Категории: Политика

2 роки Єрмака: як права рука Зеленського керує країною, не вилізаючи зі скандалів

11 лютого 2020 президент Володимир Зеленський звільнив першого голову свого Офісу Андрія Богдана і призначив на цю посаду Андрія Єрмака.

На той момент багато хто закидав, що голова Офісу президента створив культ власної особи, за що і був звільнений. Втім, Андрій ІІ за своїм впливом перевершив попередника. Як і за скандалами навколо своєї персони.

Від серіалів до імпічменту Трампа

Юрист Андрій Єрмак познайомився з Володимиром Зеленським у 2010 році, коли той був генпродюсером телеканалу Інтер. Відтоді й почалася їхня дружба. У президентський офіс Зеленський взяв Єрмака помічником. Він отримав повноваження налагоджувати міжнародні зв’язки. Зокрема, зі США.

У той час, коли Олександр Данилюк і Андрій Богдан блокували зустріч Зеленського з Руді Джуліані, Андрій Єрмак навпаки шукав усі можливі контакти з оточенням Дональда Трампа. Зокрема, через Курта Волкера

В обмін Трамп хотів справу по «Бурісмі» проти сина свого конкурента Джо Байдена. Таємні перемовини виявились настільки нетаємними, що ледь не стали причиною імпічменту американського президента.

Контакти Єрмака з Москвою були успішнішими – він брав участь у проведенні двох обмінів полоненими і навіть їздив на газові переговори.

Власне саме ці досягнення дозволили йому збити конкурента в особі Андрія Богдана, який на той момент позбирав на себе, як реп’ях, купу невирішених конфліктів.

Єдіновластіє та мононавушник

З моменту, коли Зеленський звільнив Богдана і призначив на його місце Єрмака, той всіляко намагався запровадити своє «єдиноначаліє».

Спершу в нового голови ОП навіть була думка звільнити усіх заступників голови ОП і призначити голів департаментів, які б підпорядковувались лише йому. Потім, коли йому пояснили обсяг обігу документів, який пройде в такому разі через його руки, Єрмак передумав.

Втім у решті питань він вирішив бути в курсі всього. Так, ухвалення кадрових рішень сконцентрувалось в рамках трійки Володимир Зеленський, Андрій Єрмак, Сергій Шефір. Саме через них вирішували питання, як олігархи, так і ті, хто хочуть протягнути своїх людей.

Наприклад на стадії формування уряду Шмигаля (через місяць після призначення Єрмака) ключові депутати «Слуг народу» вже не знали про кандидатів на міністрів, бо тепер співбесіди йшли у Шефіра та Єрмака.

Ні фракція «Слуг», ні її очільники не були залучені до формування складу уряду, попри те, що Україна все ж парламентсько-президентська республіка.

Навіть лідер фракції Давид Арахамія, який до того по кілька разів на день ходив на Банкову, виявився значно обмеженим у спілкуванні з президентом. Сам же Єрмак завжди намагався бути поряд з президентом, навіть якщо при цьому просто читав новини в телефоні.

За місяць втратили посади прем’єр Гончарук та генпрокурор Руслан Рябошапка, які асоціювались із Богданом.

За два роки Єрмак зміг не лише монополізувати вплив на вуха президента, посунувши навіть Шефіра, але ліквідувати будь-які альтернативні Банковій центри влади, що відбулось зі звільненням голови ВР Дмитра Разумкова та очільника МВС Арсена Авакова.

«Єрмак ніколи не говорить президенту «ні» — і це головний секрет успіху. І сам Зеленський уже стає Єрмаком, бо, по-перше, той вкладає йому своє бачення у вуха, а потім, сказане президентом, використовує у своїх інтересах», — розповідає співрозмовник у владі.

На сьогодні, за словами джерел видання, Єрмак контролює на Банковій всю кадрову політику. «Зараз він контролює все і всіх на Банковій, крім хіба що Смірнова. Він відтіснив на задворки Шефіра і під’їдає Тимошенка», — каже можновладець.

За його словами, тихий конфлікт з Тимошенком іде як через те, що Єрмак також втручається в регіональну кадрову політику, так і через відкати на дорогах. Як зазначають «Наші гроші», вперше за останні роки лідером дорожніх підрядів Укравтодору стала не «Автомагістраль-Південь», а «Автострада» (асоційована з Єрмаком).

