Засоби зв язку для АТО

450

 З початком подій на Сході нашої держави рівень технічних засобів зв’язку тактичної ланки у Збройних Силах України відповідав вісімдесятим рокам минулого століття.

http://na.mil.gov.ua

Використовувалися переважно застарілі аналогові системи, а побачити «цифру» в «полі» було майже неможливо. І зрозуміло, що це не могло не позначитися на бойовій ефективності нашого війська.

Як показує антитерористична операція, надійний зв’язок залишається одним із головних факторів або умовою забезпечення ефективності управління військами в ході їхнього практичного застосування. І лише сучасні засоби зв’язку дозволяють керувати військами на якісно новому рівні.

Протягом останнього часу в українському війську відбулося чимало суттєвих змін у цій сфері. Сьогодні в бойових частинах і підрозділах, які виконують завдання в зоні АТО, обмін інформацією здійснюється за допомогою сучасних захищених цифрових засобів.

— Ми відійшли від аналогових засобів зв’язку. Також кардинально змінилися погляди на організацію зв’язку з використанням нової техніки. Я не кажу, що нині у військових зв’язківців усе ідеально, проте гострі проблеми, які були на початку проведення антитерористичної операції, ми вирішили. І якщо говорити про підвищення рівня боєготовності війська, то процес удосконалення та модернізації військової техніки, зокрема і засобів зв’язку, не повинен припинятися, — розповів заступник начальника військ зв’язку Збройних Сил України полковник Юрій Плуговий. — На початку відомих подій, засобами зв’язку допомагали волонтери. Це дало Міноборони час для закупівлі сучасних радіостанцій та інших засобів зв’язку й забезпечення ними підрозділів.

Спочатку ми підсилили війська малогабаритними станціями супутникового і транкінгового зв’язку. Легкі у транспортуванні, швидкі в розгортанні та відносно прості в експлуатації, вони забезпечували достатню якість зв’язку. За допомогою захищених супутникових каналів у стислі терміни офіцери-зв’язківці організували телефонний зв’язок і передачу документованих повідомлень.

Проте супутниковий зв’язок в тактичній ланці має бути не основним, тому зараз продовжується робота із забезпечення Збройних Сил сучасним та надійним радіозв’язком. Для оснащення частин закуповують високотехнологічні цифрові радіостанції Harris. Вони стануть базовими для військ на коротких хвилях.

Також на озброєння поступово надходять нові засоби телекомунікації. Цього року Головним управлінням зв’язку розроблені технічні вимоги до переносних телекомунікаційних комплектів. Фактично це та ж комплексна апаратна зв’язку, але в компактних захищених контейнерах.

Зважаючи на те, що в зоні АТО наші підрозділи нині перебувають в обороні, розгалужується як провідний, так і широкосмуговий зв’язок.

— Намагаємося застосовувати такі зразки техніки, які більш адаптовані для роботи в полі. Акцент робиться на тому, щоб максимально спростити налаштування і використання засобів зв’язку, — зазначив полковник Юрій Плуговий. — Одночасно проводяться заходи щодо розвитку навчально-матеріальної бази у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації та в Навчальному центрі військ зв’язку в Полтаві. З появою у військах нового обладнання або програмного забезпечення відразу ж вносяться корективи в навчальні плани цих закладів. Окрема тема — це трансформація системи підготовки фахівців наших військ.

Одне з головних завдань, яке сьогодні стоїть перед військовими зв’язківцями, — до мінімуму скоротити час проходження інформації по каналах зв’язку. При цьому вона має бути достовірною, закритою для противника та надійти неушкодженою. Як свідчить досвід, показник від моменту виявлення цілі до пострілу по ній не повинен перевищувати кількох хвилин. В ізраїльській армії він взагалі не довше п’яти секунд! До цього і нам потрібно прагнути.

— Звичайно, ми постійно вивчаємо довід розвинених армій і по можливості намагаємося запровадити все найкраще в себе, — говорить заступник начальника військ зв’язку. — У процесі переозброєння прагнемо максимально наблизитися до стандартів НАТО. Наше завдання на найближче майбутнє: війська зв’язку повинні стати високопрофесійними і мобільними та бути готовими забезпечити таку якість зв’язку, що дозволить підвищити ефективність функціонування системи управління.

Технічне переоснащення військ зв’язку інтенсифікується. У підрозділах зв’язку помітно побільшало сучасних засобів КХ та УКХ радіозв’язку, нових апаратних і польових вузлів зв’язку.

Тепер можна сказати, що за час проведення АТО війська зв’язку вийшли на новий якісний рівень. Проте за короткий проміжок часу повністю вирішити всі проблемні питання, які накопичувалися роками, надзвичайно складно. Нині необхідно закуповувати та приймати на озброєння сучасні засоби радіорелейного і тропосферного зв’язку, перешкодостійкі й компактні КХ-УКХ радіостанції, нові КШМ і апаратні, кабельну систему і відеозв’язок, нові засоби радіорозвідки та радіоелектронної боротьби. А це потребує значних фінансових витрат.

Насамкінець зауважу, що без широкого використання автоматизованих інформаційних систем покращити ефективність управління військами не вдасться. А для того, щоб вони повноцінно функціонували, слід створити надійну та стійку систему зв’язку з необхідною пропускною спроможністю. Над цим нині й працюють військові зв’язківці.

Роман ВУС

P.S. 

Основні тактико-технічні характеристики радіостанції Harris

Радіостанція Harris Falcon II забезпечує надійний радіозв’язок з наземними, повітряними і морськими об’єктами.

Розширений діапазон частоти прийомопередавача (до 60 МГц) забезпечує надійну захищену передачу мови і даних у діапазоні коротких хвиль (КХ) і як доповнення — ультракоротких хвиль (УКХ). Це рівносильно поєднанню двох радіостанцій в одному компактному корпусі.

Висока швидкість передачі даних (до 4800 біт/с) і вибірковий режим автозапиту підтвердження (ARQ) підвищує захищеність і скорочує час передачі даних, що забезпечує гарантоване проходження інформації. Окрім того, RF-5800H-MP має режим передачі мовних повідомлень в умовах, коли жоден інший метод не дозволяє цього зробити (так званий режим «Остання надія»).

Наявність режиму ППРЧ (псевдовипадкової перебудови радіочастоти), робить неможливим перехоплення інформації противником без застосування додаткового спеціального обладнання.

Радіостанція живиться від акумуляторів із збільшеним терміном служби, має можливість підключення до бортової мережі автомобіля.

У комплект станції входить зручний ранець для переноски, розбірна виносна антена, запасні акумулятори.

Вихідна потужність: до 20 Вт.

Дальність зв’язку — до 50 км, із зовнішньою антеною — до 350 км.

Вага пристрою: 4,7 кг без джерела живлення.

Поделиться:
Загрузка...