Категории: Экономика

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 19.04.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 19.04.2025
1. російський «суверенний» електромобіль провалився: АвтоВАЗ за пів року продав лише одну машину.
— Попри гучні обіцянки імпортозаміщення та «технологічного суверенітету», черговий російський проєкт у сфері електромобілів зазнав фіаско.
— За даними «АСМ-Холдингу», з моменту запуску виробництва восени 2024 року концерн АвтоВАЗ зміг продати лише один електромобіль Lada e-Largus.
— Вартість авто навіть зі знижкою за державною програмою сягає близько 3 млн рублів. Без держпідтримки — майже 4 млн. На тлі дефіциту технологій, низької купівельної спроможності та повної відсутності інтересу з боку ринку — результат закономірний.
— Раніше президент АвтоВАЗа обіцяв випустити «кілька десятків» електро-Lada до кінця 2024 року, але навіть ці скромні плани виявились нездійсненними.
— Платформа e-Largus базується на давно застарілій французькій розробці, а сама модель не витримує конкуренції навіть із доступними іномарками б/в.
— Цей провал демонструє, що в умовах санкцій, технологічної ізоляції й відтоку західних партнерів росія не здатна створити повноцінний високотехнологічний продукт, навіть маючи держфінансування.
— Електромобільний ринок, де критичне значення мають сучасні акумулятори, електроніка та програмне забезпечення, — повністю недосяжний для нинішньої російської промисловості.
2. російські економісти закликають до ручного управління фінансовим ринком, визнаючи провал поточної політики ЦБ.
— Наближені до уряду рф економісти з Центру макроекономічного аналізу і короткострокового прогнозування (ЦМАКП) відкрито закликають до переходу на ручне управління фінансовим ринком.
— У своїй презентації вони заявляють про необхідність капітального контролю — тобто обмеження валютних операцій — як інструменту економічного розвитку.
— Йдеться про контроль відтоку валюти з країни, інтервенції для стабілізації рубля та ручне регулювання прибутковості держоблігацій.
— Зазначається, що політика Центробанку веде в глухий кут: з реального сектору щорічно виводиться до 4% капіталу, курс рубля залишається нестабільним, а процентні ставки — непередбачуваними. Це підриває довгострокові інвестиції й ставить хрест на економічному зростанні. ЦМАКП прямо заявляє, що «використання капітального контролю недооцінене» й повинно стати частиною державної політики мобілізації ресурсів.
— Хоча конкретні заходи у презентації не запропоновано, сам факт таких заяв свідчить про глибоку кризу довіри до ринку і про зростаючу готовність кремля повертатись до авторитарного стилю управління економікою.
3. Китай припинив імпорт американського СПГ через нову торговельну війну — російський газовий сектор мріє про вигоду.
— Після повернення Трампа в Білий дім Китай повністю зупинив закупівлі зрідженого природного газу (ЗПГ) зі США. Вже понад десять тижнів у Китай не прибуло жодного американського танкера з ЗПГ, згідно з даними судноплавного моніторингу.
— Востаннє такий танкер розвантажився ще 6 лютого. Причина — новий виток торговельного конфлікту.
— У відповідь на введення США нових тарифів, Китай 10 лютого запровадив 15% мито на американський ЗПГ. Один з танкерів навіть був змушений змінити курс і вирушити до Бангладеш, бо не встиг до закриття китайського ринку.
— Цю ситуацію, очікувано, намагаються подати як шанс у москві — мовляв, тепер російський ЗПГ може посісти місце американського. Але реальність складніша.
— Китай роками вичавлює з росії знижки на газ і купує його на власних умовах. Пекін не демонструє готовності робити ставку виключно на москву, навпаки — максимально урізноманітнює джерела постачання.
— Тож хоча російські пропагандисти мріють про «геополітичну вигоду», ситуація для кремля радше ілюзорна.
— На відміну від США, росія не має потужної контрактної бази чи глобального ринку збуту, а її газова інфраструктура — все більше в ізоляції.
4. Китай масово копіює російську зброю — москва втрачає ринок через шпигунство та порушення контрактів.
— Поставки російського озброєння до Китаю стрімко скорочуються: за 15 років обсяги експорту впали на 40%, а частка рф у китайському імпорті зброї знизилась з 85% до 68%, повідомляє аналітичний центр ChinaPower.
— Причина не лише у війні проти України, але й у систематичному промисловому шпигунстві з боку Пекіна.
— За останні два десятиліття було зафіксовано щонайменше 21 випадок кібератак і шпигунства проти російських оборонних підприємств — насамперед у галузі авіації та космічних технологій. У 2004 році семеро росіян були засуджені за передачу конфіденційної інформації китайським спецслужбам. А з 2021 по 2023 рік знову сталися витоки чутливих даних, зокрема щодо лазерних і ракетних розробок.
— Китай не лише краде, але й масово порушує ліцензійні угоди, копіюючи російську техніку. Винищувач J-11 — це прямий клон Су-27, а ЗРК HQ-9 майже не відрізняється від С-300. У 2019 році навіть держкорпорація «Ростех» визнала, що Китай нелегально скопіював понад 500 одиниць її продукції — від літаків до систем ППО й протиракетної оборони.
— Наслідки — очікувані: після копіювання техніки Китай зменшив закупівлі й наростив власне виробництво зброї. Сьогодні Пекін самостійно створює сучасні бойові літаки, кораблі та ракети. Хоча у сфері авіаційних двигунів ще зберігається залежність від російських поставок, Китай активно працює над власними аналогами.
— Пекін скористався слабкістю і технологічною відкритістю росії, перетворивши її з головного постачальника на джерело технологій для копіювання.
— москва ж фактично втратила одного з найбільших ринків зброї й натомість отримала ще одного конкурента.
5. Японсько-російська торгівля стрімко падає: мінус 9% за рік, імпорт газу і вугілля — майже вдвічі менший.
— У 2024 фінансовому році товарообіг між Японією та росією зменшився на 9,41% і склав ¥1,17 трлн (близько $8,2 млрд), повідомило Міністерство фінансів Японії. Найсильніше постраждав імпорт з росії — падіння на 12,3%, японський експорт до рф скоротився ще на 1,2%.
— З боку Японії основними позиціями залишались ЗПГ (63,9% усього імпорту з рф), морепродукти (15,2%) і кольорові метали (10,8%). Проте обсяги закупівлі російського зрідженого газу знизилися на 9,4%, вугілля — на 54,7%, зернових — на 35,9%, а кольорових металів — на 55,5%.
— Із росії ж в основному імпортували японські автомобілі (66,2% усього експорту), але і тут продажі легкових авто впали на 5,8%, медвиробів — на 64,7%, гуми — на 25,6%, целюлози — на 60,8%.
— Єдине зростання було за окремими позиціями, зокрема пластик (+91%) і залізо зі сталлю (+521%), хоча останні становлять мізерну частку загального експорту.
— Санкційна політика Японії, посилена після повномасштабного вторгнення росії в Україну, дає помітний ефект. Японія послідовно скорочує критичні енергетичні закупівлі, тоді як росія втрачає ще одного азійського партнера на тлі зростання ізоляції та технологічної деградації.
— москва ж, замість налагодження відносин, скасувала безвізовий режим для японців на Курилах та вийшла з переговорів про мирний договір. У підсумку — обопільна політична та економічна відчуженість із чітким негативним вектором для росії.
6. США вводять нові збори для китайських суден: спроба витіснити КНР із ринку морських перевезень.
— Адміністрація США оголосила про запровадження нових зборів для вантажних суден, збудованих у Китаї або підконтрольних китайським компаніям.
— Мета — обмежити домінування КНР у секторі морської логістики, захистити американські ланцюги постачання та стимулювати будівництво суден у самих США.
— Згідно з повідомленням Торгового представництва США, нові правила набудуть чинності з 14 жовтня 2025 року та впроваджуватимуться поетапно: — китайські вантажні судна платитимуть по $50 за кожну тонну чистої місткості; контейнеровози — $120 за кожен контейнер; судна, що перевозять авто, — $150 за автомобіль; збори зростатимуть кожні пів року, і до квітня 2028 року сягнуть $140 за тонну чи $250 за контейнер.
— Цікаво, що ці ставки — пом’якшений варіант початкових планів адміністрації Трампа: раніше пропонувалося брати до $1,5 млн за кожен захід китайського судна в американський порт.
— Цей крок може серйозно змінити глобальну логістику, збільшуючи витрати китайських перевізників та змушуючи компанії диверсифікувати флот або уникати маршрутів до США.
— Водночас це відкриває додаткові можливості для суднобудівників і перевізників із країн, які не підпадають під нові обмеження.

