Виведення зарплат з тіні: роботодавці не в захваті від планів уряду

26

Уряд збирається взятися за виведення з тіні зарплат українців. Для найманих працівників планують встановити суму «гарантованої зарплати», а підприємців обкладати штрафами за нелегальних робітників.

Український уряд взявся боротися з зарплатами в конвертах, які видають своїм працівникам підприємці. На це спрямовані три урядових законопроекти. Міністерство соціальної політики хоче встановити гарантовану зарплату та планує розробити систему індексації зарплатні за кваліфікацією працівника. На думку віце-прем’єра з соціальних питань Сергія Тігіпка, це є ключовим моментом для легалізації зарплат в країні. За його словами, нині в Україні близько 145 мільярдів гривень фонду зарплати знаходиться в тіні, тому пенсійний і різні соціальні фонди недораховуються коштів.

Жорсткими методами

Згідно з планами, підприємців, які видають зарплату у конвертах та офіційно не оформлюють своїх працівників на роботу, мають жорстко карати. Сума штрафів за нелегального працівника має становити 34 тисячі гривень для юридичних осіб і близько 8 тисяч гривень для підприємців. Крім того, пропонується стягувати штраф більше 2 тисяч гривень за кожен виявлений випадок несвоєчасної виплати зарплати або часткової недоплати та 12 тисяч гривень за встановлення зарплати нижче від мінімальної. «Ще ми пропонуємо посилити контролюючі органи, які слідкуватимуть за цим – інспекцію праці та податкові органи. Болгарія запровадила це і змогла легально додати 25% фонду зарплатні. Це означає, що і ми теж автоматом збільшимо відрахування у соцфонди з цього фонду збільшеної зарплатні», — сказав Сергій Тігіпко.

Роботодавці нарікають

Водночас роботодавці не в захваті від таких ініціатив уряду. Експерти прогнозують, що після цієї реформи може бути нова хвиля закриття малого та середнього бізнесу, бо ж багато хто з роботодавців не зможе оплачувати великі заплати своїм працівникам, враховуючи індексацію та величезні штрафи.

Виконувач обов’язків президента Всеукраїнської асоціації роботодавців В’ячеслав Биковець прогнозує, що у разі запровадження відповідних змін зарплат у конвертах не поменшає. Він виступає за перерозподіл обов’язків перед соціальними фондами, адже зараз роботодавець сплачує за робітника 37% всіх внесків і лише 3% на соціальні гарантії працівнику вираховуються з його зарплатні. «За соціальне страхування працівник сплачує сам мізер. Левова частка лягає на роботодавця», — наголошує В’ячеслав Биковець.

Лілія Гришко

Поделиться:
Загрузка...