Категории: Экономика

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 01.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 01.05.2025
1. Фінансові проблеми кремля поглиблюються — росія підвищує цільовий показник дефіциту на 2025 рік.
— Уряд рф змушений скоротити очікувані доходи держбюджету на 2025 рік на 4,5% через падіння цін на нафту та зміцнення рубля.
— Водночас дефіцит бюджету зросте більш ніж утричі — з 0,5% до 1,7% ВВП (або 3,79 трлн руб).
— Втрати надходжень — мінус 2,6 трлн руб — стосуються виключно нафтової та газової сфери.
— Попри кризу, влада заявляє про збереження всіх зобов’язань — хоча фінансова стабільність росії дедалі більше тримається на непрозорих та разових джерелах позабюджетних доходів.
2. Торгові війни загрожують падінням цін на сировину та ударом по рублю — в ЦБ рф заговорили про нову кризу.
— У росії визнають: світові торгові конфлікти несуть загрозу для економіки країни, яка критично залежить від експорту сировини.
— Через уповільнення глобальної торгівлі можливе зниження цін на нафту, газ і метали — ключові статті російського експорту.
Можливі наслідки для рф:
— Зниження валютної виручки від експорту.
— Тиск на рубль і нова хвиля інфляції.
— Можливе посилення грошово-кредитної політики (тобто підвищення ставок та ще більша ізоляція).
— Фактично, у Центробанку рф визнають: російська економіка вразлива до зовнішніх потрясінь, і жодна «імпортозаміна» не рятує від глобальної залежності від нафти.
3. У росії тарифи ЖКГ зростуть на 40% за чотири роки: кремль перекладає економічні провали на плечі громадян.
— російська влада готує черговий удар по гаманцях громадян — згідно з оновленим макроекономічним прогнозом Мінекономрозвитку рф, комунальні тарифи зростатимуть темпами, яких країна не бачила десятиліттями.
— Загальні витрати на послуги ЖКГ у рф зростуть на 11,9% уже цього року, на 9,8% у 2026-му, 7,9% — у 2027-му і ще на 5,9% — у 2028-му. Сумарне зростання за чотири роки складе понад 40%, тобто набагато більше, ніж було заплановано раніше. Це різке підвищення тарифів на тлі війни, економічної стагнації та міжнародної ізоляції.
— Газ, який і без того подорожчав на 24% з початку повномасштабного вторгнення, продовжить стрімко дорожчати: +10,3% цього року, +10,6% — у 2026-му, і ще +9% та +7% — у 2027–28 роках. У результаті лише за 2025–2028 роки рахунки за газ зростуть на 42%, а з урахуванням попередніх років — на понад 76%. І все це, за словами уряду рф, — для «надійності постачання» та підключення окупованих територій.
— Електроенергія теж стане «розкішшю»: її тарифи збільшаться на 38% за чотири роки. Найбільші підвищення — 12,6% і 9,3% — припадають на 2025–2026 роки. Це підвищення неодмінно призведе до нової хвилі інфляції, яка ще більше знецінить доходи росіян. Комунальні платежі становлять до 8% споживчого кошика, і вже самі по собі можуть додати 0,4% до офіційної інфляції у 2026 році.
— Фактично кремль фінансує війну та утримання окупованих територій коштом власного населення — зростання тарифів виправдовується «соціальною газифікацією» та підключенням захоплених регіонів до інфраструктури рф.
4. Крах КамАЗа: китайські вантажівки добивають російський автопром.
— Флагман російського вантажного машинобудування — КамАЗ — летить у прірву збитків. За перший квартал 2025 року компанія зазнала чистого збитку в 12,46 млрд рублів, тоді як у той самий період минулого року ще була прибутковою (+1,4 млрд). Збитки від продажів склали 5,6 млрд рублів — проти прибутку у 1,2 млрд рік тому.
— Офіційне пояснення з компанії — «високі відсоткові ставки та падіння ринку вантажівок більш ніж на 50%». Але реальні причини очевидні: російський ринок просто захлинався від напливу китайських конкурентів, які витісняють КамАЗ з усіх лідерських позицій.
— Ще у 2023 році КамАЗ мав прибуток 11,9 млрд рублів, а вже у 2024-му — збиток понад 3,3 млрд. Продажі вантажівок впали на 13% — з 40 742 до 35 351 одиниць. Особливо драматично ситуація виглядає в сегменті важких вантажівок (більше 16 тонн), де продажі обвалились на третину. Результат:
— КамАЗ вперше в історії поступився лідерством на внутрішньому ринку китайському бренду — перше місце тепер у Sitrak (19 409 тягачів), за ним — Shacman, FAW і Dongfeng.
— Російський автопром, як і економіка в цілому, задихається під санкціями, стагнацією та втратою ринків, а китайські виробники, скориставшись слабкістю «партнера», стрімко займають його нішу.
