Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 16.01.2023
1. $1 млрд — мінімальні щоденні втрати росії від війни проти України.
— На думку експертів, сукупний збиток для росії від війни, включаючи смертність та поранення, становить близько $1 млрд на день і для відновлення економічних показників потрібно як мінімум два роки.
— росію чекають попереду серйозні труднощі, тому що вийти зі стагнації і налагодити стійке соціально-економічне зростання вкрай важко, оскільки стагнація набагато гірша за кризу.
— Стагнація не містить механізму переходу до соціально-економічного зростання, а тягне економіку до рецесії, викликаючи негативні тренди.
— У росії таким найважливішим трендом є відтік капіталу.
— Цей відтік капіталу за останні роки становитиме понад $1 трлн, зокрема у 2022 році Центральний банк росії прогнозує збільшення відтоку капіталу до найвищого рівня — $226 млрд.
2. росія може підвищити податки через витрати на війну проти України і ціни на нафту.
— рф стає надто залежною від доходів від нафти, щоб підтримувати свій бюджет на тлі нарощування військових витрат на ведення війни проти України.
— Експерти вважають, що це може змусити кремль підвищити податки, якщо ціни на нафту не виправдають очікувань у 2023 році.
— Ціна на нафту марки Urals, що є основним експортним товаром рф, впала більш ніж на 20% з початку грудня минулого року, коли західні країни ввели цінову стелю в 60 доларів на експорт російської нафти, щоб обмежити можливості москви фінансувати свою війну проти України.
— У поточному році це може виявитися проблематичним для росії, враховуючи, що федеральний бюджет на 2023-й заснований на прогнозованій ціні на нафту марки Urals трохи більш як 70 доларів за барель, а зараз ціни торгуються ближче до 50 доларів.
3. Доходи рф від експорту викопного палива минулого місяця впали на 17%, до найнижчого рівня з початку війни.
— €120 млн на день – витрати рф, починаючи з 5 лютого, коли набуде чинності заборона на експорт російської рафінованої нафти та буде введено цінове обмеження на нафтові продукти
— За подальшого тиску на рф шляхом зниження верхньої межі цін на російську сиру нафту до $25–35 за барель доходи рф від експорту нафти скоротяться ще на €100 млн на день.
4. Газ в Європі впав нижче $650.
— Біржова вартість газу в Європі продовжує знижуватись і вже опустилась до рівня грудня 2021 року.
5. Середня ціна на російську нафту марки Urals з 15 грудня 2022 по 14 січня 2023 склала $46,82 за барель, або $341,8 за тонну, повідомив російський Мінфін.
6. Як західні товари потрапляють до росії.
— В умовах західних санкцій, які забороняють імпорт багатьох товарів, більша частина того, чого потребує росія, тепер доставляється повільним, перевантаженим маршрутом вантажівок через Кавказькі гори з Грузії.
— Вантажівки чекають днями зі своїм вантажем — автомобільними деталями, промисловими матеріалами, хімікатами, навіть папером для чайних пакетиків — щоб перетнути кордон під час подорожі, яка зазвичай починається в Туреччині та закінчується в російських містах, де західні товари мають великий попит.
— Придбання товарів через Грузію та сусідні країни, такі як Вірменія та Азербайджан, допомогло росії пережити економічну бурю, спричинену її вторгненням в Україну.
— Хоча деякі товари є дефіцитними, а багато західних компаній припинили свою діяльність, уряд каже, що минулого року російська економіка скоротилася лише приблизно на 3%.
7. Канібалізацію іноземних літаків у рф узаконено. Але таємно.
— Російські авіакомпанії та підприємства отримали право займатися канібалізацією літаків — знімати справні запчастини з одних лайнерів для встановлення на інші.
— Сама постанова уряду № 353 була прихована від публікації, щоб вона не викликала суспільного резонансу.
— Також постанова дозволяє встановлювати на закордонні літаки в рф (Boeing, Airbus, Embraer) неоригінальні іноземні компоненти, які не передбачені експлуатаційною документацією розробників.
8. У рф практично перестали ремонтувати авто за полісами обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності через дефіцит деталей.
— Сервіси не можуть у повному обсязі виконати вимоги щодо якості ремонту, а виплат не вистачає для повноцінного відновлення машини.
— При цьому Центробанк не підтримав пропозицію дозволити використовувати вживані запчастини або збільшити термін ремонту.
9. росіяни виявилися найбільшими покупцями нерухомості у Дубаї.
— У 2022 році в Дубаї було зареєстровано 86 000 угод із продажу житла росіянам.
