Категории: Политика

850 років тому, майбутні російські князівства почали розорення Києва

8 березня 1169 року війська коаліції північно-руських князівств на чолі з володимиро-суздальським князем Андрієм Боголюбським почали грабунок Києва, який тривав п’ять днів і привів до занепаду міста як столиці давньоруської держави

Подробиці цих трагічних подій й те, що їм передувало, розповідає український проект Цей день в історії.

По смерті Великого князя Київського Ростислава Мстиславича в 1167 році київський престол посів його племінник Волинський князь Мстислав II Ізяславич, що викликало невдоволення його давнього ворога володимиро-суздальського князя Андрія Боголюбського. Син Юрія Довгорукого та дочки половецького хана Аепи Осеневича, Андрій Боголюбський витіснив із Ростова і Суздаля своїх молодших братів Михалка та Всеволода, а також бояр свого батька і об’єднав під своєю рукою північні землі, створивши найсильніше на Русі князівство. В 1160 році він намагався заснувати на своїх землях незалежну від Києва митрополію, але отримав відмову Константинополя. Невдачею закінчилась і його спроба підпорядкувати Новгород.

Після того, як київський князь Мстислав Ізяславич посадив у Новгороді свого сина Романа, проти концентрації влади в Києві виступили його його двоюрідні брати Ростиславичі зі Смоленська. Цим скористався Андрій Боголюбський і організував антикиївську коаліцію з князів Мурома, Рязані, Смоленська, Полоцька, Новгород-Сіверська, Чернігова та Дорогобужа. В 1169 році при підтримці половців їх об’єднане військо на чолі із сином Боголюбського Мстиславом втступило на Київ.

Взяти місто штурмом не вдалося, але після недовгої облоги і за відсутності підмоги частина війська Мстислава і він сам втекли, і 8 березня 1169 року захисники міста здалися, вважаючи, що за тогочасною традицією новий князь прийшов правити. Однак Київ був підданий небаченому спустошенню — за п’ять днів було спалене й розграбоване, тисячі жителів — вбиті, з церков і монастирів викрадені книги, ризи, дзвони та ікони, зокрема Свята ікона Божої Матері, яку згодом було названо Володимирською іконою Пресвятої Богородиці і яка стала найбільшою святинею Російської Імперії.

Наступного року Мстислав відвоював Київ і прогнав Гліба, брата Андрія Боголюбського, якого той посадив княжити, але невдовзі помер і київський престол знову посів ставленник Боголюського Мстислав Ростиславич Хоробрий. Через три роки він попав у немилість через надто самостійну політику і в 1173 році розбив військо Андрія Боголюського, надіслане на нове захоплення Києва.

Розорення Києва підірвало його авторитет і економічну міць — місто почало занепадати і напередодні монгольської навали в Києві вже не було князів, а ним правили намісники. Натомість Велике князівство Володимиро-Суздальське досягло свого найбільшого розквіту та могутності і стало ядром майбутньої Російської держави.

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2024

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2024 1. Росія постачає нафту до Північної Кореї понад встановлений ООН…

9 часов назад

Інтерв’ю заступника голови ГУР Скибіцького The Economist. Основні тези

Заступник голови ГУР МО України Вадим Скибицький для The Economist про поточну ситуацію. По порядку, як це було в інтерв'ю, без вирваних із контексту…

9 часов назад

Юрій Бутусов: Безвідповідальність та некомпетентність Ставки Верховного головнокомандувача

Ситуація на фронті гостро критична, і усім очевидно, що основна проблема, яка заважає досягнути перемоги у війні - безвідповідальність та…

9 часов назад

НЕВЕСЕЛИЙ КЛОУН-ЗАЛІЗНИЧНИК

Існує така теорія, що російський диктатор владімір путін вдало зміг залякати українського недодиктатора Віктора Януковича. Начебто, коли Янукович і його…

9 часов назад

Абсолютно всі чоловіки від 18 до 60 років мають з 18 травня оновити дані в ТЦК, — Генштаб ЗСУ

У Генштабі ЗСУ наголосили, що з 18 травня абсолютно всі чоловіки від 18 до 60 років мають оновити свої дані…

10 часов назад