Корупція починається на етапі формування умов та техзавдання закупівлі, тому проведення закупівель у Prozorro не врятує від «схем».
Про це заявила голова Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, «Слуга народу» Анастасія Радіна.
«Нова ганебна деталь у темі закупівлі курток від Міноборони. За інформацією Михайла Ткача, співвласником «турецької» фірми, якій Міноборони передплатило 30 мільйонів доларів, на момент укладення контракту був племінник-гандболіст члена оборонного комітету Геннадія Касая.
Готую звернення до НАБУ: необхідно з’ясувати, хто ж крім уже звільненого пана Хмельницького ухвалив рішення укласти контакт саме із цією фірмою (нагадаю, МО обрало цю фірму БЕЗ відкритої закупівлі) і хто ще брав участь у цій схемі», — зазначила парламентарка.
Вона наголосила, що обіцянку міністра Резнікова щодо запуску незалежної агенції тилових закупівель так і не виконано.
«Міністр розповідає, що за зміни і запуск агенції відповідає Арсен Жумаділов — якого він же досі не призначив посаду. Закупівлі на наступний осінній сезон знову проводить саме Міноборони і ціна питання лише курток — щонайменше 127 мільйонів гривень. Мораль проста — відповідальність усе ще несе особисто пан Резніков», — зазначила Радіна.
Парламентарка також пояснила, що проведення закупівель у Prozorro не рятує від «схем».
«Корупція починається на етапі формування умов та техзавдання закупівлі — саме через неадекватні умови до постачальників у тендері виграють «потрібні компанії». Яскравий приклад — закупівля харчування для військових: ми бачимо однотипних постачальників-прокладки, а виробники і рітейл лишаються за бортом. Потрібні системні зміни закупівель, які реально може здійснити тільки незалежна агенція. У Міністерстві оборони у цьому, вочевидь, не зацікавлені», — підсумувала вона.
Нагадаємо, раніше ЗМІ опублікували розслідування, в якому йшлося, що племінник «слуги народу» Касая був бенефіціаром «турецької» компанії, у якої Міноборони втричі дорожче закупило «зимові» куртки.
Міноборони готує позови до ЗМІ та осіб, які поширюють неправдиві відомості про підміну форми ЗСУ: Скарг на куртки від військових не надходило
Міністерство оборони заявило, що від жодного військовослужбовця не надходило звернень щодо неналежної якості зимових курток чи штанів.
Про це повідомляє пресслужба міністерства.
Так, за даними МО, заступник міністра Денис Шарапов покроково роз’яснив членам антикорупційного комітету та іншим народним депутатам, яким чином було організовано процес закупівель, та надав для вивчення передбачені українським законодавством документи.
«На засіданні було продемонстровано зразки зимової форми за контрактом постачальника, до якого виникли публічні запитання. Даного постачальника нарівні з іншими було відібрано згідно з діючим станом на вересень 2022 року порядком та на підставі комерційних пропозицій, які відповідали ринковим цінам, і після надання зразка продукції. Поставлена продукція була прийнята у встановленому порядку фахівцями Сил логістики ЗСУ без істотних зауважень щодо якості.
Журналісти з’ясували, що одним із власників турецької компанії, у якої Міноборони купило зимові куртки для ЗСУ втричі дорожче, був племінник «слуги народу» Геннадія Касая.
Про це йдеться у розслідуванні УП.
«Одним із власників турецької компанії, яка отримала 30 мільйонів доларів від Міністерства оборони, і від якої відомство натомість отримало літні куртки замість зимових за завищеною в декілька разів вартістю, був племінник народного депутата президентської фракції «Слуга народу». Депутата, який входить до парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки», — йдеться в повідомленні.
За даними журналістів, постачальником «скандальних курток» для ЗСУ була турецька компанія Vector avia. Саме цій компанії Міноборони сплатило десятки мільйонів доларів.
«Українські правоохоронці, виявляється, зацікавилися куртками ще у жовтні 2022. Тоді в Україну з Туреччини прямувала інша партія замовлення. І тоді ж українські митники звернули увагу на суперечливий факт. За документами з Туреччини до Молдови одяг виїхав за однією ціною, а з Молдови в Україну заїхав вже за в кілька разів вищою», — додав журналіст Ткач.
Компанію Vector Avia зареєстровано у Стамбулі, згідно з даними Торгової палати Стамбулу. Чинним директором та власником є Роман Плетньов. Журналісти дізналися, що до лютого 2023 другим власником компанії був 26-річний Олександр Павлович Касай — племінник нардепа «Слуги народу», члена комітету з питань оборони, безпеки та розвідки Геннадія Касая.
«До обрання у парламент Геннадій Касай був директором палацу спорту «Юність» компанії «Мотор Січ», нині підозрюваного у держзраді В’ячеслава Богуслаєва. Брат нардепа і батько гандболіста-бізнесмена багато років також працював у Богуслаєва. А сам ексспіввласник постачальника курток для ЗСУ також донедавна був гандболістом клубу «Мотор» того ж таки Богуслаєва», — йдеться в розслідуванні.