного простору, пошук, виявлення, ідентифікацію та автосупровід об’єктів і цілей, вимірює дальність лазерним далекоміром.

Кабіна льотчика й оператора Мі-8 та Мі-24 обладнана багатофункціональними індикаторами, які відображають картографічну, пілотажно-навігаційну, метеорологічну і відеоінформацію. Крім цього, члени екіпажу забезпечуються окулярами нічного бачення 3-го покоління, які встановлюються на авіаційні шоломи. Вони працюють від автономного або від стандартного бортового живлення. При цьому все світлотехнічне обладнання вертольота адаптоване до окулярів.

На Мі-24 до всього встановлюються й системи оптико-електронного придушення, які забезпечують ефективний захист вертольота від керованих ракет з інфрачервоними головками самонаведення («Stinger», «Ігла», «Sidewinder»). Крім цього, аналоговий прицільний комплекс пілота замінено на сучасний цифровий — АСП-17ВПМ, який значно підвищує точність авіаційного озброєння. Також, в модернізованих бойових вертольотів армійської авіації за допомогою лазерної системи формується прицільна марка (ЛСФПМ). Вона дозволяє застосовувати некеровані засоби озброєння вертольота в нічних умовах з використанням приладів нічного бачення. Використання цифрового комплексу АСП-17ВПМ в поєднанні з ЛСФПМ забезпечує застосування всіх видів авіаційного озброєння у будь-який час доби.

«АВІАКОН» має добрі перспективи для розширення міжнародної кооперації з підприємствами багатьох країн Європи, що відкриває нові горизонти розвитку авіабудування України. Зважаючи на потенціал вітчизняної авіаційної промисловості, вона може стати локомотивом економіки держави.

Микола ФЕДОРКІВ

Довідка 

ДП «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» бере початок з 1931 року, коли у складі 18-ї авіабригади Українського військового округу в Запоріжжі були сформовані авіаційні майстерні.

Двигуни типу НК-12, освоєння ремонту яких підприємство почало у 1959 році, встановлювали на стратегічних бомбардувальниках Ту-114 та транспортних літаках Ан-22. Серед існуючих тоді турбогвинтових двигунів НК-12 був найскладнішим. Він розвивав потужність у 15 тисяч кінських сил, коли закордонні аналоги ледь досягали 10-ти тисяч.

З 1964 року на «АВІАКОНі» розпочалося освоєння ремонту вертольотів сімейства «Мі». Зокрема, першим таким зразком для заводу став Мі-6. Слід зазначити, що протягом 12 років з моменту випуску (1957 р.) важкого транспортного вертольота Мі-6 у світі не було вертольота, який би перевершив його за вантажопідйомністю на максимальну висоту. У перші роки освоєння машини було встановлено 12 світових рекордів.

У 1976-му конотопські заводчани освоїли капітальний ремонт Мі-24. У період війни в Афганістані й до 1992 року з цехів заводу вийшли понад 2300 одиниць бойових вертольотів.

У 1989 році розпочали ремонт найбільшого у світі вертольота Мі-26. Після проголошення незалежності України на «АВІАКОНі» продовжилося освоєння ремонту уславленого сімейства «Мі». Зокрема, в 1992 році — Мі-8/17, у 1993 — Мі-2.

У вересні поточного року ДП «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» виповнюється 85 років.

Поделиться:
Загрузка...