Капсула космического корабля «Восток» вернется в Россию

27

Унікальний лот пішов з молотка на аукціоні "Сотбіс" у Нью-Йорку. Капсула російського космічного корабля "Восток", аналогічна тій, що півстоліття тому — вперше в історії — спускала з орбіти Юрія Гагаріна.

Фото с сайта sothebys.com

За раритет розгорнулася справжня боротьба, а підсумки торгів здивували навіть організаторів.

Речі, які мають піти з молотка, тут, на аукціоні "Сотбіс", зазвичай виставляють в окремій кімнаті. Щоб потенційні покупці могли оглянути їх без зайвих очей. Втім цей лот — "лот номер один" — просто біля входу.

Така честь — тільки для особливих речей. Раритетів, за які тут планують отримати шалені гроші. Капсула "Востоку" — теж серед них. У ній за два тижні до польоту Гагаріна повернулися на Землю манекен і собака. Вдале завершення їхньої місії і дало "зелене світло" для старту першого в історії космонавта. Космічні раритети з роками тільки зростають у ціні. А от в історії, як цей експонат опинився в Америці, і досі чимало білих плям.

Леон Голдберг, спекулянт антикваріатом:

— По слухам, продало советское правительство лет 30 тому назад. Легально. Но тут есть некоторые нюансы, которых нельзя оглашать.

Гроші, які за раритет віддали у колишньому Союзі, таємниця. Не розголошують і прізвище нінишнього власника. Проте, покупців це не зупинило. Так само, як і стартова ціна — півтора мільйона доларів. Зал аукціону переповнений, тут чимало мільйонерів. Втім, боротьба за лот несподівано розгортається серед двох невідомих, яких серед присутніх немає.

Якщо врахувати податки, переможець сплатить близько трьох мільйонів, пліткували присутні. Оголошення прізвища покупця стало для них сюрпризом. Капсулу купив бізнесмен з Росії. І поверне її додому.

Девід Редден, віце-президент SOTHEBYS:

— Я вражений, що її купили росіяни. І щасливий, що вона повернеться до Росії. Це перший випадок в історії аукціону, коли лот такого рівня, повертається у державу, з якої його колись вивезли.

Виявляється, другим претендентом на космічну капсулу був американський колекціонер, який планував поставити раритет у себе на ранчо. Коли сума перевалила за два мільйони, він пошкодував грошей. І радянський космічний спадок уже за кілька тижнів спецрейсом повезуть до Москви.

Дмитро Анопченко, Юрій Романюк

Поделиться:
Загрузка...