• Главная
  • Политика
  • Украина
  • Мир
  • Экономика
  • Мир о нас
  • Мнение
  • Боевые действия
  • ВПК
Facebook Twitter Instagram
Trending
  • ЄРМАК “паразитує” на військових. “Кріт» НАБУ «здає» усіх
  • РФ атакувала найбільший ТРЦ у Кривому Розі: 14 загиблих, 103 поранених, серед них – діти
  • Міндіч ПОМСТИВСЯ ЗЕЛЕНСЬКОМУ ЧЕРЕЗ НАБУ
  • Андрій Пишний зміг перетворити нашу банківську систему на організовану злочинну групу
  • Зеленському час вийти і все пояснити українцям
  • Подільники здають Зеленського
  • Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 21.08.26
  • «Форест Гамп». «Він білий ходить після публікації плівок»
Republic.com.ua
  • Главная
  • Политика
      Featured
      21.08.20260

      «Форест Гамп». «Він білий ходить після публікації плівок»

      Recent
      21.08.2026

      Подільники здають Зеленського

      21.08.2026

      «Форест Гамп». «Він білий ходить після публікації плівок»

      20.08.2026

      ОП як епіцентр державного мародерства

    1. Украина
        Featured
        15.07.20260

        Мадяр взявся за російські танкери у Чорному морі ВІДЕО

        Recent
        21.08.2026

        ЄРМАК “паразитує” на військових. “Кріт» НАБУ «здає» усіх

        21.08.2026

        РФ атакувала найбільший ТРЦ у Кривому Розі: 14 загиблих, 103 поранених, серед них – діти

        21.08.2026

        Міндіч ПОМСТИВСЯ ЗЕЛЕНСЬКОМУ ЧЕРЕЗ НАБУ

      1. Мир
          Featured
          05.04.20260

          США знищили два власні літаки та гелікоптер, які застрягли в Ірані після порятунку пілота

          Recent
          18.08.2026

          Криворізька дипломатія: Україну не запросили на найбільший військовий парад в історії Польщі

          18.08.2026

          Рівень схвалення Трампа впав до смітникових 33%

          16.08.2026

          Дрони атакували Московську область: у Подольську палає найбільший склад Wildberries

        1. Экономика
        2. Мир о нас
        3. Мнение
        4. Боевые действия
            Featured
            01.06.20250

            Унікальна спецоперація — уражено понад 40 літаків ворога ВІДЕО

            Recent
            21.08.2026

            Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 21.08.26

            20.08.2026

            Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 20.08.26

            19.08.2026

            Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 19.08.26

          1. ВПК
              Featured
              25.11.20240

              Безвідповідальні злочинці: Як ЗСУ залишили без мін — афера на 25 мільярдів гривень | Юрій Бутусов

              Recent
              17.08.2026

              Freyja. FirePoint. Сила Штілермана

              09.08.2026

              Україна придбала у Туреччини 70 ракет ATACMS та 12 пускових установок M270

              09.08.2026

              Про українську балістику

            Republic.com.ua
            You are at:Home»Видео»Українське Азовське море: україномовний простір – запорука цілісності держави

            Українське Азовське море: україномовний простір – запорука цілісності держави

            0
            By Юрий on 11.09.2018 Видео, Украина

            Комісія, яка в 1920-х роках працювала над укладанням «Російсько-українського словника» під керівництвом академіків Агатангела Кримського і Сергія Єфремова, мала назву «Комісія для складання живої української мови».

            Мапа України із книжки Лонгина Цегельського «Русь – Україна а Московщина – Росія: історично-політична розвідка: з картою України», виданої в Царгороді в 1916 році. Лонгин Цегельський (1875–1950) – український громадсько-політичний діяч, дипломат, адвокат, журналіст, видавець 

            Словник, що до сьогодні в українській своїй частині лишається найкращою лексикографічною працею ХХ сторіччя, встиг вийти до літери «П», після чого у 1930-х роках був заборонений, а його упорядники репресовані із тавром «українських буржуазних націоналістів».

            Українська частина словника базувалась на багатому лексичному матеріалі народних говірок, зібраному в різних областях, заселених українцями.

