Створюючи у підданих ілюзію усвідомленої діяльності, російські пропагандисти і маріонетки знов потягнули жупел «референдуму» на тимчасово окупованих українських територіях. Нібито це має допомогти з мобілізацією – яку відкрито кремль оголосити боїться, а приховану провалює (не допомагає навіть залучення «зеків»).
Утім, руйнування ЗСУ військової інфраструктури окупантів і почастішалі випадки знищення колаборантів ставлять ці плани, як і раніше, під питання. А чим далі, тим більше під питання ставиться і існування рашистського режиму.
1. На росії з березня 2022 року роботу припинили 113,5 тисяч комерційних підприємств – це на 17,5% вище за аналогічний період минулого року.
Згідно з даними консалтингової компанії FinExpertiza, навесні та влітку в росії щодня закривалося майже 1000 компаній.
Цифри від федеральної податкової служби за перше півріччя 2022 року ще більше: роботу припинили 724 тисячі юросіб та ФОП, тобто щодня ринок залишали близько 4 тисяч компаній.
Експерти впевнені, що до кінця року ці показники зростуть уп’ятеро.
2. Німецька енергетична компанія Uniper (контрольний пакет акцій належить фінській Fortum) подала звернення до Стокгольмського арбітражу з позовом до «Газпрому» «на мільярди євро» через необґрунтоване припинення постачання газу.
Uniper заявила, що через дії «Газпрому», який був її єдиним найбільшим постачальником, компанія опинилася на межі краху і була змушена просити допомоги у держави, яка досягла вже €19 млрд.
Крок за кроком відкривається і судовий фронт санкцій.
3. На росії формується дефіцит морозостійкого зимового дизеля.
Із зимовим дизелем у росії проблеми були постійно, і цього року можуть виникнути труднощі.
Раніше допомагали так звані середні дистиляти або замінники дизельного палива, а зараз їх практично немає на внутрішньому ринку, вони йдуть на експорт — зазначають експерти.
За кордон йде і сам зимовий дизель, причому у великих кількостях.
Через це оптові та роздрібні ціни на дизельне паливо суттєво вищі, ніж на бензин.
4. Угорщина обирає Європу.
За твердженням міністра юстиції цієї країни Юдіт Варги, заходи, запропоновані Будапештом, «усунули побоювання комісії» щодо фінансових ризиків, які може нести для ЄС корупція і порушення принципів верховенства права в тій країні. Тому у Будапешті сподіваються, що мають шанс отримати від Євросоюзу близько 7,5 млрд. євро, які Європейська комісія напередодні рекомендувала заморозити.
Ближчим часом стане ясно, що саме таки обрав Будапешт – і дії Європейської Ради (а рішення щодо виділення коштів за нею) будуть відповідними.
5. На росії невдовзі відчуватиметься дефіцит міцних напоїв та шампанського.
Зараз діють такі обмеження:
-США повністю заборонили відвантаження алкоголю росії.
-Євросоюз заборонив постачання алкоголю дорожче за 300 євро.
-Невеликі постачальники віскі підвищили ціни на 70% та ввели квоти на відвантаження.
-З початку року ввезення міцного алкоголю в РФ впало на 35%, віскі — майже на 50%.
-Компанії, що пішли з країни, забезпечували 66% імпорту віскі, 63% — рому, 82% — коньяку і 100% — ігристих вин регіону Шампань.
Російським виробникам імпортозамістити такий обсяг на початок сезону не під силу. Немає таких технологій та достатньої кількості сировини.
«Вєсєло, вєсєло встрєтят новий год…»
————
1. Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель жаявив, що після українського контрнаступу в Харківській області може виникнути «надія на закінчення війни». Притому Україна і тільки вона визначатиме майбутні умови миру.
За його словами, після українського наступу важливо здобути три уроки: «тепер українські сили нав’язують свій темп», цей успіх «підтверджує європейський вибір» і ЄС «має посилити підтримку України».
А умови миру, на думку голови європейської дипломатії, мали б включати відхід з української території, фінансовий внесок агресора у відновлення країни, яку він систематично прагнув знищити, моральне та кримінальне визнання винними у військових злочинах, масштаби яких ми, на жаль, поки що не знаємо – підсумував Боррель.
2. Рівень запасів газу у сховищах Європи перевищив 85%.
Євросоюз значно випереджає план по заповненню газосховищ. Для прикладу, за планом позначку у 80% передбачалося подолати лише 1 листопада.
Притому надходження газу з росії стрімко зменшується, а з інших джерел – зростає. Після зими, якою погрожує Європі росія, остання може з подивом виявити, що її газ нікому не потрібен.
3. Дружба з путіним має свою ціну. Єврокомісія пропонує заморозити близько 7,5 млрд євро виплат для Угорщини.
Свої пропозиції Комісія передала Єврораді, яка протягом місяця має ухвалити остаточне рішення. Для цього потрібна більшість голосів країн-членів.
