«Верба» сильніша за «Град»

42

 Державне підприємство «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О.О. Морозова» (ДП «ХКБМ») завершує модернізацію реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) БМ-21 «Град» до сучасної моделі під назвою «Верба».

У вітчизняному варіанті реактивної системи залпового вогню у 5 разів скорочено час на підготовку залпу

Хоча вона й побудована на основі попередника, однак за своїми ТТХ значно перевершує «Град». За словами харківських фахівців, при модернізації системи вони максимально врахували вимоги військових щодо цього зразка озброєння

— Нам вдалося розробити і втілити унікальні технічні рішення. Цей проект дозволяє за відносно невеликого капіталовкладення значно підвищити бойову ефективність реактивних систем залпового вогню, — наголосив директор ДП «ХКБМ» Яків Мормило.

Які ж характеристики помітно відрізняють РСЗВ БМ-21У «Вербу» від «Граду». Серед них, зокрема, скорочення в 5–6 разів часу на підготовку залпу. Цього вдалося досягти шляхом безперервного визначення поточних координат, висоти, зменшення часу на топогеодезичне прив’язування та багатьох інших важливих чинників щодо підвищення ефективності застосування комплексу.

Окрім цього, нова харківська бойова машина значно покращила функціональні властивості завдяки встановленню на базове шасі вітчизняного автомобіля КрАЗ-6322. Насамперед це дало перевагу в позашляхових можливостях, запасі ходу та швидкості, що є дуже важливими чинниками в умовах ведення сучасного бою.

А ще харківські розробники встановили на «Вербі» подвоєну кабіну, де можуть одночасно розміститися всі п’ять членів екіпажу.

Основні тактико-технічні характеристики реактивної системи залпового вогню БМ-21У «Верба»

Шасі КрАЗ-6322–010

Макс. швидкість, км/год 85

Маса, кг 18530

Кабіна 5-місна

Спосіб заряджання автоматизований з ТЗМ

Основний спосіб бойової роботи з кабіни за допомогою автоматичних систем

Система управління вогнем автоматична

Система навігації та топоприв’язування автоматична

Система управління наведенням автоматична

Система горизонтування автоматична

— Ми ретельно вивчили недоліки бойових машин типу РСЗВ БМ-21 «Град», аби не припуститися їх під час виконання практичних робіт на техніці, — розповів керівник проекту Олександр Кроленко. — Тому й отримали на виході суттєво оновлену та в рази покращену бойову одиницю, яка здатна значно ефективніше діяти на полі бою. В ній закладено чимало нових конструктивних рішень, які маємо протестувати під час випробування на полігоні. Не виключено, що деякі з них нам доведеться доопрацьовувати.

Одним із найголовніших досягнень конструкторів по праву можна вважати мінімізацію втручання людини в роботу бойової машини. За словами розробників, відтепер робота усіх вузлів, агрегатів та самої пускової установки повністю автоматизовані. Навіть процес перезаряджання боєкомплекту відбувається без фізичного втручання людини за допомогою транспортно-заряджальної машини, яка має самостійний механізм стиковки. Завдяки цьому суттєво, порівняно з «Градом», скорочується час на перезаряджання. Своєю чергою це, безумовно, значно підвищує ефективність виконання бойового завдання.

Для усвідомлення важливості цього нововведення, нагадаю, що процес перезаряджання боєкомплекту на «Градах» доволі трудомісткий. Особливо з огляду на те, що його повністю вручну здійснюють кілька військовослужбовців. Зважаючи на те, що вага одного снаряда в середньому становить понад 60 кг, на це витрачається певний час. А в умовах ведення бойових дій це містить небезпеку як для особового складу, так і для бойової машини. Адже за досвідом бойових дій відомо, що вже після здійснення першого залпу з боку противника слід очікувати атаки у відповідь. Тому зменшення часу на перезаряджання та швидка зміна вогневої позиції є пріоритетними для виживання на полі бою.

— Також ми працюємо і над підвищенням точності ведення вогню з БМ-21У «Верба». Для цього ми шляхом використання системи автоматизованого горизонтування покращили стійкість шасі. Тобто під час залпу унеможливлюється розкачування машини, тож точність влучення в ціль у порівнянні з «Градом» підвищується в рази, — розповів Олександр Кроленко.

Варте окремої уваги й застосування конструкторами новітніх засобів маскування «Верби» від оптичного виявлення противником та захист від виявлення засобів зв’язку бойової машини. Цього вдалося досягти завдяки кодуванню сигналів з БМ-21У. На відміну від «Граду» місцезнаходження «Верби» буде майже неможливо вирахувати спецзасобами противника.

Провідні спеціалісти ДП «ХКБМ» активно працюють над вдосконаленням вітчизняної реактивної системи залпового вогню у цехах підприємства та на полігонах, аби Збройні Сили України якнайшвидше отримали новітню ефективну зброю.

Дмитро ЧАЛИЙ

 

Поделиться:
Загрузка...