            Діалектологічна карта України із брошури Всеволода Ганцова «Діалектична класифікація українських говорів» 1923 року. Джерело: infodon.org.ua
            Діалектологічна карта України із брошури Всеволода Ганцова «Діалектична класифікація українських говорів» 1923 року. Джерело: infodon.org.ua

            На той час українська мова була живою, тобто мовою щоденного спілкування українців, на території, значно ширшій за нинішню. Це засвідчує карта розповсюдження українських говірок (за тогочасною термінологією «Карта юнорусских наречий и говоров»), складена в 1871 році. Карту оприлюднив директор Інституту української мови Павло Гриценко під час свого виступу 13 грудня 2016 року на засіданні Конституційного суду України з розгляду справи щодо відповідності Конституції України Закону «Про засади державної мовної політики».

            Діалектична мапа української мови станом на 1871 рік. Автори: П. П. Чубинський, К. П. Михальчук та К. Л. Маржецький
            Діалектична мапа української мови станом на 1871 рік. Автори: П. П. Чубинський, К. П. Михальчук та К. Л. Маржецький

            Мовознавець прокоментував карту і в низці інтерв’ю. «На цій карті, – зазначив Павло Гриценко, – ми бачимо величезні україномовні терени, які за площею можуть становити цілу середньоєвропейську державу: а це Кубань, Курщина, Орловщина, – територія на схід від сучасного українсько-російського кордону. До речі, Азовське море було внутрішньо українське, бо на схід від цього моря ще кілометрів зі ста функціонували українські поселення і українська мова. І там не було жодного домінування чи переважаючої більшості російських етнічних поселень». Українською мовою говорили на Берестейщині, нинішній Берестейській області Білорусі, на заході україномовні терени до операції «Вісла» поширювались на Підляшшя і доходили майже до Любліна, у східній Словаччині також були області, заселені українцями, ареал поширення української мови заходив у Румунію.

            Карта країн і населення Європи німецького професора історії Дітріха Шефера, 1918 рік
            Карта країн і населення Європи німецького професора історії Дітріха Шефера, 1918 рік
            Додаток до карти країн і населення Європи професора Дітріха Шефера, 1918 рік, Німеччина
            Додаток до карти країн і населення Європи професора Дітріха Шефера, 1918 рік, Німеччина

            ​Територіальні втрати України у ХХ сторіччі

            Карту 1871 року можна вважати ілюстрацією територіальних втрат, що їх зазнали українці впродовж ХХ сторіччя. Вона ж показує, що комуністична політика лінгвоциду була успішнішою за самодержавну.

            За наказом Сталіна українізація в районах, які входили до РСФСР, була перервана вже в 1932 році. Голодомор, організований владою в місцевостях, заселених українцями, різко зменшив чисельність українського етносу, а більшовицька практика мовно-культурної асиміляції призвела до остаточної його ліквідації на землях колишнього заселення.

            Поштова листівка із зображенням карти України «Carte de L’Ukraine». Червоним кольором позначено територію, яка потрапила до складу СРСР. Ця листівка була видана в Бельгії у 1930-х роках
            Поштова листівка із зображенням карти України «Carte de L’Ukraine». Червоним кольором позначено територію, яка потрапила до складу СРСР. Ця листівка була видана в Бельгії у 1930-х роках

            Сьогодні Владімір Путін везе на весілля до міністра австрійського МЗС Кубанський козачий хор. Всі етнографічні прикмети хористів – народні пісні, танці, строї – мають переконати австрійців у тому, що Кубань – «исконно русская» земля, і саме слово «козаки» як історична назва населення цього краю жодного стосунку до українців не має.

            Кубань. Танцювальний виступ студентів Інституту культури в національних костюмах, Краснодар, 23 вересня 2017 року
            Кубань. Танцювальний виступ студентів Інституту культури в національних костюмах, Краснодар, 23 вересня 2017 року

            (Розмова з українцями Кубані, 1990-і роки)

            Голодомор і репресії підірвали соціальну базу української мови і в територіальних межах УРСР, однак приєднання в 1939 році західних областей, де вона повноцінно побутувала в усіх сферах життя, загальмувало асиміляційний процес «братерського» зближення українського народу з російським. Водночас інтенсивна індустріалізація Донбасу прискорила його зросійщення.

