Запропоновані урядом зміни до системи професійної освіти містять дуже шкідливі норми, які штовхатимуть студентів після навчання виїжджати за кордон, а не залишатися в Україні. Окрім того, відповідні зміни порушують чинне законодавство.
Про це в етері “Прямого” повідомив Володимир В’ятрович, народний депутат від фракції “Європейська Солідарність”
“Насправді давно вже очікувалося ухвалення спеціального закону про професійну освіту. Цей законопроект розроблявся спеціальною групою близько чотирьох років і в нормальній редакції спершу був поданий до комітету. Але потім, на жаль, під тиском представників уряду, зокрема пані Степанішиної, як віцепрем’єрки з питань євроінтеграції, в нього внесли абсолютно непотрібну і дуже шкідливу норму. Вона передбачає можливість створення груп, які будуть проводити навчання мовами національних меншин”, – зазначив нардеп.
За його словами, попри те, що відповідна норма представляється як черговий крок до євроінтеграції, насправді жодних подібних вимог у цьому контексті ніхто ніколи не озвучував. Ба більше, це порушує цілу низку чинних законодавчих норм.
“Зараз учні можуть отримувати навчання мовами національних меншин у школі та дитячих садочках, але це не поширюється на професійну освіту. Тому що нашим завданням є інтегрувати цих молодих людей в українське суспільство. Якщо вони, отримуючи професійну освіту, не володітимуть українською мовою, ми будемо готувати їх як спеціалістів для гетто, а не для Української держави, або ж для виїзду з України, що категорично неприпустимо”, – вважає В’ятрович.
Крім того, за інформацією народного обранця, цей законопроект передбачає, що навчання може здійснюватися мовами національних меншин без обов’язкового використання української, державної мови.
“Для створення таких груп, які будуть навчатися мовами національних меншин, достатньо восьми учнів. Ще одна важлива і небезпечна норма передбачає, що право навчатися в цих групах матимуть і ті люди, які не належать до національних меншин. Це означає, що навіть українці можуть потрапити до груп, які навчаються мовами національних меншин, а не українською”, – пояснює нардеп.
“Ми вважаємо, що ці норми є абсолютно шкідливими. Закликаємо наших колег у парламенті повернутися до попередньої версії цього законопроекту, яка не містить таких небезпечних норм. З іншого боку, закликаємо Кабінет Міністрів розуміти, що в процесі різного роду перемовин, зокрема у контексті європейської інтеграції, їхнє завдання – встановити український національний інтерес, а не вестися на провокації з боку певних держав, які вимагають щось, що суперечить українському законодавству і не є вимогою до європейської інтеграції”, – наголосив народний депутат від фракції “Європейська Солідарність” Володимир В’ятрович.
Нагадаємо, у Верховній Раді планують розглянути законопроєкт №13107-д “Про професійну освіту”, який подається як євроінтеграційний. Проте нова редакція документа містить норми, які, як зауважує В’ятрович, суперечать освітньому та мовному законодавству. Нардеп попередив, що монобільшість намагатиметься протягнути проєкт закону.