Последние новости

Зеленський запропонував Путіну новий формат перемир’я

Президент України Володимир Зеленський пропонує Росії відмовитися від далекобійних дронових та ракетних ударів по цивільній інфраструктурі на 30 діб із…

3 часа назад

Зеленський не диктор новин

Бажання президента замкнути всю комунікацію на собі особисто, шкодить національним інтересам України. З одного боку, президенту дуже комфортно, що не…

3 часа назад

Росіяни окупували Катеринівку на Донеччині, — DeepState

Російські війська окупували населений пункт Катеринівка в Донецькій області. Про це пишуть DeepState. "Ворог окупував Катеринівку, а також просунувся біля Нового,…

3 часа назад

Російський солдат фіксує наслідки удару дрона по ворожій автівці

Російські військові зафіксували наслідки точного удару українського дрона. На відео, яке опублікували окупанти із 69-ої бригади зс рф, результат влучання нашого…

4 часа назад

Fox News кілька годин транслював богослужіння з Москви та підписав Київ «російським»

Американський телеканал Fox News кілька годин транслював пасхальне богослужіння у Храмі Христа Спасителя у Москві, а згодом ще й назвав…

14 часов назад

Новости из США. 19 апреля 2025

Новости из США. Главное к концу недели. Суббота, 19 апреля 2025. Сегодня в выпуске: • Трамп, Рубио, «другие важные дела»:…

15 часов назад