— КамАЗ — ще один приклад, як «імпортозаміщення по-російськи» на практиці перетворюється на залежність від китайського імпорту і деградацію власного виробництва.
5. Спроби кремля зберегти функціонування свого «тіньового» флоту зазнають чергового краху: Габон і Барбадос офіційно відмовилися надавати свої прапори танкерам «Совкомфлоту» — російської держкомпанії, яка до початку війни володіла найбільшим у світі флотом танкерів класу Aframax.
— Після включення суден компанії до санкційних списків США у 2023 році росія втратила можливість використовувати ліберійський прапор і почала хаотичні спроби знайти нові юрисдикції. Габон, який спочатку надав реєстрацію, відкликав її під дипломатичним тиском, і «Совкомфлот» перемістив танкери до реєстру Барбадосу.
— Та й там судна довго не протрималися — британські санкції змусили Барбадос скасувати реєстрацію. У 2025 році одразу три судна — Mirabel, Primavera та Carma — були перереєстровані в Омані. Цей крок співпав із візитом до росії султана Омана Хайсама бен Тарика Аль Саїда 22 квітня.
— Оман надзвичайно рідко реєструє танкери: з 129 суден під його прапором лише три — і всі належать росії. Крім того, російські танкери намагаються використовувати реєстрацію Коморських островів, Сан-Томе і Принсіпі, а також Сьєрра-Леоне — юрисдикції з низьким рівнем прозорості.
— Це свідчить про дедалі глибшу ізоляцію росії у сфері міжнародного судноплавства. Втрата доступу до цивілізованих реєстрів — прямий наслідок санкцій, які не тільки ускладнюють експорт російської нафти, а й дедалі більше розкривають масштаби кремлівських схем обходу обмежень.
6. Казахстан може стати ключовим постачальником нафти для Німеччини: обсяги зростуть на 50%.
— Казахстан веде переговори з Німеччиною щодо збільшення постачань нафти до 2,2 млн тонн у 2025 році, що майже на 50% більше, ніж було заплановано раніше. Це може зробити Казахстан одним із п’яти найбільших експортерів нафти до Німеччини — попереду Норвегії та Алжиру.
— У І кварталі 2025 року вже експортовано 377 тис. тонн — на 25,7% більше, ніж у 2024-му. Поставки йдуть через систему «Транснєфті» за маршрутом: Узень — Атирау — Самара → «Дружба» → Адамова застава (Білорусь/Польща).
— Німеччина після відмови від російської нафти активно диверсифікує імпорт, орієнтуючись на стабільні країни та перевірену інфраструктуру. Казахстан приваблює відсутністю геополітичних конфліктів, готовими маршрутами транзиту та потенціалом для довгострокової співпраці.
— Якщо угода відбудеться, це не лише посилить роль Казахстану на європейському енергоринку, а й може спровокувати нові контракти з Польщею та Чехією, ще більше витісняючи росію з регіону.
7. У США готують нищівні санкції проти росії — 72 сенатори вже підтримали законопроєкт.
— Ключовий союзник Дональда Трампа в Сенаті США, сенатор-республіканець Ліндсі Грем, заявив про широку підтримку законопроєкту, що передбачає введення жорстких санкцій проти росії. Документ вже отримав схвалення 72 сенаторів.
— У разі, якщо кремль не приступить до серйозних переговорів щодо припинення війни проти України, Сполучені Штати планують запровадити нові економічні удари: зокрема, підвищити мита на імпорт із країн, які купують російську нафту, газ, паливні продукти або уран — до 500%.
— Також американцям буде заборонено купувати російські суверенні облігації.
— «Я хочу, щоб війна закінчилася справедливо, шляхом переговорів. Але ці санкції показують, що Сенат чітко вважає агресором саме росію», — заявив Грем.
— Він наголосив, що путін «допустить фатальну помилку», якщо вирішить шантажувати або маніпулювати Трампом. Законопроєкт, за словами сенатора, стане ефективним інструментом для майбутнього тиску на Кремль.
— Грем також додав, що має підтримку серед конгресменів у Палаті представників, тож очікує просування цього законопроєкту найближчим часом.
— На тлі зростаючої ізоляції та виснаження ресурсів росії, нові санкції можуть завдати її економіці удару, від якого вона не оговтається в найближчому майбутньому.
8. Західні компанії консультуються щодо потенційного повернення на російський ринок.
— Сировинні трейдери, страховики та судноплавні компанії звертаються до юристів, аби з’ясувати, як відновити торгівлю з росією в разі послаблення санкцій США.
— Багато західних компаній залишили російський ринок після початку повномасштабної війни та введення масштабних санкцій.
