Депутати взялися за пенсії. Свої і чужі

17

Парламентські оглядачі висловлюють сумніви у спроможності більшості та опозиції ухвалити спільний документ. Окрім того, навіть у пропрезидентській більшості ставлення до урядового законопроекту дуже не однозначне.

Головною відмінністю двох проектів від опозиції (депутатів фракції "Батьківщина" та Арсенія Яценюка) від урядового є відсутність норм про підвищення пенсійного віку в Україні. Окрім того, опозиція пропонує запровадити єдиний механізм нарахування пенсій для усіх громадян, незалежно від їхнього соціального статусу.
Опозиція ближче до народу?

Законопроект депутатів фракції "Батьківщина" на чолі із Андрієм Павловським передбачає впровадження пенсійного забезпечення на загальних підставах для таких категорій осіб як державні службовці, науковці, депутати парламенту, прокурори, судові експерти, митники, дипломати, журналісти, працівники Нацбанку та органів місцевого самоврядування.

Додатково до пенсій на загальних підставах для цієї категорії осіб, а також для працівників закладів освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення та деяким іншим категоріям пропонується встановлювати державні стипендії.
Більш радикальним виглядає проект Арсенія Яценюка. Він називає головною проблемою у пенсійному забезпеченні превілейовані пенсії, а також тінізацію зарплат та зайнятості. Відтак, саме ці проблеми депутат вважає найнагальнішими. Він пропонує взагалі скасувати спеціальні умови пенсійного забезпечення депутатів парламенту та урядовців і запровадити єдиний механізм нарахування пенсій, а саме, беручи за основу середню зарплату в Україні за 2006-2008 роки.

Окрім того, для поповнення бюджету Пенсійного фонду Арсеній Яценюк вважає за необхідне суттєво зменшити фінансування адміністрації президента, уряду, заходів із підготовки до Євро-2012. Також у проекті містяться пропозиції створення нових робочих місць і виведення коштів із тіні.

Уряд: компроміс можливий у питанні максимальних пенсій

Натомість, Кабінет Міністрів пропонує до пенсійного забезпечення державних чиновників внести лише деякі зміни, однак зберегти інший, ніж для більшості громадян, механізм нарахування пенсій. Зокрема, пенсії державних службовців, згідно із урядовим проектом закону, становитимуть 80 відсотків від зарплати (зараз — 90 відсотків).
В урядовому проекті пропонується обмежити максимальні пенсії 10-ма розмірами прожиткового мінімуму, тобто, 7640 гривень. Але ця норма вже викликала суперечки у депутатів провладних фракцій. Вони апелюють до Конституції, яка не дозволяє зниження існуючих соціальних гарантій громадян.

Віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко вже заявив, що вилучення цієї норми із закону може стати компромісом під час розгляду законопроекту у парламенті.

"Якщо це стане перешкодою для того, щоб закон був ухвалений у цілому, то я впевнений, що Кабінет Міністрів буде готовий піти на компроміс для того, щоб така норма була вилучена між першим і другим читанням", — сказав Сергій Тігіпко.

Серед пропозицій уряду — поступове, протягом 10-ти років збільшення пенсійного віку для жінок із 55 до 60 років, підвищення пенсійного віку для чоловіків — державних службовців до 62 років, починаючи з 2013 року, підвищення мінімально необхідного страхового стажу для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років, збільшення необхідної вислуги для призначення пенсії військовослужбовцям з 20 до 25 років.

Депутат фракції "Батьківщина" Наталія Королевська заявила, що мета урядових реформ — мінімізувати дефіцит Пенсійного фонду не за рахунок ліквідації корупційних дірок у бюджеті, скорочення витрат на державний апарат і відміни пільг для великого бізнесу, а за рахунок зниження соціальних гарантій і підвищення пенсійного віку.

"Філософія пенсійної реформи у виконанні уряду — за рахунок найменш захищених зберегти можливості для збагачення влади і наближеного до неї бізнесу", — заявила Наталія Королевська.
Тінь президента Януковича

Хоча у парламенті немає великого ентузіазму стосовно перспектив пенсійних законів, парламентські оглядачі кажуть, що багато залежатиме від президента Віктора Януковича. Саме він кілька днів тому наполіг на тому, аби проекти законів негайно були розглянуті у Верховній Раді.

Президент також наполягає на якнайшвидшому їх ухваленні і, зокрема, обмеженні максимальних пенсій. Тож не виключають, що і під час розгляду законопроектів президент Янукович впливатиме на депутатів, аби досягти результативного голосування.

Основними причинами необхідності проведення пенсійної реформи уряд називає демографічну кризу та проблеми дефіциту бюджету Пенсійного фонду.

В Україні 13,7 мільйона пенсіонерів, причому на 98 пенсіонерів припадає 100 працюючих. Півтора мільйона пенсіонерів отримують пенсії в межах одного прожиткового мінімуму (764 гривні), а понад 10 мільйонів громадян мають пенсію, що не перевищує двох прожиткових мінімумів.

Згідно із останніми опитуваннями, які інститут Горшеніна провів у телефонному режимі, переважна більшість громадян — близько 80-ти відсотків — не розраховує на будь-які додаткові джерела доходу, крім державної пенсії, після настання пенсійного віку. 77 відсотків опитаних сказали, що вважають потрібним проведення пенсійної реформи.

Світлана Дорош

Поделиться:
Загрузка...