Перед смертю не надишишся

216

Моя видавчиня застрягла у Фінляндії. Я щиро вірю, що не назавжди, і що колись ми з нею ще побачимося, і можливо навіть з’їздимо на спільні презентації.

А тим часом вона, як і тисячі наших співгромадян, що опинилися за кордоном у п’ятницю ввечері, пробивається на гарячі лінії МАУ, намагаючись змінити дату повернення в Україну. У МАУ оператор Ілона повідомила, що перебронювання рейсу коштує 200 євро, але у телефонному режимі це зробити неможливо, потрібно чекати зворотного дзвінка менеджера. Який подзвонить у робочий час (у понеділок тобто).

Нагадую, що останні рейси в Україну будуть здійснені у вівторок. З МАУ поки що ніхто не подзвонив, тому Ірина шукає інші шляхи на батьківщину.
У принципі, ми розуміємо логіку Зеленського: якщо вірус передається повітряно-крапельним шляхом, потрібно закрити повітряні перевезення.

При цьому наземні та пішохідні пункти перетину кордону працюють. Чому не всі, чому вибірково, навіщо створювати Армагедон і тисячний натовп на тих нечисленних КПП, які залишаються відкритими – нам невідомо.

Сьогодні в Україну можна заїхати автобусом, маршруткою чи бла-бла-каром. По ціні квиток уже наздоганяє авіа, по тривалості – півтори-дві доби у дорозі.
Ну і ще можна прийти пішки. Колись моя баба так із Берліну ішла у 1945му, коли їх із табору звільнили. Три місяці зайняло.

Сьогодні ж менеджмент МАУ оприлюднив роз’яснення щодо захмарних цін, які вони виставили на свої квитки у останні дні перед блокаутом.
Пояснення таке: у високих цінах винні самі пасажири, які створили ажіотажний попит. Паніка винна, розумієте? Замість того щоб не панікувати і лишитися у Хельсинки, знайти там роботу, вивчити мову у кінці кінців, вони пруться в Україну.
Перед смертю не надишишся, — соромить нас топ-менеджмент МАУ. І взагалі, який може бути спрос із національного авіа перевізника? У них ціни формує робот Вася.

«Не МАУ ухвалювала рішення щодо обмеження пасажирського сполучення. Відповіді на низку риторичних запитань допомогли б прояснити ситуацію із зростанням цін — Хто порахував кількість громадян України, і не тільки українців, які хочуть та мають повернутися? Хто розганяє паніку, що останній шанс повернутися – лише до 17 березня?Хто пояснив чітко і зрозуміло, як люди потраплять додому після цієї дати?».
Дійсно, а хто це зробив?

Ні не так. Треба стати у правильну позу, трошки нахилитися, прикласти пальця до чола і протяжно так – «а кто єто сдєєєлал, а?»
Хто цей негідник, покажіть нам його.

Тамара Горіха Зерня

P.S. Коронавірус: що він робить з організмом

Коронавірус з’явився лише в грудні минулого року, а сьогодні ВООЗ офіційно визнає хворобу глобальною пандемією.

Більшість випадків перебігають легко, але іноді хвороба закінчується смертю.

Отже, як вірус атакує організм, чому деякі хворі вмирають і як його лікувати?

Інкубаційний період

Це час від моменту зараження до появи симптомів хвороби.

Вірус проникає в клітини організму, створює свої копії, які потім вражають нові клітини.

Коронавірус, який офіційно назвали Sars-CoV-2, можна «підхопити» під час дихання (якщо хтось кашляє поблизу), або коли ви торкаєтесь забрудненої поверхні, а потім обличчя.

Він спочатку вражає горло, дихальні шляхи та легені, перетворюючи їх на «коронавірусні фабрики», які виробляють величезну кількість своїх копій, що продовжують «захоплювати» ще більше клітин.

На цій ранній стадії ви не будете хворіти, а іноді симптоми можуть не з’явитися взагалі.

Інкубаційний період зазвичай триває близько п’яти діб.

Легка форма

8 з 10 людей переносять інфекцію Covid-19 у легкій формі. Головні симптоми — лихоманка і кашель.

Слабкість, головний біль та біль у горлі — можливі, але не гарантовані.

Лихоманка і загальне нездужання — це реакція вашої імунної системи на інфекцію. Вона зафіксувала ворога і сигналізує решті організму, що щось не так, продукуючи при цьому спеціальні хімічні речовини — цитокіни. Вони зміцнюють імунну систему, але викликають лихоманку і біль у тілі.

Covid-19 зазвичай супроводжує сухий кашель, котрий зрештою переходить у кашель з мокротою — густим слизом, що містить мертві клітини легенів, знищені вірусом.

