Глава Офісу президента Андрій Єрмак не вірив у повномасштабне вторгнення Росії попри попередження з боку західних партнерів, а 10 лютого 2024 відзвітував президенту Володимиру Зеленському про “прогрес” у переговорах з РФ, а той, зрештою, йому повірив.
Про це пише BBC-Україна з посиланням на джерело у владі.
У матеріалі також ідеться про те, що Єрмак говорив про загрозу російського вторгнення у 2022 році стримано.
“Президент йому настільки довіряє, що прощає і невдачі. Наші співрозмовники у владі стверджують: Єрмак схилявся до думки, що ніякого повномасштабного вторгнення Росії не буде», — йдеться в матеріалі.
Єрмак також провів переговори з росіянами за два тижні до повномасштабного вторгнення РФ. Так, 10 лютого він зустрівся з головою російської делегації тоді ще існуючої тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Дмитром Козаком.
“Ті запевняли, що це все „істерика Заходу“. Рівно за два тижні до вторгнення він поговорив із Козаком і відзвітував Зеленському про прогрес. Сторони нібито домовилися розблокувати роботу тристоронньої контактної групи щодо Донбасу і продовжити діалог. І Зеленський йому вірив”, — зазначає видання.
У лютому 2020 року Андрій Єрмак почав нарощувати свій вплив в Офісі президента. Це сталося після звільнення Андрія Богдана, який до нього обіймав цю посаду.
Представники ЗеКоманди розповіли BBC, що Єрмак не був помітним під час передвиборчої кампанії Зеленського у 2019 році. Також деякі джерела видання стверджують, що він не підтримував ідею Зеленського йти на президентські вибори.
“А вже після виборів Єрмак раптом з’являється на Банковій серед інших помічників президента. Люди з команди Зеленського, з якими ми поспілкувалися, розповідають, що спочатку він особливо нічим не вирізнявся, був тихим і ні на що не впливав. Брав участь у деяких нарадах, але сидів там переважно мовчки”, — повідомляють журналісти.
Однак уже 2019 року Єрмак “встановив непублічний контакт” із росіянами, а після взяв на себе повністю переговори з Кремлем. Зокрема, він домовлявся про обмін полоненими, припинення вогню на Донбасі.
Крім росіян, у цей період Єрмак почав активізувати контакти зі США. Зокрема, з командою тодішнього президента Дональда Трампа.
Після саміту Нормандської четвірки, фактично наприкінці 2019 — початку 2020 року, Єрмак «істотно розширив свій вплив» на Зеленського.
“Він був у президента практично 24/7, поступово витісняючи Богдана, став його основним радником з усіх питань. І Зеленський відповідав йому прихильністю”, — наголошується в матеріалі.
У лютому 2023 року Зеленський заявив в інтерв’ю BBC, що до 24 лютого 2022 року вважав, що Росія все ж таки не наважиться на повномасштабне вторгнення. Однак Україна готувалася до цього і військові та всі необхідні папери були підготовлені заздалегідь, додав тоді він.
До слова, американський журналіст Саймон Шустер у своїй книзі “Шоумен” про Володимира Зеленського написав, що український президент місяцями применшував ризик повномасштабної війни та запевняв громадян, що все буде добре. Зеленський проігнорував пораду військового командування мобілізувати всі наявні резерви, щоб посилити кордон.
prm.ua
Люди, яким Гонтарєва, Супрун, Полторак, Муженко, Турчинов, Луценко, Парубій та інші були не такі, а Порошенко так взагалі досі всесвітнє зло — впритул не побачили публікацію WP про дивну систему влади в Україні на чолі з Єрмаком.
Цивілізований світ приглядається до України і оцінює нашу здатність стати його частиною, але наші стандарти навпаки стають все більш дивними для Заходу.
Саме про це казав Блінкен, попереджаючи нас про небезпеку стати схожими на росію, та наголошуючи про важливість свободи слова, чесних судів, врешті решт прозорих виборів — але було зроблено все, щоби в узурпованому інформаційному просторі українців змусили переважно говорити про його гітару.
Суспільство продовжують тримати в анабіозі паралельної реальності — і робиться це якраз системою імені Єрмака, описаною американськими журналістами, бо у нас все далі безнадійно зачищається під позітівне чучхе.
Тому вибір з обсміяного плакату 2019 так само невідворотній, і обирати доведеться.
________
До речі, завтра постане чисто технічне питання з огляду на термін перебування на посаді — кого тепер стосується знамените гасло «пєрєстать дрочіть на старого лідєра» (с)?
В статті про Єрмака у «Вашингтон пост», про яку чомусь не дуже згадують наші ЗМІ, йдеться про наступне:
Головний помічник Зеленського маніпулює владою…
Якщо головним досягненням актора та коміка Володимира Зеленського, коли його було обрано у 2019 році, було те, що він грав президента на телебаченні, то найвищою кваліфікацією всемогутнього керівника його адміністрації Єрмака є те, що він був другом Зеленського.
Глава ОП, як формально називається посада Єрмака, завжди мав величезний вплив в Україні. Умови воєнного часу, включаючи воєнний стан, сконцентрували виняткову владу в адміністрації президента, що зробило Єрмака, мабуть, найвпливовішим главою адміністрації в історії країни.
Єрмак і Зеленський так рідко з’являються один без одного, що у декого виникає запитання: хто командує і чи взагалі вони є окремими людьми?
Близькість Єрмака до президента і очевидний вплив на нього викликали шквал звинувачень: у тому, що він недемократично консолідував владу в адміністрації президента; керував непотрібним чищенням вищих чиновників, включаючи головнокомандувача генерала Валерія Залужного; обмежив доступ до Зеленського; і прагнув особисто контролювати майже кожне важливе рішення воєнного часу.
Однак тепер легітимність президента та його головного радника зіткнеться ще з серйознішими проблемами, оскільки п’ятирічний термін Зеленського офіційно спливає 20 травня.
Конституція України забороняє вибори в умовах воєнного стану. Але оскільки Зеленський залишиться на своїй посаді, він опиняється вразливим щодо припущень, що він використав війну для підриву демократії — захоплення контролю над ЗМІ, відтискання опонентів, критиків та противників на другий план та підняття Єрмака (свого друга, якого ніхто не обирав), над професійними державними службовцями й дипломатами.
Деякі з цих звинувачень незаперечні. Згідно з указом, виданим Зеленським невдовзі після російського вторгнення у лютому 2022, шість великих телевізійних станцій 24 години на добу транслюють один і той же контент новин під назвою «Телемарафон Єдині Новини», який, на думку критиків, змусив замовкнути інакодумство.
В інтерв’ю з більш ніж десятком нинішніх і колишніх українських чиновників і законодавців, іноземних дипломатів та інших людей, які знають Єрмака або працюють з ним, навіть його прихильники визнали, що він має надзвичайно широкі повноваження у сфері управління & зовнішніх комунікацій.
Дехто каже, що він навіть контролює, яким чиновникам дозволено виїжджати за кордон і коли — подробиця, яку його офіс відмовився коментувати.
Критики кажуть, що останнім часом, коли коло радників Зеленського звузилося, Єрмак відсунув на задній план Міністерство закордонних справ, втручався у військові рішення та виступав посередником у ключових угодах з партнерами, включаючи Сполучені Штати — повноваження і рішення, які, на їхню думку, є сферою президента.