Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 02.08.2023
1. Борги росіян перед банками досягли 29,5 трлн руб станом на 1 липня 2023 р, або 202 000 руб. на одного мешканця країни.
— На погашення кредитів в середньому росіяни віддають понад 10% прибутку. У 1/3 платників, що отримали кредит, платежі віднімають до 10% бюджету.
— 1/4 позичальників віддають 11-20%, а 1/6 — 21-30%.
— Поріг 30% вважається критичним, в зоні ризику неспроможності 1 з 7 домогосподарств.
2. В росії будівництво заводу з переробки та зрідження газу в Усть-Лузі зсувається на два роки.
— Участь у будівництві мав взяти транснаціональний консорціум Linde.
— Він уклав контракт із російською стороною на чотири газові турбіни H100 та десять відцентрових компресорів.
— Linde 27 травня призупинила виконання контракту через санкції.
3. У росії знизились темпи виробництва та продажів сільськогосподарської техніки в реальному вираженні.
— З січня до червня негативну динаміку показали всі великі сегменти, за винятком комбайнів.
— Наприклад, випуск тракторів скоротився на 3,8%, майже до 2,9 тис. штук.
— Аграрії продовжують втрачати прибутковість через надто низькі ціни на сільгосппродукцію та діючі експортні мита на зерно, тому попит на сільгоспмашини суттєво знизився.
4. Імпорт російської нафти до Індії падає другий місяць поспіль і, за оцінками аналітиків, надалі знизиться ще сильніше.
— У травні росія постачала до Індії рекордні 2,2 млн барелів нафти на добу, у липні — лише 2,09 млн барелів.
— У серпні, за прогнозами аналітиків, імпорт російської нафти може впасти до 1,6 млн. барелів — мінімальних значень із січня.
5. У липні середня ціна реалізації Urals піднялася до $64,37 за барель та майже на $9 перевищила червневі рівні.
— Знижка російського сорту до Brent зменшилася до $16, або 20%, хоча місяцем раніше досягала 26%, а взимку та навесні доходила до 30% і вище.
— Нові ціни на російську нафту не влаштували її найбільших покупців — Індію та Китай, випливає з даних Bloomberg. Експорт в Азію впав з 3,6 млн. барелів на добу в травні до 2,66 млн. барелів на кінець липня.
— Через скорочення знижок стали на паузі переговори між «Роснефтью» та Bharat Petroleum — однією з найбільших в Індії мережею державних НПЗ. Контракт на 6 млн тонн нафти, який почали обговорювати ще два місяці тому, так і залишається непідписаним.
— Експерти пояснюють, що проблема – у цінах. Якщо знижки продовжать зменшуватись, ні комерційних, ні інших переваг купівлі нафти в росії не буде.
6. 2022 року в росії «рекордно» зріс продаж препаратів для медикаментозного аборту та екстреної контрацепції — на 50–60%.
— При цьому загалом із 2019 року спостерігалася негативна динаміка аптечного продажу всіх видів засобів контрацепції.
— Експерти схильні пояснювати ці явища сумнівами жінок у тому, чи варто розширювати сім’ю в умовах, що складаються.
7. Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo ухвалив рішення про закриття свого відділення у москві.
— Представник банку зазначив, що кредитор продовжує скорочувати пов’язані з рф операції.
8. Raiffeisen відсунув терміни можливого виходу із росії.
— Раніше RBI планував залишити країну до вересня, тепер такий сценарій названий «малоймовірним», і найбільший із західних банків, що залишилися в росії, орієнтується на кінець 2023 року.
9. Мобільний додаток російського банку «Юністрім» став недоступним для завантаження в Google Play.
— Таким чином, з магазину видалено мобільні програми всіх російських банків, які потрапили в липні під санкції США.
— За даними «Юністрім», за допомогою мобільного додатка можна було робити моментальні грошові перекази онлайн з карток різних банків по росії, в СНД і за кордон з виплатою готівкою в пунктах банку.
10. Які великі міжнародні банки продовжують працювати в росії — дослідження KSE.
— У липні 2023 року KSE Institute ідентифікував ще 8 іноземних компаній, які покинули російський ринок, а їхня загальна кількість від початку повномасштабного вторгнення уже сягнула 262.
