День флоту України по-російськи

43

Указ президента Януковича про відзначення Дня флоту України в останню неділю липня, разом із Днем Військово-морського флоту Росії, українські експерти називають намаганням підіграти Москві.

Із 2012 року українські моряки відзначатимуть свій професійний день одночасно із чотирма військовими флотами Росії. Фото mil.in.ua

У кожного президента — свій День флоту

За 20 років незалежності День ВМС України призначено вже втретє.

Спочатку він був заснований 1-го серпня 1996 року тодішнім президентом Леонідом Кучмою, який, перебуваючи на флагманському кораблі, був вражений масштабом перших на той час українських маневрів "Море-96".

2008-го року Віктор Ющенко об’єднав своїм указом два свята — цивільних та військових моряків — у День флоту України та призначив його на першу неділю липня.

У такій спосіб президент, як кажуть аналітики, намагався "відірвати" українську флотську дату від російського Дня ВМФ, яке протягом шести десятиліть відзначається в останню неділю липня.

В указі президента України немає пояснень, чому ухвалене рішення про нову дату святкування Дня ВМС України. Однак таке перенесення обговорювалося раніше, і його підтримували деякі високопосадові особи.

Після укладеня харківських угод з обох сторін дедалі частіше лунали заклики до "об’єднаного святкування". У липні 2011 року голова парламенту Володимир Литвин заявив у Севастополі, що відокремлення флотських свят — "це зламана традиція".

Новий президент — нова дата Дня ВМС Фото bbc.co.uk

"Свого часу був День ВМФ СРСР. Так, через долю у нас різні держави, у Севастополі базуються два флоти. Але нічого не було б поганого, якщо б святкували це свято разом", — заявляв півроку тому спікер Литвин.

Показова дружба

У командуванні Військово-морських сил України відмовляються від коментарів указу. Зокрема, на запитання , чи буде український флот узгоджувати свій план святкування із планами Чорноморського флоту Росії, офіційні представники українського флоту дають зрозуміти, що не коментують рішення Верховного головнокомандувача Збройних Сил України.

"Я не коментуватиму службові питання", — сказав капітан першого рангу Андрій Урсол, начальник управління виховної та соціально-психологічної роботи командування ВМС, що опікується сценаріями щорічних флотських свят.

Проте не на диктофон деякі офіцери кажуть про те, що часте перенесення кожним новим президентом дати флотського свята дискредитує історію українського військового флоту та принижує морських офіцерів, що робили і роблять цю історію.

Вони кажуть також про те, що "показова дружба" між моряками двох флотів, особливо після періоду "флотського похолодання" під час президентства Віктора Ющенка є не зовсім щирою.

Подібної думки й ветерани українського військового флоту, що створювали ВМС на початку 90-х.

"Тягати туди-сюди дату святкування – несерйозно. Як у театрі: взяв паузу – тримай. Призначили у 1996-му дату — 1 серпня. Так тому й бути. Але в умовах фактичної загибелі застарілого флоту дата свята відійшла на третій план. От якщо влада побудує нові кораблі, тоді повага до флоту сама прийде", — сказав член Організаційної групи ВМС капітан запасу першого рангу Володимир Ульянов.

Свій флот — своє свято?

На думку корінного севастопольця, доцента Києво-Могилянської академії Ігоря Лосєва, президентський указ "лише провокує подальше зростання російських апетитів в Україні".

"На превеликий жаль, нинішнє керівництво України так і не зробило висновків із газових переговорів із Російською Федерацією. Політика угодовства, самоприниження та плазування перед Кремлем не дає жодних дивідендів. Якщо хтось хотів перенесенням свята догодити Росії, ніякої вдячності за це лакейство з боку Кремля не буде. Але наступного разу можуть забажати поступок у чомусь значно конкретнішому", — сказав bbc.ua Ігор Лосєв.

У той же час, у пропрезидентській Партії регіонів твердять, що ухвалючи указ, Віктор Янукович пішов назустріч побажанням українських моряків. В інтерв’ю агентству УНН депутат парламенту від Партії регіонів Вадим Колесниченко сказав, що ті, хто критикує цей указ, погано розуміються на ситуації у Севастополі.

"Про це говорили українські моряки останні кілька років. Бо коли у 2008 році президенту Ющенку захотілося оголосити війну Росії, Україна опинилася у дуже дурному становищі. Тому тепер просто відновлено історичну справедливість", — заявив Вадим Колесниченко агентству УНН.

Олександр Шталтовний

Поделиться:
Загрузка...