Янукович «цементує» Південь

15

 Перед фінішною прямою поки що фаворит президентської гонки Віктор Янукович надумав в останнє перевірити міцність своїх рядів.

У перші дні вересня лідер Партії регіонів зробив два радикальні кроки, які повинні стати початком формування нового обличчя «біло-синіх» на Півдні країни. Спершу Віктор Федорович погодився на нейтралізацію підстаркуватого Кисельова, що дало змогу врешті-решт вгамувати міжпартійні чвари у кримській парторганізації. Водночас, повернув у велику політику скандального екс-міністра МВС Василя Цушка, який повинен надати одеській гвардії «регіоналів» додаткової солідності.

Старцям тут не місце

Звільнення Василя Кисельова з поста очільника Кримської республіканської організації партії не стала несподіванкою ні для кого, а надто для майже 60-річного «регіонала». Передбачаючи відповідне рішення Політради він завбачливо написав заяву-сповідь про тимчасове припинення повноважень до 18 січня, відтак отримав компенсацію – переведення на буцімто відповідальну посаду в центральному штабі.

Утім, напочатку весни цього року, коли тертя в кримському осередку вперше стали надбанням громадськості, все вказувало на глибинність розколу. За інформацією джерел Гарту, чвари розпочалися саме через особисті непорозуміння: з одного боку, одноосібне керування осередком нардепа-пенсіонера Кисельова, з іншого – амбіції та статус кримських бюрократів на чолі зі спікером парламенту Криму Анатолієм Гриценком.

Першими на алтар були покладені партійні квитки голови Ради міністрів Криму Віктора Плакіди і мера Сімферополя Генадія Бабенка – їх виключили і зі складу політсили. Щоправда, рішення щодо пана Плакіди було майже відразу переглянуте у бік помилування. Подейкують за нього заступився Гриценко.

«Я не буду ні за ким шмарклі витирати, я не для цього приїхав, – пригрозив Віктор Янукович наприкінці березня на Кримських зборах депутатів всіх рівнів від Партії регіонів. – Я в останнє попередив і Кисельова, і Анатолія Павловича (Гриценка – ред.): не наведуть порядок, нехай ремствують на себе».

Та навіть після такої, «донецької» заяви лідера, кримські партійці не вгамувалися. Приміром, Гриценко вирішив, що слова лідера його не стосувалися, а тому вже за три дні публічно звинуватив Кісельова у прагненні приватизувати партію. Той змовчав, але коли дійшла справа до формування списків на вибори до кримського парламенту, зробив усе необхідне, щоб до попереднього варіанту не потрапили соратники Гриценка з фракції «Блок «За Януковича!», зокрема Григорій Іоффе, Ігор Лукашев та найвпливовіший політик Криму за версією газети Коментарі Олександр Мельник. Натомість порядковий номер отримали люди, які завжди вважалися близькими особисто до Василя Кисельова: мери Керчі та Феодосії, які апріорі не можуть поєднувати нинішню посаду з функціями депутата.

Цього разу окрім чергового обурення Гриценка, на горіхи дісталось Кисельову і від колеги по парламенту та водночас заступника голови Партії регіонів Василя Джарти, якому Янукович особисто доручив слідкувати за Кримом. Далі більше, Кисельов звинуватив Мельника у підготовці замаху та попросив прихисту у нещодавнопризначеного керівника МВС в Криму самбіста Генадія Москаля.

Хоч Віктор Федорович обіцяв, що не витирати нікому шмарклі, та все ж, коли ситуація на півострові почала ставати загрозливою, особливо у світлі впевненої ходи за президентством, лідеру біло-синіх все ж довелося ще раз втрутитися в кофнлікт. За інформацією джерел Гарту, Янукович особисто телефонував 60-річному регіоналу та попросив самоусунутися – до президентський виборів, а отже назавжди.

«З огляду на політичний розклад в Криму, потрібно було, щоб президентською кампанією керували інші люди з кращими менеджерськими здібностями, молодші, заповзятіші. Тобто час вносить свої корективи і в рамках однієї команди повинна відбуватися взаємозамінність» – наголошує політолог Кость Бондаренко.

Відтак, місце Кисельова тимчасово зайняв секретар Ялтинської міськради Олексій Боярчук – постать не випадкова, тому що компромісна. Своєю кар’єрою він завдячує іншому регіоналу – Антону Пригодському, якого у 2007 році місцеві експерти назвали його найавторитетнішим політиком півострову. Як вдалося дізнатися Гарту, саме він примусив ялтинського мера Сергія Брайко погодитись на обрання Боярчука секретарем міськради. В партійному осередку всі також знають, хто прикриває спину новоспеченого голови.

Зрештою, особа Боярчука оптимальна ще й тому, що у нього вже є досвід проведення більш-менш успішної виборчої кампанії у 2007 році.

Одеський мавр

Вочевидь, в Одеській області Віктор Янукович планує домогтися негіршого результату, ніж в Криму, адже також на днях провів підсилення рядів. Тут ситуація, звісно, краща, ніж в Криму: все під контролем у 38 номера загальноукраїнського списку Партії регіонів та місцевого олігарха Леоніда Михайловича Клімова – найвпливовішої людини краю.

Однак, під час останнього візиту Віктора Федоровича до Південної Пальміри з нагоди святкування дня міста, його усюди супроводжував інший давній товариш «по зброї» Василь Цушко. Опальний соціаліст досі користується в Одесі значно більшим авторитетом, ніж очільники біло-синіх. Як зауважують у місті, Цушко більше відкритий до електорату. Не вплинуло на це й дворічне мовчання екс-міністра внутрішніх справ та прояви цікавості до його персони з боку Генпрокуратури.

Хоч Василь Петрович і відкидає чутки про його вступ до лав Партії регіонів, але те, що Янукович особисто прощався з ним протягом кількох хвилин в аєропорту і лише згодом з усіма іншими кримськими «регіоналами», виглядає дуже красномовно.

«Мені здається, що у штабі «регіоналів» гарно відслідкували специфіку Одеського регіону, де у Януковича є потенціальна, але не фактична підтримка, – зауважує президент Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. – Пирміром, в обласному центрі, а надто в бізнесових та ділових колах домінує персона Гурвіца (мер Одеси – ред.) Крім того, варто зважати на фактор Сергія Гриневецького, який представляє Блок Литвина. Тому мені здається, що залучення Цушка повинно допомогти Партії регіонів закріпити свої позиції, хай не стільки в обласному центрі, скільки насамперед в області».

Як стверджують джерела Гарту, Цушко буде виконувати функції довіреної особи лідера біло-синіх, так би мовити, на громадських засадах, натомість йому гарантують недоторканість з боку силових структур. А опісля виборів – буде видно, тим паче, що соціалісти вже самі не вірять у власне політичне воскресіння.

***

Приклад Одеси та Криму є чітким проявом логіки виборчої кампанії: Віктор Янукович впевнено та без зайвого галасу зафарбовує іміджеві дірки. Але згадайте, що було у 2004 році: коли треба було їхати на Захід країни, спілкуватися з людьми, простіше кажучи, – відвойовувати чужий електорат, лідер Партії регіонів купався у пестощах юрби Сходу та Півдня, яка всеодно проголосувала б за нього.

Нині те саме. Потрібно «вербувати» громадських авторитетів не в Одесі, а насамперед у Львові, Франківську, Житомирі, говорити не про другу державну мову, а про економічне відродження та національне примиренняі. Вочевидь, це завдання дійсно покладено на Яценюка…

Тужанський Дмитро

Поделиться:
Загрузка...