            Уже в 1962 році Василь Стус, який викладав українську мову в російській школі міста Горлівки на Донеччині, в листі до Андрія Малишка писав: «У нас немає майбутнього. Коріння нації – тільки в селі, а «хуторянським» народом ми довго не проживем, пам’ятаючи про вплив міста, про армію, про всі інші канали русифікації».

            Фотографії Василя Стуса, зроблені під час першого арешту, 1972 рік
            Фотографії Василя Стуса, зроблені під час першого арешту, 1972 рік

            ​Вплив русифікації на політичну ситуацію в Українській державі

            Масштабна русифікація українців і зумовлене нею послаблення національної свідомості значної частини населення згубно вплинули на політичну ситуацію після здобуття незалежності.

            В нових політичних умовах представницької демократії розшарування людності за мовою спілкування, а відтак значною мірою і за ціннісними та цивілізаційними орієнтаціями, заблокувало можливість привести до влади політиків із державницьким мисленням, здатних очолити побудову держави, незалежної від колишнього імперського центру.

            Влада України не спромоглася за всі роки після розпаду Радянського Союзу перекрити головні канали русифікації і цим убезпечитись від новітніх неоімперських зазіхань Росії на наші землі.

            Трагічні передбачення загроз для української мови, а відтак і для нації, що про них писав Василь Стус з Горлівки і які нині справдились у цьому місті, як і на всій окупованій частині Донеччини, де російські окупанти разом з місцевими колаборантами зачищають захоплені області від будь-яких проявів українства, на превеликий жаль, не втратили актуальності і для інших областей.

            Акція на підтримку української мови у Києві (архівне фото)Акція на підтримку української мови у Києві 
             
            Російськомовні середовища великих міст як загроза цілісності держави

            Небезпека закорінена не так у загальних, приблизно однакових показниках вживання української і російської мов, як в характері їх просторового побутування.

            Як і в 1960-х роках, жива українська мова, тобто мова повсякденного спілкування, найбільше поширена в селах. Що ж до міського населення, то тут спостерігається така закономірність: чим більше місто, тим менше його мешканців вживають українську мову в родинному, і особливо позародинному повсякденному спілкуванні. В сучасному постіндустріальному суспільстві мовну поведінку і мовно-культурні орієнтації населення диктує місто, а не село. Відтак великі міста, зросійщені в період колоніальної залежності України від Росії, лишаються потужними центрами процесів самоасиміляції й розповсюдження їх на всій території країни. Це уможливила й очевидна нездатність керівної еліти зупинити русифікацію шляхом реалізації відповідного мовного законодавства.

            Російськомовні середовища мегаполісів впливають на невеликі міста і селища, особливо на ті, що розташовані у приміських зонах, поряд із вузловими залізничними станціями, великими промисловими об’єктами. Під цим впливом тут поширились гібридні форми українсько-російського усного мовлення, наш сумнозвісний суржик, «кровозмісне дитя білінгвізму», що виник внаслідок намагань носіїв українських говірок пристосуватися до російськомовних мешканців мегаполісів. Суржикомовні середовища таких містечок слід розглядати як перехідні від україномовної до російськомовної комунікації.

            Мій досвід обговорення зі студентами на заняттях з соціолінгвістики мовних ситуацій їхніх рідних населених пунктів засвідчує, що, переїжджаючи до великих міст, вихідці із провінційних містечок і селищ у переважній більшості переходять під тиском оточення на російську мову спілкування.

            У багатьох студентських роботах описані ситуації перемикання мовного коду, до якого вдається молодь із суржикомовних містечок, пристосовуючись до київського середовища. Ось одне з таких свідчень.

            Альона П., що походить з міста Узин на Київщині, зазначає: «На основі власних спостережень можу стверджувати, що серед населення мого міста сформувався та закріпився стереотип, що українська є мовою спілкування в селах та в невеличких містах, а у великих містах варто спілкуватися російською. Особливо помітною роль російськомовного міста у впливі на особистість стала при зустрічах колишніх випускників моєї школи. Мене вразило, що люди, які декілька років тому займали перші місця на Всеукраїнських олімпіадах з української мови, які спілкувалися лише українською в побуті, нині говорять російською (причому серед них є декілька філологів української мови)».