— Минулий рекорд був зафіксований у 2009 році – 80 000 угод.
— На дубайську нерухомість у 2022 році росіяни витратили 208 млрд. дирхамів ($56,6 млрд.).
— Це майже на 80% більше, ніж 2021 року.
— Минулого року в Дубаї було продано рекордні 219 елітних резиденцій вартістю не менше $10 млн.
— Це більш ніж удвічі перевищує кількість подібних угод у 2021 році.
10. Росіяни, які втікають від війни, встановили рекорд з отриманих посвідок на проживання у Туреччині.
— Найбільше посвідок на проживання у Туреччині минулого року отримали росіяни: 153 000, з яких 132 000 — короткі туристичні посвідки (до 2 років).
— Після росіян у списку лідерів йдуть громадяни Іраку (131 000) та сирійці (близько 100 000).
— Українцям видано 47 000 посвідок на проживання — влада Туреччини дозволила громадянам України залишатися в країні до кінця військових дій без віз та посвідки на проживання.
11. США зроблять газ для Європи дешевим.
— США готові забезпечити постачання природного газу до Європи за ціною $12/Mmbtu (близько $380 за тис. куб.м), але для цього потрібно укласти довгострокові контракти.
— Знижка до ринкових котирувань газу в ЄС буде суттєвою, майже 50 %: у понеділок ф’ючерси на газ нідерландського хаба TTF на лондонській біржі ICE торгуються по 60,3 євро за мВт·год, або $683,5 за тисячу кубометрів.
— Експорт американського ЗПГ до Європи збільшився на 137% за січень–листопад 2022 року.
— Частка зрідженого газу на європейському ринку перевищила 50%, в той час як частка «Газпрому» зменшилася до рівня нижче 10%.
— У США зараз скраплений газ коштує приблизно $270 за тис. куб. Американські компанії хочуть забезпечити постійний та стабільний дохід та виробництво, тому й налаштовані на багаторічні контракти.
12. Індія у грудні купила рекордну кількість російської нафти.
— Індія минулого місяця купила рекордну кількість російської нафти, причому країна імпортувала в 33 рази більше, ніж роком раніше – Bloomberg.
— Індія — третій найбільший в світі імпортер нафти, країна купувала у росії в середньому 1,2 мільйона барелів на день в грудні — це на 29% більше, ніж у листопаді.
— Зараз росія є найбільшим джерелом нафти для Індії після того, як кілька місяців тому вона обігнала Ірак і Саудівську Аравію.
— Крім Urals, Індія в останні місяці збільшила імпорт інших російських сортів нафти, таких як Arco, Sakhalin and Varandey.
13. У 2022 році виторг рф від експорту добрив зріс на 70% через стрибок цін.
— Попри західні санкції та зниження обсягів продажів, у 2022 році дохід рф від експорту добрив зріс на 70% — до $16,7 млрд.
— Відповідно до даних ООН, за 2022 рік російський експорт добрив зріс на 70% – до $16,7 млрд проти показника 2021 року.
— У загальному обсязі продажі за кордон впали на 10% у порівнянні з тим же періодом 2021 року.
— З метою підтримки продовольчої безпеки, особливо для бідніших країн, експорт продовольства та добрив з росії звільнили від західних санкцій.
— Тож нині рф нарощує експорт, зокрема до Індії, Туреччини та В’єтнаму.
14. Мексика почала відмовляти у в’їзді росіянам через масову нелегальну міграцію до США.
— Влада Мексики перестала пропускати в країну росіян, через зростання потоку мігрантів, які використовують Мексику як транзитну зону для подальшого в’їзду до США.
— Війна в Україні та масова мобілізація викликали хвилю нелегальної імміграції росіян до США.
— За 2022 фінансовий рік (з 1 жовтня по 30 вересня) на південному кордоні Штатів було затримано 21 763 громадян росії.
— Це у 47 разів більше, ніж два роки тому.
— За один жовтень система роботи з нелегальними мігрантами взяла в обіг майже 4000 росіян проти 467 людей за 2020 рік.
15. Зеленський підписав указ про введення персональних санкцій проти 198 російських пропагандистів і учасників ток-шоу на російських каналах, а також інших діячів медіасфери рф.