Суб’єктність ватажків ОРДЛО і безсуб’єктність депутатів

11 березня контактна група у Мінську, до якої входив і Єрмак, домовилася про створення органу, яким була зафіксована суб’єктність у переговорах самопроголошених «ДНР» і «ЛНР». Текст документу через кілька днів опублікував сайт ZN.UA.

«Вибачте, що це за підпис під документами «Согласен, Ермак»? Я розумію, нехай делегація, у неї там хоч якісь повноваження є. А які повноваження в Єрмака, хочеться спитати? А що, документи вже не треба ратифікувати? І як можна писати на документі мовою іншої країни, мовою ворога «согласєн». Де ви таке бачили?», — відреагував тоді на підписане колишній представник в ТКГ Роман Безсмертний.

Підпис Єрмака під цим документом призвів до першої масштабної кризи всередині фракції «Слуги народу». 56 депутатів підписали тоді заяву з вимогою до учасників ТКГ повернути процес у законне русло. Цей бунт дуже образив тоді Єрмака і він навіть спробував запровадити відповідальність за «нєпослушаніє».

«Довелося йому пояснити, що це депутати, а не кріпосні, і що це в Офісі президента можна звільнити клерка і він піде, а з депутатом все складніше, особливо, якщо це мажоритарник», — розповів тоді автору один з депутатів.

Втім, вже у після голосування за призначення уряду Шмигаля фотографи в залі помітили, як народні депутати пишуть пояснювальні записки, чому вони відмовились голосувати. І хоча «пояснювальні» були написані на ім’я Арахамії, депутати тоді не виключили, що це «ідея Єрмака», бо раніше такого не було.

І саме з того часу формується принцип – «або голосуєш те, що треба, або живеш на одну депутатську зарплату».

«Схема конвертів була систематизована десь через місяць після призначення Єрмака», — кажуть співрозмовники видання.

«Арахамія не довго був у Єрмака в немилості. Після того, як він відійшов від Богдана і присягнув на вірність, його відвідини Банкової поновилися. Саме через нього і Корнієнка Єрмак комунікує з фракцією. Щодо прем’єр-міністра, то він взагалі ручний — скажуть мити підлогу, він піде. Віце-прем’єрки Стефанішина і Свириденко – це креатури Єрмака», — розповідає Цензор.НЕТ один з депутатів.

Веде Єрмак комунікацію і з іншими фракціями. Так свого часу була сфотографована його переписка з Юлією Тимошенко. «З лідерами інших фракцій спілкується Єрмак, іноді Кирило Тимошенко. В надскладних випадках дзвонить сам президент», — каже співрозмовник.

Так свого часу з Коломойським за відставку Разумкова розмовляв Арахамія, потім олігарх попросив, щоб його набрав президент, а далі він вже передав команду фракції «За майбутнє».

Про лояльність частини депутатів «Голосу» також домовлялись із Єрмаком. Представників на той час опозиційної групи розколотої фракції до голови ОП завів, як кажуть, Олександр Трухін.

Плівки Лероса і київські смотрящі

Спокійним і успішним життя Єрмака на новій посаді було недовгим. Вже 29 березня 2020 року нардеп від «Слуг» Гео Лерос звинуватив брата Єрмака в тому, що він торгує державними посадами і виклав у вільний доступ відео переговорів.

Єрмак звернувся в ДБР та СБУ щодо розслідування плівок. «Слугам» пояснив, що брат трохи загрався, але його ніхто на таке не вповноважував.

На Банковій запідозрили, що викриття Лероса не обійшлося без Андрія Богдана та лояльних до нього співробітників київської СБУ.

Наступна порція компромату прилетіла досить швидко.

26 червня журналісти Bihus.Info з посиланням на документи, надані Леросом, видали розслідування про те, що компанії, пов’язані з Денисом Комарницьким, в останні роки регулярно отримували в Києві великі підряди на будівництво від комунальних підприємств, а сам Комарницький був залучений у київську виборчу кампанію «Слуги народу».

Серед документів були «понятійні угоди», де фігурували як Денис Комарницький, так і нардеп від ОПЗЖ Вадим Столар, а також син ексмера Степан Черновецький.

