Міністерство закордонних справ стверджує, що Олеся Ілащук, нещодавно призначена указом президента послом України в Болгарії, має необхідну кваліфікацію для проходження дипломатичної служби.
Про це йдеться в коментарі пресслужби МЗС України, поширеному в понеділок.
«За наявною в МЗС інформацією, вона (Ілащук) отримала диплом з відзнакою за спеціальністю «Країнознавство» кафедри міжнародних відносин факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Має кваліфікацію спеціалістки з міжнародних відносин, перекладачки. Вільно володіє англійською мовою», – зазначається в коментарі.
Також в МЗС додають, що після оцінки кандидатури Ілащук уряд Болгарії «без зволікань» надав їй агреман, «не маючи жодних застережень щодо її роботи в Болгарії».
«Призначення на посади послів некадрових дипломатів є звичайною міжнародною практикою. В Україні за останні два роки усі некадрові дипломати, які були призначені на посади Послів, демонструють гідні результати роботи. Лише за ними, а не інтерпретаціями та образами, і варто судити про роботу посла за кордоном», – підсумували у відомстві.
Раніше ЗМІ повідомили, що Олеся Ілащук, яку президент Володимир Зеленський призначив послом України у Болгарії, не має досвіду роботи ані у дипломатії, ані на державних посадах і досі позиціонувалася як фахівчиня з сексології та дорогоцінних прикрас.
P.S. Я знаю, що із призначенням нової посла у Болгарію ми з вами зазирнули у пекло.
За іронією долі, сьогодні я отримала листа, який робить ситуацію іще гіршою. Діти з профільною освітою відчайдушно шукають і не знаходять роботу, тому що їхні потенційні посади на різних рівнях обіймають гіпнотизери, сексологи і гінекологи від правлячої партії.
Друзі, подивіться. Можливо вам або комусь із ваших знайомих потрібен співробітник зі знанням німецької та англійської та дипломом з міжнародних відносин.
Київський міжнародний університет — хороший вуз, я там другу вищу отримувала.
Контакти людини дам у приват.
«Добрий вечір! Вітаю Вас з Різдвом Христовим!
Я жителька міста Ірпінь.
Мій старший син загинув, захищаючи місто. А молодший син цього літа закінчив Київський міжнародний університет, спеціальність міжнародні відносини. Ось уже пів року шукає роботу . Мені відомо, що Ви займаєтесь перекладами. А в мого сина гарне знання англійської та німецької
Прошу Вас, хоч мені дуже соромно, допоможіть. Можливо порекомендуєте організацію, кампанію, якій потрібні працівники без досвіду роботи .
Я вибачаюсь, якщо своїм проханням, образила Вас
У нас просто відчай.»
Стосовно призначення послів. Проблема вже має системний характер.
Свідомо не коментував ситуацію з призначенням Посла України в Болгарії, чекав на хоч якийсь офіційний коментар на однозначний громадянський запит пояснити це контраверсійне рішення. Поки не дочекався (як перемоги – так у нас у владі всі речники, а як щось не дуже – то всіх «як корова язиком злизала…»). Але журналісти телефонують вже другий день. Вже втомився відмовляти. Тому все ж таки напишу тут, але деякі загальні речі.
По-перше, право призначати послів – це право Президента України (п 5. Ст. 106 Конституції України). Очевидно і відповідальність переважно на Президентові, особливо стосовно призначень не кар’єрних дипломатів, тим більше кандидатур без будь-якого досвіду державної служби. Процедура подачі кандидатур також чітко визначена: серед головних осіб в ній – Міністр закордонних справ України, профільний заступник керівника Офісу Президента України (з цим зараз трохи плутанина). Як правило, акти на підпис Президенту має візувати та подавати керівник Офісу Президента України (але не обов’язково).
Є цікавий момент, на який мало хто звертає увагу: згідно п. 31 ст 106 Конституції України “Акти Президента України, видані в межах повноважень, передбачені пунктам 5 цієї статті, скріплюють підписами Прем’єр-міністр України і міністр, відповідальний за акт та його виконання”. “ТОНКО” НАТЯКАЮ: ЛАЗІВКА Є. НАВІТЬ ВЖЕ ПІСЛЯ УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА.
По-друге: не варто зловживати призначеннями не кар’єрних дипломатів на посаду послів чи представників України при міжнародних організаціях. Останнім часом таких призначень надто багато. Такі виправдані випадки були і будуть, але ці призначення мають носити точковий, чітко вивірений характер і сприйматися суспільством. Очевидно, що призначати послів з числа кандидатур зовсім з інших сфер діяльності та без жодного досвіду держслужби навряд чи виправдано, якщо є альтернативи.
По-третє: не забувайте, що в центральному апаратові МЗС України на свою подальшу кар’єрну позицію очікують десятки досвідчених і дуже досвідчених українських дипломатів, яким не треба вчитися вже перебуваючи на посаді посла. А під час війни треба давати результат з першого дня закордонного відрядження і працювати 24/7.
І насамкінець: ви можете змінювати Закон про Дипломатичну службу, розширювати контрольні функції Парламенту стосовно призначень послів (я завжди був за це), але врешті-решт в умовах України все бути залежати від першої особи й його найближчого оточення… ну і від здатності того чи іншого Міністра закордонних справ України “тримати спину прямою”.
В Болгарії тепер буде новий український посол. І це буде сексологиня. Відразу почуто багато зради. Але ж це геніальна ідея. Ми же хочемо, щоб українські посольства стали популярними, щоб посли могли впливати на перебіг подій, просувати інтереси українського бізнесу. А що може впливати більше, ніж секс? Що краще за все продається, ніж секс? Отож бо і воно. От пройде півроку і ми побачимо, як потягнуться черги болгарських політиків до українського посольства. Вони будуть приходити на консультації. Бо просто ходити до сексолога їм буде соромно. Але вони будуть ходити до українського посольства і їх ніхто на цьому не спіймає. Ніхто не скаже, що в них сексуальні проблеми. І вони будуть йти і йти. Навіть російські шпигуни і агенти впливу у Софії стануть розкривати душу на дивані українського посольства. Потім потягнуться брюсельські бюрократи, яких прямо там, на дивані, будуть вербувати в агентів впливу України. Пройде час, і цю новацію на озброєння візьмуть провідні держави світу. Які зараз перебувають у ілюзії що дипломатів треба довго і нудно навчати, як тих пілотів стратегічної авіації в Росії, витрачати на це кошти, шукати таланти, вчити історії і праву. Вчити мови. Аматори. Невігласи у підборі кадрів. А Україна показує всьому світу, що все простіше. Є єдина мова для всіх – то мова кохання. І нею буде говорити українське посольство…






Посол України в Болгарії
