Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що Україна отримала від союзників зенітно-ракетні системи NASAMS і Aspide.
Про це він написав у Twitter.
«Подивіться, хто тут! ЗРК NASAMS і Aspide прибули в Україну! Ця зброя суттєво посилить українську армію та зробить наше небо безпечнішим. Ми будемо продовжувати збивати ворожі цілі, які нас атакують», – зазначив Резніков.
Він подякував за допомогу Норвегії, Іспанії та США.
Look who’s here!
NASAMS and Aspide air defence systems arrived in Ukraine!
These weapons will significantly strengthen #UAarmy and will make our skies safer.
We will continue to shoot down the enemy targets attacking us.
Thank you to our partners: Norway, Spain and the US. pic.twitter.com/ozP4eXhgOg— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) November 7, 2022
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що США розраховують передати NASAMS українцям у листопаді.
NASAMS є розробкою норвезької і американської компаній. Комплекс розроблявся для заміни ЗРК MIM-23 Hawk, що стояв на озброєнні збройних сил Норвегії. Є удосконаленою системою класу «земля-повітря».
Пускова установка складається із шести ракет. Кожна пересувна пускова установка має шість контейнерів із зенітними ракетами. Дальність стрільби зенітної системи в конфігурації NASAMS II з використанням ракет AIM-120С AMRAAM становить до 25 км, висота – до 14–15 км.
ЗРК «Skyguard Aspide»
Коли мова заходила про передачу Україні новітніх західних зенітних ракетних комплексів існувало розуміння того, що це високотехнологічне озброєння, опанування якого може потребувати доволі значного часу.
Але, як виявилось, строки навчання українських фахівців перевершили навіть вкрай оптимістичні очікування. Видання The Economist поспілкувалось з «Денисом», офіцером Повітряних Сил України, який керував групою українських зенітників, які проходили навчання на NASAMS у Норвегії.

.
За його словами NASAMS зрозумілий на інтуїтивно рівні і йому знадобилось лише декілька хвилин перебування на командному пункті для того, щоб зрозуміти, як працює цей ЗРК. А загальний строк навчання операторів комплексу складає лише декілька тижнів.
Для порівняння зазначимо, що аналогічні строки навчання стосувались й HIMARS, а, наприклад, опанування САУ PzH 2000 потребувало 40 діб.
Цікаво, що на пряме питання, а чи прибули вже NASAMS до України, український зенітник відповів наступним чином: «Хто знає? Можливо, вони вже тут». Варто додати, що перші два NASAMS офіційно були надані США для передачі Україні наприкінці жовтня. А лише через годину після публікації цього матеріалу, міністр оборони України Олексій Резніков офіційно повідомив, що NASAMS вже в Україні.
Зазначимо, що про прибуття IRIS-T до України також офіційно було повідомлено вже постфактум, коли у мережі з’явились відповідні фото та відео.
Також офіцер Повітряних Сил України нагадав про ще одну особливість саме західних ЗРК, які постачаються до України — NASAMS та IRIS-T. Всі вони одразу об’єднуються у єдину мережу і попри те, що кожен має свою РЛС, наведення зенітних ракет може здійснювати радар іншого ЗРК.
Тобто «радянське» поняття ЗРК, як чітко сформованої структури побудованої навколо РЛС, відносно цих комплексів — не працює. І фактично вони є на порядок гнучкіші та ефективніші. І це навіть не беручи до уваги багатоканальність, яка у радянських ЗРК зазвичай становить 1-2 цілі, які може обстрілювати комплекс одночасно, а для NASAMS та IRIS-T цей показник на порядок кращий.
defence-ua.com