— Станом на березень 2022 року в росії працювали 52 банки з іноземним капіталом.
— Від початку повномасштабного вторгнення повністю вийшли з російського ринку лише 13 установ.
— Із великих гравців пішли Societe Generale, Home Credit та PPF, а згортають або призупинили бізнес такі банки, як: Deutsche Bank, BNP Paribas, Commerzbank, Citigroup, Pekao SA, Morgan Stanley та інші.
— Залишаються в країні Raiffeisen Bank International, UniCredit Group, OTP Bank, Credit Europe Bank, Crédit Agricolе, такі китайські, японські та південно-корейські установи, як: Bank of China, China Construction Bank, ICBC Bank, Agricultural Bank of China, Mizuho Bank та KEB HNB Bank.
11. Авіакомпанія «Туркменістан» оголосила про зупинку польотів до москви через ризики, що виникли у зв’язку з атаками дронів, що почастішали.
— Рішення набуло чинності 1 серпня. У касах авіакомпанії повідомили, що рейсів до москви не буде щонайменше три тижні — до 22 серпня.
— Авіакомпанії зазнають збитків через те, що в москві через повітряні атаки закривають небо. Збивається розклад, простоюють літаки.
— Великий ризик, що інші закордонні авіакомпанії зроблять так само.
— москва вже скоро перетвориться на логістичний глухий кут.
P.S. Российский валютный рынок после продолжавшейся месяц паузы снова устремился вниз. На торгах в среду, 2 августа, рубль пробил минимумы, показанные в начале июля, на фоне мятежа ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина, и опустился до самых низких уровней к доллару и евро с первого месяца войны.
Курс американской валюты достигал 94,32 рубля, а европейской — 103 рубля. Об значения стали рекордными с конца марта 2022 года.
«Давление на рубль продолжает оказывать дисбаланс между спросом на иностранную валюту и ее предложением, которого не хватает для обеспечения восстановившегося импорта. Ситуация усугубляется продолжающимся выводом валюты не только нерезидентами, выходящими из активов в РФ, но и российскими лицами», — отмечает аналитик БКС Дмитрий Бабин.
По данным Международного энергетического агентства, российские нефтяники по сравнению с прошлым годом растеряли почти половину экспортной выручки, тогда как доходы «Газпрома» на европейском рынке газа схлопнулись вчетверо. При этом крупнейшие компании продают на бирже лишь пятую часть доходов от экспорта, и в ближайшее время эти потоки станут еще меньше. В начале недели президент РФ Владимир Путин подписал указ, разрешающий «Газпрому» и «Роснефти» оставлять на зарубежных счетах выручку от продажи сырья в Китай.
Фактически на рынке уже присутствует дефицит долларов и евро, при этом тревожным фактором для участников валютного рынка могла стать субботняя атака дронов на Москва-Сити, а также пятничный прилет ракеты в центр Таганрога, указывает аналитик “Финанма” Александр Потавин.
С начала года доллар на Мосбирже подорожал на 33%, а евро — на 37%. И это не предел, считает главный макроэкономист УК «Ингосстрах–Инвестиции» Антон Прокудин: «При текущем значении экспорта курс ослабнет дальше, за 100 рублей за доллар».
ЦБ РФ прогнозирует, что в этом году доходы экономики от продажи товаров за рубеж упадут на 30%, до $414 млрд. Однако почти 40% экспорта, по данным регулятора, оплачивается в рублях, и если эта пропорция сохранится реальный приток валюты в экономику составит лишь около $250 млрд и станет минимальным с 2005 года.
Девальвация рубля разгоняет инфляцию, и ЦБ будет реагировать дальнейшим ужесточением денежной политики, но едва ли это поможет, считает Юрий Кравченко, начальник отдела анализа банков и денежного рынка ИК «Велес Капитал». «Повышение ключевой ставки помогало рублю в период свободного движения капитала, сдерживая отток инвесторов, — напоминает он. — В период действующих ограничений по финансовому счету поддержка рублю от высокой ставки будет минимальной».
moscowtimes.eu