Варто зазначити, що Угорщина стала першою країною Європейського Союзу, яку перевірили за новими правилами, які дають змогу ЄС карати членів за створення фінансових ризиків. Ідеться насамперед про корупцію режиму Орбана протягом його тривалого правління.
Така постановка питання не радує любителів сидіти на двох стільцях. Тож, усупереч бахвальству керівництва, офіційний Будапешт підтримав продовження санкцій проти рашистів.
Бо путіну нічого запропонувати своїм васалам, крім корупції – а за корупцію у цивілізованих товариствах карають.
4. Міністерство закордонних справ Румунії вважає неприпустимими заяви ексміністра Андрія Марги, який повторив тези рашистської пропаганди у публічному просторі.
Про це йдеться у заяві румунського міністерства, яку цитують румунські ЗМІ.
«Ці заяви перебувають у кричущій суперечності з офіційною позицією Румунії щодо незаконної, необґрунтованої та неспровокованої агресії Росії проти України, а також з основними принципами міжнародного права, що регулюють сьогодні міжнародні відносини», — заявило МЗС Румунії.
5. За результатами опитування Chicago Council Surveys, вступ України до НАТО підтримують 73% американців.
При цьому приєднання України до Альянсу підтримують прихильники як демократів, так і республіканців. Це надзвичайно важливо для збереження двопартійної підтримки України незалежно від осінніх виборів до Конгресу США.
Українське питання об’єднує, а не роз’єднує.
—————
1. Експорт російського газу до ЄС може знизитися цього року на 50 млрд кубометрів.
Це приблизно третина по відношенню до 2021 року.
Середньодобовий експорт «Газпрому» у вересні знижується на 22% до рівня серпня.
2. Уряд росії починає використовувати єдине доступне джерело резервів — рублі, накопичені на банківських рахунках.
Грошовий запас, який Мінфін зберігає в кредитних організаціях на депозитах і за операціями РЕПО стрімко скорочується з початку літа і останні чотири місяці зменшився вдвічі, випливає з даних Федерального казначейства.
З 5,62 трлн рублів, які бюджет тримав у банках на середину травня, до 1 серпня залишилося 3,699 трлн рублів, на 1 вересня – 3,1 трлн рублів, на 16 вересня – 2,59 трлн.
Витрачати рублеві резерви Мінфін почав у червні, а потім процес різко прискорився в липні, коли несировинні доходи бюджету впали рекордно за 10 років, а в бюджеті утворився дефіцит майже на трильйон рублів.
Накопиченим підсумком за три літні місяці «дірка» у федеральній скарбниці досягла 1,482 трлн рублів.
У результаті практично весь профіцит, накопичений у першій половині року, розтанув: з 1,589 трлн рублів на початок вересня залишилося 131 млрд.
Спочатку російська влада закладала на 2022 рік 3,5 трильйона рублів за статтею «національна оборона», але вже у вересні, швидше за все, витрати перевищили цей рівень.
На військову машину витратили на 75% більше, ніж роком раніше (2,06 трлн. за січень-вересень 2021 року).
За даними Мінфіну на серпень, доходи бюджету рік до року зменшилися на 10% у номінальному вираженні та майже на 25% — у реальному (якщо врахувати інфляцію).
До кінця року у скарбниці рф утвориться дефіцит у 3,5 трлн. рублів.
Таким чином, навіть якщо Мінфін витратить усі нагромаджені в банках рублі, цього не вистачить, щоб покрити розрив.
3. Ще одна велика металургійна та гірничодобувна російська компанія Evraz повідомила, що не зможе здійснити виплати за облігаціями у вересні та жовтні через відсутність ліцензії регулятора Великобританії.
Компанія мала здійснити 20 вересня купонний платіж у розмірі $18,9 млн за випуском із погашенням у 2023 році, 2 жовтня — платіж у розмірі $18,4 млн за випуском із погашенням у 2024 році.
4. «Мір» під санкціями:
Мінфін США заявив, що використання російських карток «Мір» від Національної системи платіжних карток (НСПК) – це допомога росії в обході санкцій.
А значить, усі країни та компанії, які співпрацюють з НСПК та надають їй допомогу (фінансову, матеріальну та технологічну), потраплять під блокуючі санкції.
Для підтвердження серйозності намірів США включили до списку санкцій гендиректора НСПК Володимира Комлева.
Раніше повідомлялося про відмову приймати картки «Мір», зокрема, в Туреччині. Бо використовувати рашистського диктатора для власного інтересу – це одне, а нести через нього збитки – зовсім інше.
5. Чехія закликає негайно створити Міжнародний трибунал для покарання росії за її злочини в Україні
“Ми виступаємо за покарання всіх воєнних злочинців. Я закликаю до швидкого створення спеціального Міжнародного трибуналу, який розслідуватиме злочин агресії”, — повідомив глава чеської дипломатії Ян Ліпавський.