Восени перед місцевими виборами 2020-го Лерос завдав ще одного удару по Єрмаку, виклавши розмови депутата і кума Єрмака Миколи Тищенка з Комарницьким. У розмовах згадується про те, як Єрмак втручався у вирішення київських проблем. Зокрема, перевірку розтрати коштів під час  будівництва Подільсько-Воскресенського мосту.

«Днями чесний офіцер СБУ передав мені майже 6 годин записів розмови пана Комарницького, «смотрящого» за Києвом, де також фігурують розмови пана Миколи Тищенка. У цій розмові вони відверто розповідають про те, як Зеленський їх кришує, як кум Єрмака допомагає йому, а також вони обговорювали, як здійснити напад на мене і ще одного народного депутата. Я прошу Національну поліцію України сприймати мій виступ як офіційну заяву на злочин пана Комарницького, пана Миколи Тищенка і його кума Андрія Єрмака», — заявив Лерос із трибуни Верховної Ради.

На цьому плівки Лероса скінчились, що не можна сказати про справи проти опального народного депутата.

Леросу вдалось підсвітити тему заходу Єрмака та його друзів у найбільш корупційні теми Києва. Які тільки посилились після місцевих виборів, Попри те, що «Слуги» програли вибори в Києві і мають в Київраді одну з найменших фракцій, завдяки закулісним домовленостям Єрмака зі столичною владою «Слуги» отримали посади двох заступників Кличка, так само як і партія «Європейська солідарність» — переможниця виборів.

Люди Єрмака отримали під свій контроль київський благоустрій, а один з очільників цього напрямку депутат Владислав Трубіцин ( голова постійної комісії КМР з питань підприємництва та промисловості) був затриманий днями НАБУ на хабарі.

Ці посади Єрмак отримав в обмін на примирення Віталія Кличка та Володимира Зеленського після того, як зусиллями Андрія Богдана мера Києва хотіли позбавити посади голови КМДА. Втім це порозуміння тривало лише півтора року, після чого стосунки знову перейшли у фазу гострого протистояння.

Підсвічені Леросом стосунки Єрмака зі Столаром час від часу спрацьовують в Раді, коли депутати з ОПЗЖ, які належать до групи забудовника, іноді підголосовують більшості. Стається це не так часто, але так було під час призначення Германа Галущенка міністром енергетики та під час голосування  будівельних законопроєктів.

Російські зв’язки та Вагнергейт

Все, що було оприлюднено Леросом, видавалось квіточками, порівняно з тим, у чому Єрмака звинуватили влітку 2020. Керівника Офісу назвали причетним до зриву спецоперації українських спецслужб щодо затримання 30 бійців загону Вагнера, які воювали в тому числі і на території ОРДЛО. Розробляти спецоперацію розпочали ще в часи президентства Петра Порошенка, кілька разів вона була під загрозою зриву, а у найвирішальніший момент, як уже відомо зараз, найвище керівництво держави відмовилось від її проведення. На останній пресконференції Володимир Зеленський пояснив це тим, що він не довіряв Василю Бурбі та боявся неприємностей з Ердоганом, бо летіти вагнерівці мали до Стамбула.

Втім, майже рік і Зеленський, і Єрмак заперечували, що така спецоперація планувалась.

І визнали це лише після розслідування групи Хрісто Грозєва. Але навіть це розслідування не дало чіткої відповіді, хто ж повідомив владу білорусів про спецоперацію. Чи був це Зеленський, чи Єрмак, чи хтось інший.

Ще в статусі радника журналісти звернули увагу, що Єрмак має контакти в Москві.

В недавньому інтерв’ю Юрій Луценко розповів, як до його рук потрапила так звана Т-шка – аналітична записка зовнішньої розвідки по Єрмаку, яку поклали на стіл президенту Зеленському, а на другий день за це розвідників звільнили.

«Тривалий час був помічником на громадських засадах Ельбруса Тедеєва, його фоточка. На 2017 володів такими-то підприємствами. Його співвласником був такий собі на 90: Емануїлов Рахамім Яшаєвич; далі про цього Емануїлова, а потім цікавий абзац: «В якості радника президента України Андрій Єрмак відповідає за зовнішньо-політичний напрямок, в тому числі займається питанням українсько-російських відносин. Був ключовою фігурою в Офісі президента, яка супроводжувала обмін між Україною та Російською Федерацією утримуваними особами у вересні 2019 року. Отримані дані свідчать про наявність у нього контактів з ФСБ РФ. Так, у червні 2019 року у бесіді з одним з представників від України у тристоронній контактній групі Єрмак пропонував організувати контакти з офіцерами ФСБ для обговорення питань обміну полоненими. Інформація про проведення такої зустрічі відсутня», — зачитав Луценко з теки.