Ці симптоми лікує постільний режим, рясне пиття і парацетамол. Спеціальна медична допомога тут не потрібна.

Така стадія триває близько тижня — більшість одужує, тому що їхня імунна система перемогла вірус.

Проте, іноді Covid-19 може викликати більш серйозний стан.

Важка форма

Якщо хвороба прогресує, це пов’язано з надмірною реакцією імунної системи на вірус. Так виникає запалення, що може вражати інші органи.

«Вірус викликає дисбаланс в імунній реакції, і як він це робить, ми не знаємо», — пояснила доктор Наталі МакДермотт з Королівського коледжу Лондона.

Легені, інфіковані коронавірусом
Легені, інфіковані коронавірусом

 

Запалення легенів називають пневмонією.

Якби можна було потрапити через рот і трахеї до легенів, ми б опинилися у маленьких повітряних мішечках.

Тут кисень надходить у кров, а вуглекислий газ — виходить. Але під час пневмонії крихітні мішечки починають наповнюватися водою, спричиняючи задишку і утруднене дихання.

Тоді деяким людям потрібен апарат для вентиляції легенів, який допомагає їм дихати.

Вважають, що така форма Covid-19 зачіпає близько 14% хворих.

Критична форма

За оцінками науковців, кількість важких випадків становить близько 6%.

На цій стадії організм більше не може боротися, і виникає реальний ризик смерті.

Проблема в тому, що імунна система виходить з-під контролю і завдає шкоди всьому організму.

Це може призвести до септичного шоку, коли артеріальний тиск падає до небезпечно низького рівня, а органи перестануть працювати належним чином або повністю виходять з ладу.

Якщо імунна система не долає вірус, він врешті-решт захоплює кожен куточок організму.

ECMO machineВажкого хворого під’єднали до апарату штучного дихання (ЕКМО)

Лікування на цій стадії буде високоінвазивним, зокрема за допомогою апарату штучної вентиляції легень (ЕКМО).

Але іноді ураження надто серйозні, і органи більше не можуть підримувати життєдіяльність організму.

Перші смертельні випадки

За словами лікарів, деякі хворі померли попри всі їхні зусилля.

Перші два летальні випадки у китайському Ухані докладно описані в медичному журналі Lancet. Пацієнти були загалом здоровими, але курили тривалий час, і це послабило їхні легені.

Перший, 61-річний чоловік, вже мав важку пневмонію, коли його привезли до лікарні.

У нього був гострий респіраторний дистрес-синдром, тому його під’єднали до апарату штучної вентиляції. Але марно — легені не витримали, і серце перестало битися.

Він помер за 11 днів після госпіталізації.

Другий пацієнт, 69-річний чоловік, також мав гострий респіраторний дистрес-синдром.

Його під’єднали до ЕКМО, але цього було недостатньо. Кров’яний тиск впав, і він помер від важкої пневмонії та септичного шоку.

Джеймс Галлахер

Если бы ЗеКоманда боролась с коронавирусом — как она борется с р@ссийской агрессией:

— Зеленский заглянул в глаза коронавирусу — и увидел там пожелание здоровья и благополучия для всех украинцев

— Сивохо объявил об открытии «Национальной платформы примирения с коронавирусом». «Там зараженные вирусом и здоровые люди будут учиться принимать друг друга — обниматься, жать руки, кушать из общей посуды»

— Ермак в Минске подписал документ — приравнивающий коронавирус к человеку. Теперь всем врачам, лечившим от коронавируса, грозит уголовная статья и долгие сроки

— Контактная группа «По разрешению проблемы с коронавирусом» договорилась о том, что украинские врачи покинут больницы еще в трех районах — и перестанут лечить там пациентов.
Зеленский записал видео: «пациенты сами так хотят»

— Активисты «Відсіч» попытались сорвать концерт р@ссийского певца, больного коронавирусом. Активистов скрутила и бросила на землю «поліція діалогу». Ведутся следственные действия.

— Киевский Окружной Админсуд по заявлению Портнова — опять запретил врачам использовать противовирусные препараты. Медики готовят апелляцию.

— Главный вирусолог Украины, главврач Киевской инфекционной клиники, а также несколько волонтерок-санитарок — уже полгода сидят в СИЗО «за уб&йство Шеремета». С алиби. Без каких-либо доказательств. Не спрашивайте почему.

— ДБР открыло еще 12 дел против бывшего Главы МОЗ — не допустившего коронавирус в Украину. «У общества есть запрос на посадки» — прокомментировал абсурдность президент Зеленский .

Аллан Левітов

Поделиться:
Загрузка...