— Однак прагнення Дональда Трампа нормалізувати відносини з москвою породили очікування пом’якшення обмежень.
— Юристи зазначають, що бізнес прагне зрозуміти, як діяти у ситуації, коли США можуть зняти частину санкцій, а ЄС і Велика Британія — ні. Це створює серйозну дилему для компаній.
— «Розбіжності між США і Європою — головна проблема для бізнесу сьогодні», — каже Сэм Тейт із юридичної фірми Clyde & Co.
— За словами експерта з санкцій Деніела Мартіна (HFW), раніше всі орієнтувались на санкції США як найжорсткіші. Тепер бізнес розглядає варіанти пристосування до жорсткішої політики ЄС та Великої Британії.
— Мартін вважає, що скасування санкцій США навряд чи буде повним і миттєвим. Наразі компанії намагаються оцінити, які зміни є можливими.
— Якщо санкції США послаблять, першими на відновлення торгівлі з росією можуть піти нафтові трейдери — швидше, ніж компанії, які займаються видобутком, адже останнім потрібні великі інвестиції.
— Водночас існує ризик: США можуть спершу пом’якшити санкції, а потім знову їх запровадити, якщо вважатимуть, що росія не дотримується домовленостей. «Навіть якщо трейдери побачать вигідні можливості, без підтримки банків, страховиків та логістичних партнерів відновити діяльність буде складно», — наголосив Мартін.
9. ЄС готує “план Б” на випадок, якщо Трамп відмовиться від підтримки України.
— Європейський Союз розробляє альтернативний план дій, щоб зберегти санкційний тиск на росію, якщо адміністрація Дональда Трампа вирішить вийти з мирних переговорів щодо України й піде на зближення з Москвою. Про це заявила головна дипломатка ЄС Кая Каллас.
— За словами Каллас, у Брюсселі вже помічають сигнали, що США можуть відмовитися від спроб досягти домовленостей з росією, вважаючи це «надто складним завданням».
— Представник Держдепу Марко Рубіо додав, що якщо прогресу не буде, США можуть відмовитися від посередницької ролі у війні. У ЄС побоюються, що відмова США від санкцій призведе до тиску з боку окремих країн Євросоюзу на Брюссель із вимогою також почати їх скасування.
— Європейські чиновники також стурбовані потенційною асиметрією: якщо американські компанії знову почнуть працювати з росією, європейський бізнес залишиться обмеженим.
— Каллас підтвердила, що ЄС має резервний план на випадок, якщо Угорщина заблокує продовження санкцій у липні. Водночас вона підкреслила, що головна мета — зберегти єдність усіх членів блоку. За її словами, Бельгія вже розглядає продовження заморозки російських активів на €190 млрд за допомогою королівського указу — як один зі способів обійти угорське вето.
— Вона також визнала, що в деяких європейських столицях тривають обговорення можливості повторити кроки США у разі їх виходу з конфлікту.
— Однак вважає такі очікування небезпечними: «росія витрачає понад 9% ВВП на оборону — і вона не зупиниться». Європа, за словами Каллас, може збільшити фінансову допомогу Україні, але повністю замінити військову підтримку США буде складно.
— Вона наголосила, що результат війни критично важливий і для США: «росії не можна дозволити досягти своїх цілей».
— Окремо Каллас зазначила, що ЄС не визнає Крим частиною росії — навіть якщо США будуть розглядати такий варіант у перемовинах: «Це червона лінія для України, яку Європа підтримує беззастережно».
— Завершуючи, вона наголосила: «Якщо Трамп справді хоче зупинити вбивства, він повинен тиснути на того, хто їх вчиняє».

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025 1. росія — світовий лідер за кількістю санкцій. - З…

6 часов назад

«Птахи Мадяра» відзвітувалися за свою роботу у квітні ВІДЕО

За словами комбрига 414 обр ПМ, в середньому на знищення одного "йоблика" витрачалося 24 хвилини. А якщо стисло, результати бригади…

7 часов назад

Війська РФ окупували Зелене Поле та просунулися біля Нового і Новомихайлівки

Війська РФ окупували Зелене Поле на Донеччині та просунулися біля двох населених пунктів у Лиманській громаді. Про це повідомили аналітики проєкту DeepState.…

7 часов назад

​​ХТО ВИГРАВ ДРУГУ СВІТОВУ?

Президент США Дональд Трамп оголосив про намір святкувати 8 травня як День перемоги у Другій Світовій війні і заявив що…

7 часов назад

Александр Кушнарь: Морские дроны ВСУ сбили два истребителя РФ

 Фото морського дрона Magura 7 з ракетами AIM-9M. Фото: Naval News  

7 часов назад

Новости из США. 3 мая 2025

Новости из США. Главное к концу недели. Суббота, 3 мая 2025. Сегодня в выпуске: • Соглашение «о минералах»: что здесь…

7 часов назад