Він же пригадав, як під час однієї з суперечок із Зеленським про видачу Цемаха присутній Єрмак раптом видав фразу: «Юрій Віталійович, та навіщо нам ця Європа, нам треба з росіянами домовлятись».

Востаннє Єрмака впіймали на брехні на користь Росії цього тижня. «Здав» керівника Офісу президент Франції Макрон, який подякував Зеленському за відкликання законопроєкту «Про засади державної політики перехідного періоду», що було наслідком домовленостей на рівні радників учасників нормандського формату. Тоді як Єрмак це раніше заперечував і казав, що це не пов’язано з «нормандським» форматом.

Втім, слід визнати, що вчора на переговорах у Берліні Єрмак не став все ж грати під московську дудку і відмовився обговорювати політичні моменти мінських угод, чим обурив Козака. 9 годин переговорів завершились нічим, що для України навіть добре.

Вірні кадри доби Януковича

«Це його (Єрмака, – ред.) особиста відповідальність переді мною щодо результату», — так нещодавно відповів президент Зеленський на питання журналіста Радіо Свобода, чому країні обіцяли нові обличчя, а набрали в ОП перевірені кадри Януковича.

Після того, як Єрмак отримав у своє керівництво Офіс президента, він не тільки привів консультантом політтехнолога Михайла Подоляка, який свого часу бігав по пеньках з Януковичем, а тепер забезпечує позитивну блогосферу для Зеленського, а й колишнього працівника МВС доби Віталія Захарченка Олега Татарова.

Нехитрими зусиллями Татарова (який звинувачувався НАБУ в корупційних схемах) Офісу президента вдалось вивести більш ніж на рік з роботи спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, де ніяк не можуть провести конкурс, отримати під свій повний контроль ДБР, а також новостворене Бюро економічної безпеки.

Керувати останнім поставили Вадима Мельника, злет кар’єри якого почався в податковій службі в часи Януковича та керівника Мінздоху Олександра Клименка. При цьому у Державній фіскальній службі Мельник оточував себе людьми, які також працювали за Януковича, і не бачив підстав відмовлятись від їхніх послуг у БЕБ, навіть якщо вони ходили під кримінальною справою.

Якби ж конкурс на САП відбувся за планом Банкової, нею би керував друг Єрмака та керівник комітету з правоохоронної діяльності Андрій Костін.

Чарівник на блакитному вертольоті

Навіть після всіх скандалів Володимир Зеленський навіть і не думає звільняти Єрмака.

«Я вважаю, що це недоцільно – втрачати потужну людину, тому що пану Петру він не подобається», — заявив він на останній пресконференції журналістам.

В Україні були різні голови адмінстраціїй президента, різної міри одізності, включаючи Дмитра Табачника, Віктора Медведчука, Віктора Балогу, Сергія Льовочкіна. Але жоден з них не був настільки дорогий для президентів і жоден не ставав в один ряд із президентом. І заради них не ганяли вертольоти ДСНС у Гуту.

Тетяна Ніколаєнко 

Последние новости

Андрій Рева: БЕЗСМЕРТНИЙ СТЕРНЕНКО

Оператор, увага! Мотор! Знімаю! 1 травня 2025 року в Києві стався замах на блогера, волонтера і колишнього лідера одеського «Правого…

27 минут назад

Новости из США. 6 мая 2025

Новости из США. Вторник, 6 мая 2025. Сегодня в выпуске: • Премьер-министр Карни Трампу: «Канада не продается» • Трамп снова…

5 часов назад

Новий скандал за участю Алхім(Буряченко)

В інстаграмі (та й не лише там) зараз несеться черговий «мовний» (і не тільки) скандал із блогеркою Анною Алхім. Я…

5 часов назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 07.05.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 07.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

5 часов назад

Том Купер: звіт про війну в Україні за 5 травня 2025 року

Всім привіт! Ось і перший огляд у травні цього року. Як це часто буває, це був тиждень заявленого та сприйнятого,…

18 часов назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025 1. Рублева ціна російської нафти вперше за два роки впала…

18 часов назад