— До списку, серед інших, потрапили російський блогер, перекладач і публіцист Дмитро Пучков (Goblin), політик Сергій Станкевич, генеральний продюсер російського пропагандистського телеканалу «Звезда» Борис Яновський, телеведуча Яна Рудковська, актор і телеведучий Борис Корчевников, російський музичний критик і журналіст Сергій Сосєдов, соціолог Євген Копатько, політологи Ростислав Іщенко, Родіон Мірошник, публіцист і пропагандист Володимир Корнілов, спортивний журналіст Дмитро Губернієв, режисер Андрій Кончаловський та інші пропагандисти центральних російських телеканалів, а також т. зв. російські «воєнкори».
— До списку також потрапила колишня українська телеведуча, яка нині знімає пропагандистські ролики для російського телебачення на тимчасово окупованих територіях України, Діана Панченко.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 15.01.2023
1. Споживання брухту чорних металів у росії знизилося на чверть у 2022 році, до 19,9 млн т.
— Заготівля впала на третину, до 20,4 млн т.
— Експорт, знизився у 8,4 рази до 384 тис т.
— Перевезення брухту чорних металів російською залізницею теж впали на 22%.
— ЄС заборонив імпорт із росії сталевого прокату, арматури, зварних та безшовних труб. Обмеження торкнулися експорту 3,9 млн т готового прокату, 200 000 т труб та 700 000 т сталевої заготівлі загальною вартістю близько $3,7 млрд.
Загалом ринок металобрухту — один з індикаторів економіки. Метали використовуються буквально у будь-якій галузі промисловості і падіння попиту відображає реальну ситуацію у промисловому виробництві.
2. Заклади громадського харчування в росії втрачають клієнтів.
— Підвищення середнього чека на 6% призвело до зниження відвідувачів у кафе та ресторанах у період новорічних свят з 31 грудня по 8 січня на 10%, а у фастфуді – на 9% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
— За січень-листопад 2022 кількість кафе та ресторанів, що були закриті збільшилась на 25,7%, а відкритих – лише на 3,8%.
— Особливо постраждали підприємства швидкого харчування на фудкортах.
— Середній чек у фастфуді у грудні 2022 р. виявився на 12% більше, ніж у грудні 2021.
— Експерти прогнозують, що у 2023 році відтік фахівців, дорогі продукти і обмежена купівельна спроможність населення призведуть до зниження рентабельності та збільшення закриття закладів громадського харчування в рф.
3. У росії цього року можуть подорожчати послуги таксі.
— На думку експертів, подорожчання може бути до 20% через збільшення витрат перевізників на утримання автопарків та страхування автомобілів.
— Також може виникнути проблема з покупкою нових автомобілів.
4. росіяни стали частіше купувати карти Таро та магічні свічки.
— На початку січня попит на Таро збільшився на 74%, порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
— Продаж заговорених свічок збільшився більш ніж утричі.
5. Німеччина відкрила другий термінал з прийому скрапленого природного газу.
— Очікується, що ще кілька LNG-терміналів будуть введені в експлуатацію в найближчі місяці, в тому числі ще один в Любміні.
— Таким чином ФРН намагається остаточно позбутися енергетичної залежності від росії.
6. Болгарія збирається взяти під контроль НПЗ російського «Лукойлу»
— Болгарія може взяти на себе управління нафтопереробним заводом російської компанії «Лукойл» Neftochim Burgas на строк до одного року.
— Відповідне рішення ухвалили законодавці 13 січня під час голосування, спрямованого на захист критичної інфраструктури та забезпечення поставок палива для балканської країни.
— Як заначається, нафтопереробний завод із потужністю 196 тис. барелів на день, найбільший виробник палива в Болгарії, перейшов на переробку лише російської сирої нафти після того, як країні було надано виняток із заборони ЄС на імпорт російської нафти через вторгнення росії в Україну.
— Відповідно до виключення до кінця 2024 року, з 5 лютого НПЗ не може експортувати паливо та нафтопродукти – за винятком поставок в Україну.
— Нафтопереробний завод також може експортувати побічні продукти, які не можуть безпечно зберігатися в Болгарії та можуть становити небезпеку для навколишнього середовища.
В якості побічного продукту утворюється порошкоподібна маса, що складається із суміші мінеральної частини горючих сланців сульфітів Ca і Mg, коксу. Цей побічний продукт використовують для приготування асфальтобетонів.
7. На Давоському форумі не буде мільярдерів із росії та Китаю.
— Економічний форум пройде в Давосі вперше після дворічної перерви через пандемію.
— Форум відкриється у понеділок та триватиме до 20 січня.
— Усього для участі в ньому зареєструвалися 116 мільярдерів, що на 40% більше, ніж 10 років тому, пише Bloomberg.
— На тлі відсутності росіян та китайців збільшилася кількість зареєстрованих мільярдерів із країн Перської затоки.