Спеціальна представниця Сполучених Штатів з питань відбудови України Пенні Пріцкер обговорила з представниками української влади призначення очільниці Рахункової палати всупереч рекомендацій G7.
Про це вона заявила під час візиту до України, передає «Європейська правда«.
«Ми говорили (на офіційних зустрічах) про рахункову палату», – заявила спецпредставниця США.
Як відомо, Верховна Рада 10 січня призначила головою Рахункової палати Ольгу Піщанську, не чекаючи на завершення реформи цього органу і всупереч численним попередженням США та інших членів G7, що дозволило уникнути перевірок цієї кандидатури.
Пенні Пріцкер наголосила на важливості таких перевірок.
«Ми говорили з українськими посадовцями про важливість не тільки ухвалювати закони, і не тільки призначати людей на посади, але також забезпечувати, що є достатня процедура перевірки, необхідний «скрінінг» кандидатів, щоби і українці, і не лише українці мали довіру до того нагляду, який здійснюють українські інституції», – пояснила вона.
Утім, представниця уряду США не стала уточнювати очікування Вашингтону з цього приводу наголосивши лише, що вони «не будуть мовчати», у разі інших призначень без перевірки.
Пенні Пріцкер, утім, висловила загалом позитивну оцінку щодо українських реформ.
«Мета візиту – висловити захоплення тим прогресом, що здійснила Україна у частині антикорупційного законодавства перед початком переговорів з ЄС», – заявила, зокрема, вона.
Є така професія – подруга президента
Незадовго до Нового року Верховна Рада намагалася укомплектувати склад Рахункової палати. Чотирьох членів РП призначили, а от з головою не склалося: на цю посаду готували сумнозвісну Ольгу Піщанську, проте під час сигнального голосування стало зрозуміло, що голосів не вистачає, отже, «кіна не буде».
Подейкують, що ключовою для депутатів стала інформація про те, що пані Піщанська є подругою дитинства президента – жили поруч, гралися разом в одному з криворізьких дворів. Проте це давно не таємниця, отже, в небажанні парламенту підтримати кандидатуру криються якісь інші причини.
Загалом саме статус «подруга Зеленського» дозволив Ользі Піщанській зробити карколомну кар’єру після обрання його президентом. Вона спочатку була призначена першим заступником голови Антимонопольного комітету України, а потім і очолила АМКУ. До речі, у 2020 році з голосуванням за її кандидатуру проблем не було: призначаючи Ольгу Піщанську на посаду голови АМКУ, монобільшість дала 255 голосів. При тому, що вже тоді було відомо, що вона замішана у низці скандалів. Зокрема, журналісти-розслідувачі з’ясували, що свій бізнес в Італії новообраний президент переписав на сестру Піщанської Світлану. І буцімто ця Світлана є одним зі спонсорів партії «Слуга народу».
Є й зовсім ганебні деталі з біографії Ольги Піщанської: з’ясувалося, що у 2017 році вона була активною користувачкою забороненої в Україні мережі «ВКонтакті», і в ній була підписана на сторінки проросійського бойовика Ігоря Стрєлкова, російського патріарха Кирила, актора Івана Охлобистіна і репостила новини так званої «ДНР».
Але навіть якщо не брати до уваги ці «помилки», до її роботи як очільниці АМКУ було купа зауважень. Зокрема, Агія Загребельська, колишня заступниця голови АМКУ, визнала, що помилялася, коли рекомендувала Піщанську на посаду голови Антимонопольного комітету. Адже та продемонструвала «повний провал в роботі АМКУ, підігрування олігархам, бездіяльність у боротьбі з монопольними зловживаннями та картелями, покривання порушень».
У вересні 2023 пані Піщанську було звільнено з цієї посади – ходили активні чутки, що вона замінить на посаді голови Фонду держмайна Рустема Умєрова, який мав стати міністром оборони. Але Умєров міністром став, а Піщанську з ФДМУ «прокотили».
Тепер її активно «проштовхують» на посаду голови Рахункової палати – за словами спікера Стефанчука, це питання буде проголосовано у першу чергу, на першому ж пленарному засіданні у новому році. Опозиція вже підняла ґвалт: вони підозрюють, що на цій посаді владній команді потрібна «своя» людина, щоб прикрити усі порушення з нецільового витрачання бюджетних коштів. І, хоча Ольга Піщанська не має жодних професійних навичок у цій царині і не знається на аудиторських процедурах, статус «подруга президента» відкриває їй усі двері. Залишилося переконати в доцільності її призначення 226 народних депутатів…