            Під час військового параду з нагоди 27-ї річниці Незалежності України на Хрещатику в Києві, 24 серпня 2018 року
            Під час військового параду з нагоди 27-ї річниці Незалежності України на Хрещатику в Києві, 24 серпня 2018 року

            Безперечно, нині в колективних настановах і настроях нашого суспільства відбуваються великі зміни. Після російської агресії все більше громадян починають усвідомлювати значення української мови і культури для збереження своєї території і цілісності держави. В Києві українська мова навіть без підтримки місцевої влади відвойовує все більший комунікативний простір. З’являється надія, що принаймні в столиці на наступних виборах переможе кандидат, для якого гасло «Україна – понад усе!» буде наповнене правдивим смислом і готовністю взяти на себе відповідальність за долю всієї спільноти.

            Лариса Масенко – доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія»

            АзовськеМоре ЛарисаМасенко русификация
            Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
            Юрий

              Related Posts

              ЄРМАК “паразитує” на військових. “Кріт» НАБУ «здає» усіх

              РФ атакувала найбільший ТРЦ у Кривому Розі: 14 загиблих, 103 поранених, серед них – діти

              Міндіч ПОМСТИВСЯ ЗЕЛЕНСЬКОМУ ЧЕРЕЗ НАБУ

              Comments are closed.

              Последние новости
              • Сегодня
                21:13
                ЄРМАК “паразитує” на військових. “Кріт» НАБУ «здає» усіх
              • Сегодня
                18:45
                РФ атакувала найбільший ТРЦ у Кривому Розі: 14 загиблих, 103 поранених, серед них – діти
              • Сегодня
                18:35
                Міндіч ПОМСТИВСЯ ЗЕЛЕНСЬКОМУ ЧЕРЕЗ НАБУ
              • Сегодня
                18:31
                Андрій Пишний зміг перетворити нашу банківську систему на організовану злочинну групу
              • Сегодня
                18:10
                Зеленському час вийти і все пояснити українцям
              • Сегодня
                15:35
                Подільники здають Зеленського
              • Сегодня
                15:04
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 21.08.26
              • Сегодня
                11:41
                «Форест Гамп». «Він білий ходить після публікації плівок»
              • Сегодня
                11:17
                Бронювання «Міші 3.0»
              • 20.08.2026
                16:05
                ОП як епіцентр державного мародерства
              • 20.08.2026
                15:45
                Ірина Мудра ніяка не мудра
              • 20.08.2026
                15:31
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 20.08.26
              • 20.08.2026
                14:03
                Операція «Форест Гамп»: учасники легалізували 150 млн грн для внесення застави за фігуранта «Міндічгейту»
              • 20.08.2026
                10:56
                Країна у вогні
              • 20.08.2026
                10:19
                Ракетний удар РФ по Києву: 15 загиблих та понад 30 постраждалих
              • 19.08.2026
                15:59
                НАБУ проводить спецоперацію «Форест Гамп»
              • 19.08.2026
                11:47
                Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 19.08.26
              • 18.08.2026
                16:30
                Криворізька дипломатія: Україну не запросили на найбільший військовий парад в історії Польщі
              • 18.08.2026
                16:19
                Рівень схвалення Трампа впав до смітникових 33%
              • 18.08.2026
                15:08
                Виродження влади. Як Зеленський досяг своєї стелі, а система держуправління — дна
              • Интересное видео
              • Фоторепортаж
              25.06.2026

              Мадяр: Очищення Криму від хробаків

              11.06.2026

              Оптоволокно: без шансів для ворога. Робота пілотів «Фенікса» ВІДЕО

              19.05.2026

              Мишоловка для російських мільйонерів ВІДЕО

              18.08.2026

              Зруйнований Куп’янськ у серпні 2026 року

              17.11.2025

              Костянтинівка, Донецька область, Україна ФОТО

              06.04.2024

              Щоб вийшов найнайвеличніший ракурс ФОТО

              Re:public
              • Контакты
              © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

              Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.