Сучасна радіолокаційна станція використовується в якості інформаційної ланки в підрозділах Збройних Сил для контролю та управління повітряним рухом
У рамках виконання замовлення Міністерства оборони України відбулась передача Збройним Силам України сучасної трикоординатної радіолокаційної станції 79К6 «Пелікан». До речі, казенне підприємство «Науково-виробничий комплекс «Іскра» (м. Запоріжжя) почало її розробку ще за радянських часів. Проте договір на створення РЛС був укладений у 1992 році вже з Міністерством оборони України. У зв’язку з обмеженим фінансуванням, науково-конструкторська документація на РЛС 79К6 розроблялася аж до 2000 року, а перший дослідний зразок був виготовлений в 2006-му. У цьому ж році були проведені державні випробування, а в 2007 році РЛС офіційно прийнята на озброєння вітчизняного війська.
Радіолокаційна станція 79К6 «Пелікан» побудована на базі цифрової фазованої решітки (ФАР) і має 12 незалежних прийомних променів, що забезпечують виявлення повітряних об’єктів у кутомістному секторі до 55 градусів. Однією з ключових особливостей даної РЛС є висока середня потужність випромінюваного сигналу — 6 кВт, яка досягається за рахунок застосування сучасного багатопроменевого клістронного передавача. Таке значення більш ніж у три рази перевершує значення середньої потужності сучасної транзисторної РЛС. А висока стабільність передавальної системи в поєднанні з високою частотою повторення зондувальних імпульсів дозволяють ефективно гасити пасивні перешкоди і виявляти цілі з малими радіальними швидкостями.
Уся апаратура РЛС «Пелікан» розміщується в одній транспортній одиниці. Вона призначена для використання в якості інформаційної ланки в підрозділах нашого війська для контролю та управління повітряним рухом. Станція забезпечує виявлення, супровід і вимір трьох координат повітряних об’єктів та їх шляхової швидкості без перешкод і при наявності активних і пасивних перешкод, а також їх комбінованого впливу; визначення державної належності повітряних об’єктів, отримання від своїх літаків індивідуальної та польотної інформації.
РЛС також можна використовувати для взаємодії з командними пунктами регіональних та вищестоящих національних АСУ, і що особливо важливо — у складі зенітно-ракетних військ для видачі цілевказівок зенітно-ракетним комплексам. Поява в українській армії РЛС 79К6 дозволила автономно застосовувати зенітні ракетні дивізіони С-300 ПТ/ПС. Крім того, можливе застосування 79К6 в бригадній структурі (6 дивізіонів).
За основними тактико-технічними характеристиками РЛС 79К6 не поступається зарубіжним аналогам. Наприклад, поширеній американській РЛС AN/TPS-75 виробництва компанії Northrop Grumman, яка здатна виявляти швидкісні, висотні, малорозмірні повітряні цілі. Як стверджують українські розробники, вартість однієї РЛС 79К6 «Пелікан», порівняно із зарубіжними аналогами, в два рази менша.
Максимальна дальність виявлення цілі РЛС 79К6 «Пелікан» становить 400 км. Однак при ЕПР (ефективні поверхні розсіювання) 3–5 м2 дальність виявлення при висоті польоту цілі 100 м складає 40 км, при висоті 1000 м — 110 км, а на висоті 10–30 км — 300–350 км.
Сергій ВОРОНКОВ, na.mil.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський пропонує Росії відмовитися від далекобійних дронових та ракетних ударів по цивільній інфраструктурі на 30 діб із…
Бажання президента замкнути всю комунікацію на собі особисто, шкодить національним інтересам України. З одного боку, президенту дуже комфортно, що не…
Російські війська окупували населений пункт Катеринівка в Донецькій області. Про це пишуть DeepState. "Ворог окупував Катеринівку, а також просунувся біля Нового,…
Російські військові зафіксували наслідки точного удару українського дрона. На відео, яке опублікували окупанти із 69-ої бригади зс рф, результат влучання нашого…
Американський телеканал Fox News кілька годин транслював пасхальне богослужіння у Храмі Христа Спасителя у Москві, а згодом ще й назвав…
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 19.04.2025 1. російський "суверенний" електромобіль провалився: АвтоВАЗ за пів року продав…